DS’nin en fazla satılan modeli DS 3’ün DS Wings ön ızgaraya sahip olan yeni versiyonu, kendine özgü ve dinamik versiyonuyla Cenevre’de ilk kez görücüye çıktı. DS, ileri teknoloji, üstün zarafet ve tamamıyla sportif eğilim ile dolup taşan 208 HP’lik DS 3 PERFORMANCE modelinin “Hatchback” ve “Cabrio” versiyonlarının dünya prömiyerini de Cenevre’de gerçekleştirdi. DS markasının geleceğini eşsiz bir tasarım, 0 emisyonlu 402 HP güç ve 516 Nm tork üreten elektrikli güç ünitesi ile gözler önüne seren E-Tense, fuarın yıldızlarından biri oldu.

E-Tense: Zamanın ötesinde tasarım ileri teknoloji ile buluşuyor
Gelecek, DS markasının lansmanından 1 sene sonra E-Tense ile göz önüne seriliyor. 4.72 metre uzunluğunda ve 1.29 metre yüksekliğinde olan E-Tense, 402 HP güç ve 516 Nm tork değerlerini 0 emisyona sahip elektrikli motorundan sağlıyor. Formula E’de edinilen deneyimle oluşturulan teknolojik altyapıda lityum-ion piller aracın merkezine konumlandırıldı. Yüzde yüz elektrikli E-Tense’in menzili şehir kullanımında 360 km, karma kullanımda ise 310 km. 1.8 ton ağırlığındaki E-Tense 250 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlıyor.

E-Tense’in GT otomobillerine yakışır tasarımında krom omurga hattı, özel yeşil renkli aracı boylu boyunca geçiyor. DS’nin kanat formundaki krom ön bölümü, 3 boyutlu yazıcıda üretilen radyatör ızgarası ile iç içe geçmiş biçimde tasarlandı. Yaratıcılık, bilgi ve deneyim, DS E-Tense oluşturulurken bir araya geldi. Arka cam kullanılmayan E-Tense’de tasarımcılar, bu alanda olabildiğince özgür hareket edebildiler ve dijital geri görüş sistemlerinin en son teknolojilerini araca aktardılar.

LED teknolojili ön ve arka aydınlatma elemanlarında değerli mücevher ve saatlerden esinlenildi. Farlarda DS Active LED Vision teknolojisine kullanıldı ve her koşulda kusursuz aydınlatma hedeflendi. 1955 DS modelinden esinlenilen tavana yerleşimli sinyal lambaları ve gövdenin bir uzantısı gibi görünen LED stop lambaları, gelecekteki DS modelleri için ilham verecek.

E-Tense’in iç mekanı 800 saatlik el işçiliği sonucunda Cenevre Otomobil Fuarı’na hazır hale getirildi. Lale formundaki direksiyon simidi gibi geleceğe ışık tutan detaylarla bezeli olan E-Tense, Fransız stili lüksü yüksek kaliteli malzemelerle buluşturuyor.

DS 3 PERFORMANCE ve DS 3 Cabrio PERFORMANCE modelleri; konforu yakıt verimliliği ile harmanlayan dinamik bir sürüş keyfi sunan modeller olarak dikkat çekiyor. Her iki modelin dünya prömiyeri, Nisan 2016’da piyasaya çıkmadan önce Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşti.

DS 3 PERFORMANCE, 215 g/km CO2 emisyonu, 300 Nm tork ve 208 HP güç ile eşsiz bir performans sergiliyor. DS 3 PERFORMANCE modelleri Torsen kilitli diferansiyel ve özel 6 ileri manüel şanzımanla (MCM) birleştirilmiş 1.6 THP S&S motordan gücünü alarak benzersiz bir sürüş ve yol tutuş sağlıyor. Artan performans verileri ile beraber güçlendirilen şasi ve fren sistemleri de yüksek güvenlik standartları sağlıyor. DS 3 PERFORMANCE modelleri standart DS 3’e nazaran 15 mm daha alçak bir şasiye sahipken, ön ve arka iz mesafeleri daha geniş (Önde 26 mm, arkada 14 mm), özel kaliperlere sahip ön fren diskleri 323 mm ve arka fren diskleri ise 249 mm çapında.

Yeni modelin sportif detayları, çift egzoz çıkışı, büyük spoyler, “Kara Elmas” rengindeki 18 inçlik jantlar, DS PERFORMANCE renklerindeki parlak siyah ön fren kaliperleri ile daha belirgin bir hale getiriliyor. İç tasarımda ise DS PERFORMANCE imzası taşıyan gösterge paneli ve kokpit, yükseltilmiş koltuklar bu özel aracın sportif görüntüsünü pekiştiriyor.

DS 3 PERFORMANCE’ın kişiselleştirme seçeneklerinde müşterilere, hem hatchback hem de cabrio versiyonlarda iki donanım seviyesi sunuluyor. İlk donanım seviyesinde hatchback modeli için 6, Cabrio için ise 4 gövde/tavan renk kombinasyonu bulunuyor. Black Special isimli ikinci donanım seviyesinde ise üzerinde karbon yan süslemeler olan siyah gövde, parlak altın tavan (hatchback’te) ile kombine ediliyor. İç tasarımda ise, parlak altın renkli kokpit tasarımı ve vites topuzu çevresi, ek konfor ve güvenlik ekipmanlarını oluşturuyor. Diğer detaylar arasında, iç tasarım için “Karbon Paketi” ve dış tasarım kiti bulunuyor.

DS-Crossback DS-Tense-Concept DS-5 DS-4 DS-3 DS-2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…