Gelecekte, en temiz enerji kaynağı bugünün nükleer enerji endüstrisinin kirli bir yan ürünü olabilir. Bristol Üniversitesi’ndeki bilim adamları, sıkıştırılmış radyoaktif karbondan (14) nükleer atıktan ekstrakte edilmiş süper yüklü bir elmas batarya yarattı.

Yapay elmaslar yüksek oranda sıkıştırılmış karbondan (genellikle kömür veya grafit) yapılır, ancak elmaslar insanların ve hayvanların yakılmış kalıntılarından yapılmıştır. Araştırmacılar radyoaktif karbon maddesini nükleer santrallerde kullanılan grafit bloklardan sıkıştırdıklarında sonuç, emisyon üretmeden sürekli bir elektrik akımı üreten bir elmas oldu. Buna ek olarak, bakıma veya şarja ihtiyaç duyulmadan, binlerce yıl çalışabilir.

Bristol’daki Cabot Enstitüsü’nden Tom Scott, “Elmasın içine radyoaktif madde sarmalamak suretiyle nükleer atık sorununu nükleer bir pille, uzun vadeli bir temiz enerji kaynağı olarak döndürüyoruz” dedi. “Dünyada bir milyon ton bu tür grafit bloklar var ve bunlar, radyoaktivitesini ve atıklarını azaltacak, mükemmel bir kullanım olacaktır. Bir elmas üretmenin maliyeti, nükleer atıkların atılmasından çok daha az. ”

Diamond

Peki ya o radyoaktif konusu?

Küçük bir tehdit oluşturuyor. Aslında, elmas pil tarafından yayılan radyasyon miktarı bir muzda doğal olarak oluşan miktardan daha küçüktür. Işınım, elmas içinde radyoaktif olmayan bir elmas materyali kaplaması ile tutulur. Elmas, bilinen en zor malzeme olduğu için iyi korundu. Buna ek olarak, karbon-14 herhangi bir katı madde tarafından absorbe edilen kısa menzilli radyasyon yayar.

Bu noktada, bir radyoaktif elmasın ürettiği güç miktarı azdır: Bir gram karbon-14 içeren bir elmas, günde 15 Joule üretecek ve bir AA pilden daha az olacaktır. Bununla birlikte, binlerce yıllık bir ömrü olan bu elmaslar, kalp pilleri ve tıbbi cihazlar ya da uydular ve uzay aracı gibi yerine koymaları kolay olmayan cihazlarda yer alabilir.

Araştırmacılar bu buluşlarını yıllık yapılan Ideas to Change the World Konferansı’nda sundular. Scott, bilim camiasına ve halka elmasların nasıl kullanılacağına dair kaynak olmada yardımcı olmak için, Twitter üzerinden halktan destek aldı.

İlgili resim

Scott, “İnsanlardan, çok sayıda olası kullanımımız mevcut, bu teknolojiyi Twitter ‘dan #diamondbattery başlığı kullanarak, nasıl değerlendirilmesi gerektiğine dair öneri de bulunmasını istedik.”

Halkın iddialı fikirleri vardı.

Twitter’daki öneriler, GPS ünitelerini, drone güç paketlerini, duman alarmlarını, derin denizaltı su altı ekipmanlarını, hava kara kutuları ve uzak yerler için tıbbi ekipmanı güçlendirmek için elmasları kullanmayı içeriyor. Daha az iddialı fikirler ise elmasların, TV uzaktan kumandaları için sonsuz bir pil görevi görebilir oldu.

Her zamankinden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyan bir dünyada, bu fikir gelecekte uzunca bir süre güvenli güç yaratma potansiyeline sahip olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

İki Dillilik, Doğal Olarak Beynimize Geliyor

 Nörobilimcilerden oluşan bir ekip, beynin tek bir dildeki ve iki farklı dilden…

Dünyanın Manyetik Alan Haritası Tamamlandı!

Dünyanın manyetik alanı, gezegenin iklimi, tektonik kaymaları, yerçekimi ve hatta rotasyonunu etkiler.…

B1 Hücrelerinin Kökeni Hakkında

Yeni bir MDC çalışması immünolojide onlarca yıllık bir tartışmayı çözebilir: Prof. Klaus…