İngiltere’de bir araştırmacı dünyanın ilk sentetik, yumuşak doku retinasını geliştirdi. Sert malzeme içermediğinden cihaz, mevcut mekanik implantların neden olduğu sorunların çoğunu göstermiyor.

Retina, görme alanında önemli bir rol oynayan, gözün arka tarafındaki ışığa hassas bir doku tabakasıdır. Hasar görmesi körlüğe neden olabilir. Retinal implantlar, son birkaç yıldır böyle problemleri olan hastalar için görme yetisini geri kazandırıyor. Ancak retinal implantlarda, göze uyumlu olmayan yabancı cisimler olduğu için göze hasarı da yüksek oluyor.

Oxford Üniversitesi’nde Araştırmacı Vanessa Restrepo-Schild, üniversite haberlerinde “İnsanın gözü inanılmaz derecede hassastır, metal retinal implantlar gibi yabancı cisimlerin bu kadar zararlı olabilmesinin nedeni, enflamasyona ve / veya yara izi oluşturmasına neden olabilir. Bu yüzden, dünyanın ilk sentetik, yumuşak doku retinasını oluşturduk.”

*Restrepo-Schild/Oxford University

Ekip, yapay retina için laboratuvarda oluşturulan biyolojik dokuyu kullandı. Cihaz; katı yabancı maddeleri içermediğinden, implante edildikten sonra problemlere neden olma olasılığı düşüktür. Restrepo-Schild, “Biyolojik sentetik bir implant, yumuşak ve su bazlıdır. Böylelikle, göz çevresine daha kolay uyumludur.”

Şimdiye kadar, ekip sadece bir laboratuvar ortamında implant test etmiştir. Bu yüzden sonraki adımlar canlı dokular ile işlevselliğini test etmek olacaktır.

Restrepo-Schild: “Araştırmalarım, zırhlı ve ufak olmayan materyaller yerine, yumuşak ve biyolojik olarak parçalanabilen bir teknoloji inşa etme yolunda ilk adımdır”

Dünyadaki yaklaşık 39 milyon insan görme engellidir. Oxford Ekibi’nin çalışması, vizyonlarını yeniden kazanmalarına yardımcı olmak için geliştirdikleri birçok biyonik gözden sadece biridir.

//vimeo.com/144756116

 

II. Argus ile ilgili görsel sonucuŞimdilik, Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmak üzere Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan tek biyonik implant, İkinci Görüş II. Argus’tur.

Bu sistem, anten, elektronik kutusu ve elektrot dizisi içeren bir cihazın hastanın gözüne implantasyonunu gerektirir. Bu implant, bir çift gözlük, bir video işleme ünitesi (VPU) ve kullanıcının vizyonunun bir kısmını yerine getirmek için vücudun dışına takılan kabloyla birlikte çalışır.

Researchers Just Found a Way to Create Better Bionic Eyes ile ilgili görsel sonucu

Geleceğin “Gözleri”

Monash Üniversitesi Profesörü Arthur Lowery’nin “Biyonik Gözler”i, gözlük takılı bir kameradan direkt olarak elektrotlar yoluyla beyne bilgi aktarır. Bu sistem, hasarlı gözleri olan veya hiç gözü olmayan biri tarafından kullanılabileceği anlamına gelir.

Biyonik Gözler görme yetisi zayıf kişilere, göz çizelgesini okumakta zorlanan kişilere de “süper güçler” verebilir. Bu implantlar, farklı ışık spektrumlarında ve teleskobik görmemizi sağlar. Hatta gördüğümüz şeyleri kaydetmemize ve kablosuz olarak sosyal ağlara yüklememize izin verebilir.

İmkânlar sonsuzdur ve Restrepo-Schild’in cesaretli çalışmaları gibi buluşlar, bizi “Süper Görüş”ün bir adım ötesine geçirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…