Blockchain, kahve gibi ürünler için çiftlikten tüketiciye olan yolculuğun izlenmesine yardımcı olabilir./TechXplore

Sürdürülemez tarımın çevre üzerindeki etkileri yıkıcı olabilir. Sürdürülebilir kaynaklı ürünler için tüketicilerin artan baskısıyla, şirketlerin etkilerini en aza indirmek için harekete geçmeleri gerekiyor. Ancak; şirketler nerede meydana geldiğini veya kimin sorumlu olduğunu bilmiyorsa etkilerini nasıl en aza indirebilir? Blockchain, şirketlerin tedarik zincirlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için teknoloji sunabilir: Ürünleri sürdürülebilir hale getirmek için nerede yapılması gerektiğini öngörebilirler.

Blockchain nedir?

Blockchain; bilgilerin A’dan B’ye şeffaf ve kurcalamaya dayanıklı yöntemidir. 2008 yılında dijital para birimi Bitcoin’in arkasında kayıt tutma teknolojisi olarak ortaya çıktı. Paranın bir kereden fazla kopyalanmasını ve harcanmasını önlemenin bir yolunu sunan blockchain’in en büyük kullanımı finansal hizmetler sektörüdür; ancak uygulaması diğer sektörlerde test ediliyor.

Blockchain aslında işlemlerin kayıtlarını tutan bir dijital defterdir. Defter, ‘bloklar’ ve ‘zincirden’ oluşur. Veriler ‘bloklar’ halinde saklanır ve her blok bilgileri tutar: İşlemler (Örneğin Dave, Alice’e 2 Mayıs 2019 15:03’de, 5 euro’luk bir pasta sattı), mevcut bloğun bir ‘parmak izi’ ve bir önceki bloğun bir ‘parmak izi’ olur. Bu parmak izleri; her bloğu tanımlayan benzersiz kodlardır. Geçerli ve önceki bloğun parmak izlerine sahip olmak; bir sistemdeki tüm blokları bir ‘zincir’ aracılığıyla bağlamanızı sağlar.

Blockchain, zincire katılan tüm insanlar arasında paylaşılan bir dijital işlem kaydıdır. Yeni bir blok eklendiğinde, tüm üyelerin verilen bilgilerin doğru olduğunu doğrulaması gerekir. Bunu önceden kurallar üzerinde anlaşarak yaparlar (örneğin, kek satmak için fırıncı olmalısınız). Bu, işlemi kurcalamaya karşı daha dirençli ve zincirdeki tüm üyeler arasında daha şeffaf hale getirir.

Blockchain, sürdürülebilirliği kanıtlamaya nasıl yardımcı olabilir?

Tarım, ormansızlaşma, zararlı böcek ilaçlarının kullanımı, toprak bozulması ve gübre akışı da dahil olmak üzere biyolojik çeşitlilik ve ekosistem hizmetleri üzerinde potansiyel olarak büyük etkilere sahip olabilir. Pek çok şirket, örneğin sertifika programları ve sıfır ormansızlaşma taahhütleri yoluyla, daha sürdürülebilir olma konusunda taahhütlerde bulunurken; bu etkileri en aza indirmek için çaba gösterilmektedir. Ancak bir perakendeci; kahvesinin, ağaçları kesen veya zararlı böcek ilaçları kullanan çiftliklerden gelmediğinden nasıl emin olabilir? Bunu öğrenmesi çok zordur. Çünkü çiftlikten perakendeciye yolculuk uzun ve karmaşık olabilir, çoğu zaman dünyanın çoğunu kaplar, birçok farklı parti ve aşamada yer alır. Öyleyse, tüketiciler sertifikalı sürdürülebilir çikolata barının gerçekten sürdürülebilir olduğuna nasıl güvenebilir?

Blockchain; bir metanın hareketlerinin güvenilir bir kaydını tutarak gözetimin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Örneğin, bir parti kahve çekirdeği, çiftlikten ayrıldığında; ayrıntıları (çeşitlilik, kalkış zamanı, parti numarası, ilişkili sözleşmeler vb.) zincirin bir bloğuna kaydedilir. Kahve; çiftlik ve tüketici arasında el değiştirdikçe, her aktarımın ayrıntıları sonraki bloklara kaydedilecektir. Böylece, kahveniz tüketiciye ulaştığında; çiftlikten, aracılardan, distribütörlerden, işlemcilerden, toptancılardan ve pazara doğru hareketinin güvenilir bir kaydına sahip oluruz.

Kahvenin tedarikinde kimlerin yer aldığını öğrendikten sonra, sürdürülebilirliği uygulayıp uygulamadıklarını değerlendirebiliriz. Bu, örneğin, sertifikasyon programlarına üyeliğin doğrulanması, uydu teknolojisi yoluyla ormansızlaşmanın değerlendirilmesi veya Yüksek Koruma Değeri (HCV) ve Yüksek Karbon Stoku (HCS) değerlendirmelerinin varlığının ve sonuçlarının araştırılmasıyla yapılabilir. Bu, aynı zamanda; hayvan refahı standartları, insan hakları ve gıda güvenliği gibi diğer faktörleri de dahil edebilirsiniz.

Blockchain, her biri işlem kayıtlarını tutan birbirine bağlı veri parsellerinden oluşur. /TechXplore

Peki neden henüz olmadı?

Tarım için blockchain kullanımı hala test edilmektedir, ancak zorluklarla geleceği açıktır. Örneğin; muzun izlenmesi nispeten kolaydır, çünkü orijinal olarak seçildiği şekilde satılır. Ancak, birden fazla çiftlik tarafından beslenen değirmenlerde işlenen ve karıştırılan palmiye yağı gibi ürünleri izlemek zordur. Bu işlem sırasında hangi çiftliğin hangi yağdan geldiğini takip edebiliriz.

Ayrıca, blockchain’i kurmanın ve çalıştırmaya devam etmenin finansal maliyeti veya mevcut bir blockchain’i kullanma işlem maliyetleri, işlemleri kaydetmek ve doğrulamak için işçilik maliyeti dahil ek maliyetleri de vardır. Ancak blockchain, kahvenizin sürdürülebilir olduğunu kanıtlamanıza yardımcı olursa; artan tüketici güveni ve artan bir piyasa fiyatı bu maliyetlerden daha ağır basabilir.

Tedarik zincirindeki herkes, işbirliği yapmak zorundadır. Tüm aktörler blockchain kullanmayı kabul etmeli, ilişkili maliyetlerini üstlenmeli ve tedarik zincirindeki diğer herkesin işlemlerini görmesine ve doğrulamasına izin vermelidir. Bu ekstra maliyet ve şeffaflık düzeyi; tedarik zincirindeki tüm aktörler tarafından kabul edilmeyebilir, yani katılmayı reddedenlerin yerine geçmeniz gerekir.

Ancak sürdürülebilir tarıma halkın ilgisinin artmasıyla birlikte; blockchain’in faydalarının maliyetlerden daha ağır bastığı durumlar, daha yaygın hale gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

New York’un İlk Vegan Kasabı

Önümüzdeki ilkbaharda açılacak olan Monk’s Meats, buğday gluteni olan seitan’ı kullanarak hiçbir…

Havayı Temizleyen Yeni Teknoloji; “BioSolar Leaves”

İlk bakışta parlak yeşil güneş panelleri gibi görünebilirler. Ancak, elektrik üretmek yerine,…

Bitkilerde Tohum Yağı Verimini Arttırmanın Sürdürülebilir Yolu

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) bilim insanları; laboratuvar koşullarında tohumlardaki doğal yağ…