Kan basıncı seviyeleri genellikle otomatik tansiyon aletleri kullanılarak değerlendirilir. Ancak bu otomatik cihazlar bazen kan basıncı normal olan hastalarda kan basıncını düşüren ilaçların kullanımının önerilmesi gibi önemli hatalara neden olabilir.

Kudüs Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ve İsrail’deki Shaare Zedek Tıp Merkezi, sistolik kan basıncını daha doğru bir şekilde ölçmek için bir yöntem geliştirdiler.

Kan basıncı ölçümlerinde, 140 mmHg ve daha yüksek bir sistolik kan basıncı ile 90 mmHG ve daha yüksek diastolik bir ölçüm (140/90 mmHg) yüksek olarak kabul edilir.

Kan basıncı genellikle bir doktor ofisinde veya hastanede manuel (oukültasyonlu) veya otomatik (osilometri) sayaç kullanılarak ölçülür. Bununla birlikte, bu ölçümler hastalarda “beyaz kat sendromu” adı verilen psikolojik durumdan etkilenebilir.

Bu sendrom bir hastanın doktor ofisinde yaşadığı korku veya endişe sonucunda , kan basıncının normal değerlerin üstünde ölçülmesine denir.

Beyaz Kat Sendromu

Bu sendromdan kaçınmak için, hasta tarafından alınan evde otomatik ölçümler kullanılabilir. Ancak mevcut oscillometri tabanlı otomatik sayaçlar düşük doğruluk derecesi sunar.

Yeni araştırmanın ilk yazarı olan Meir Nitzan, “Manuel oskültasyon tekniği, otomatik osilometrik tekniğinden daha doğru ölçüm yapmaktadır.” dedi.

Mevcut otomatik kan basıncı ölçüm cihazlarının standart ölçüm aralığı genelde 10 ila 15 mmHg’dır. Bunun nedeni, otomatik cihazlar tarafından alınan osilometrik hava basınç dalgası ölçümleri ile kan basıncının belirlenememesidir.

Bu durum yüksek tansiyon hastası olan bir hastaya kan basıncını düşürücü ilaçlar verilmesi gibi hatalara neden olabilir. Bu ilaçlar hastaların kan basıncının çok düşük olmasına (hipotansiyon) yol açar. Yaşlı hastalar özellikle risk altındadır.

Cihaz, kola sarılmış bir baskı manşonu ve parmak üzerinde bir elektro optik prob kullanıyor.

Hipotansiyonun yan etkileri, baş dönmeleri ve bayılma gibi kısa vadeli semptomlar ile hayati organlara yetersiz kan tedarik etme gibi uzun vadeli problemleri içerebilir. Böylelikle akut böbrek hasarına ve bilişsel bozukluklara neden olabilir.

Araştırma ekibi, sistolik kan basıncını daha doğru bir şekilde ölçmek için fotoplizimografi adlı bir teknik kullanarak yeni bir cihaz geliştirdi.

Cihaz, kola sarılmış bir baskı manşonu ve parmak üzerinde bir elektro optik prob kullanıyor. Nitzan, “Parmak probu, nabız oksimetresi ile benzer. Parmak içine ışık yayan bir ışık kaynağı ve parmak yoluyla iletilen ışığı ölçen bir dedektör içeriyor.İletilen ışık parmak dokusundaki kardiyak nedenli kan hacmi değişikliklerine bağlı olarak kalp atış hızında nabızlar sergiler.”

Cuff basıncı sistolik kan basıncının üzerine çıkınca bu darbeler kaybolur. Manşet basıncı sistolik kan basıncının altına düştüğünde bu etki sistolik kan basıncının belirlenmesini sağlar.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…