Robot ve İnsan

Tamamen Otonom Arama Kurtarmaya İlk Adım

0

Deprem sonrası veya yangında hasarlı bir binanın teftişi, insan kurtarıcılarının droneların kendileri için yapmasını istedikleri türden bir iştir. Uçan bir robot içeride kapana kısılmış insanlara bakar ve kurtarma ekibini onlara yönlendirir. Ancak bir drone’0un tipik boyutu; genellikle bir duvara, kısmen açık bir pencereye veya bir çubuktaki bir çatlağa girmesine izin vermez.

Bu sorunu çözmek için, Zürih Üniversitesi’ndeki Robotik ve Algı Grubu ve EPFL’deki Akıllı Sistemler Laboratuvarı’ndan araştırmacılar yeni bir tür drone geliştirdiler. Her iki grup da, İsviçre Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen Ulusal Araştırma Yeterlilik Merkezinin (NCCR) bir parçasıdır. Dar geçişleri geçmek için kanatlarını havaya kaldıran kuşlardan esinlenilen yeni drone, boşluklardan geçmek için kendini katlayabilir ve ardından uçmaya devam ederken, önceki şekline geri dönebilir. Aynı zamanda yol boyunca nesneleri tutabilir ve taşıyabilir.

Mobil Kollar Ana Çerçevenin Etrafında Katlanabilir

Zürih Üniversitesi’nde araştırmacı olan Davide Falanga; “Çözümümüz mekanik bir bakış açısından oldukça basittir, ancak yerleşik algılama ve kontrol sistemleriyle çok yönlü ve otonomdur.”

Diğer dronelara kıyasla, bu morphing(değişen) drone dar alanlarda manevra yapabilir ve her zaman stabil bir uçuşu garanti edebilir. Zürih ve Lozan ekipleri işbirliği içinde çalışmış ve servo motorlar sayesinde ana çerçevenin etrafında katlanabilen mobil kollara monte edilmiş, bağımsız olarak dönen dört pervaneli bir quadrotor tasarlamıştır. Drone’un üstünlüğü, kolların herhangi bir yeni konumuna gerçek zamanda uyum sağlayan bir kontrol sistemidir ve pervanelerin itiş gücünü merkezi olarak ayarlamasıdır.

EPFL’de araştırmacı olan Stefano Mintchev; “Değişen drone, sahada gerekli olanlara göre farklı konfigürasyonlar benimseyebilir.”

Standart konfigürasyon X şekillidir, dört kol uzatılmış ve pervaneler birbirinden mümkün olan en geniş mesafeye sahiptir. Dar bir geçitle karşılaşıldığında, drone tüm kollarını gövdeye olabildiğince yakın bir şekilde katlar. Tüm kollar bir eksen boyunca veya “O” şeklinde dizilmiş bir “H” şekline dönüşebilir. Bir “T” şekli, drone’nun incelemesi gereken nesnelere mümkün olduğu kadar yakın merkezi çerçeveye monte edilen yerleşik kamerayı mümkün kılmak için kullanılabilir. Bir ‘T’ şekli ise drone’nun incelemesi gereken nesnelere olabildiğince yakın olmasını sağlayacak merkezi çerçeveye monte edilen yerleşik kamerayı getirmek için kullanılabilir

Gelecekte, araştırmacılar drone yapısını daha da geliştirerek üç boyutta da katlanabileceğini umuyorlar. En önemlisi, drone’yu gerçekten özerkleştirecek, gerçek bir felaket senaryosunda pasajlar aramaya ve otomatik olarak en iyi geçiş yöntemini seçecek olan algoritmalar geliştirmek istiyorlar. Falanga, “Son hedef, drone’a” o binaya gir, her odayı kontrol et ve geri dön “gibi yüksek seviyeli bir talimat vermek ve bunun nasıl yapılacağını kendisinin çözmesini sağlamaktır.

Spread the love

Analog Bilgisayarlar İçin Matematik Çözücü

Previous article

Görmeyen Kişiler İçin AR Teknolojisi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up