Teknoloji

Teleskop Teknolojisi; Glokomla İlgili Göz Yapısının İlk Doğru Görüntüsünü Veriyor

0

Indiana Üniversitesi’ndeki optometri araştırmacıları; gökbilimciler tarafından, dünyanın atmosferinden yıldızları daha net görebilmek için geliştirilen metotları kullanarak, glokomda yer alan gözün bir kısmının ilk bozulmamış mikroskobik görüntülerini aldılar.

Trabeküler ağ örgüsü olarak bilinen bu yapıyı net bir şekilde görme yeteneği, glokom tedavisinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

İndiana Üniversitesi Optometri Okulu Klinik Profesörü Dr. Brett King: “Normalde, berrak sıvı beslenmeyi sağlamak ve normal şekline göre ‘şişirilmiş’ tutmak için gözün içinde dolaşımdadır. Sıvının akmasına izin veren, gözdeki basıncı artıran, glokoma yol açan trabeküler ağ örgüsünün değişmesidir. Sorun, ağ yapısının irisin yerleştirildiği yer nedeniyle doktor ofisindeki normal cihazlarla kötü görülebilmesidir.”

Bu düşük görünürlük sonucunda, yaş etkisinin trabeküler ağ örgüsünün zayıf çalışmasına neden yol açtığı anlaşılıyor. Ayrıca, lazer terapileri veya invazif cerrahi prosedürler gibi, trabeküler ağ örgüsünü hedef alan belirli glokom tedavilerinin diğerleri başarırken bunun neden başarısız olduğunu araştırmayı zorlaştırıyor.

Trabeküler ağ örgüsünü görüntülemek için, İÜ araştırmacıları; mevcut oftalmik lazer mikroskobunu gözün kusurlarını düzeltmek için gerçek zamanlı olarak deforme edebilen programlanabilir bir ayna ile değiştirdiler. “Uyarlanabilir optikler” olarak adlandırılan teknoloji; tek hücrelerin görselleştirilmesi veya retina içindeki kan akışını ölçmek için yeterince kesin olan bir milimetrenin on milyonda biri kadar doğrudur.

Yıldızları pırıltı gibi gösteren atmosferik çarpıklıkları düzeltmek için gökbilimciler tarafından tasarlanan adaptif optikler; retinada ışıklı bir nokta ya da astronomide “rehber yıldız” gibi hızlı bir şekilde çarpılmayı hesaplamak için gerçek veya yapay bir ışık noktası kullanıyor.

 

Soldaki görüntü trabeküler ağ örgüsünü doktor ofisinde görüldüğü gibi göstermektedir. Sağdaki görüntü ise, IU.CREDIT’te geliştirilen yöntemleri kullanarak, gözün aynı bölümünün bir kısmını çok daha ayrıntılı olarak göstermektedir/ INDIANA ÜNİVERSİTESİ OPTOMETRİ YÜKSEKOKULU/LabManager

Ataştırmacı Stephen Burns’ün araştırmasına göre, teknoloji; “çok pahalı ve çok yönlü bir eğlence evi aynası” na benziyor. Bu çalışmaya dahil olmayan İndiana Üniversitesi Fakülte Üyesi Donald Miller; teknolojiyi 1990’ların sonlarında gözün retinasını görüntülemeye adapte eden ilk görüntüleme bilimcileri arasındaydı. Burns ise; 2000’li yılların başından beri bu konuda çalışıyor.

Yeni çalışma; yöntemi retinanın ötesinde gözün bir kısmına kadar genişletiyor. Bu yazıda, İÜ araştırmacıları; uyarlamalı optik kullanımının, ikisi glokoma yol açabilecek bir göz bozukluğu olan iki pigment dispersiyonu sendromu dahil olmak üzere dokuz çalışma katılımcısında trabeküler ağ örgüsünü başarıyla görüntülediğini bildirmiştir.

King: “Bu araştırma sayesinde, gözün oküler drenaj alanı, bu temel drenaj alanının yaşla nasıl değiştirildiğini veya hasar gördüğünü anlamamızı artıracak şekilde daha net bir şekilde görülebilir. Bu teknolojinin glokomun anlaşılmasını ve yönetilmesini geliştirmeye yardımcı olabileceği konusunda çok umutluyuz. Çünkü ekibimizin çoğu üyesi bu hastalığı olan hastaları yıllarca idare eden klinisyenlerdir.”

Spread the love

Nobel Kimya Ödülü: Lityum-İyon Aküler

Previous article

Yeni Çalışmaya Göre, Cilt; Zamanı Beyinden Bağımsız Tutuyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up