Singapur Ulusal Üniversitesi‘nden (NUS) bir araştırma ekibi, PM2.5 parçacıklarının % 90’ını ortadan kaldırabilecek ve yüksek hava akışı elde edebilen ince, görünür hava filtreleri oluşturan yeni bir nanofiber çözeltisini başarılı bir şekilde hazırladı. Geleneksel hava filtrelerinden 2,5 kat daha iyi.

Buna ek olarak, bu çevre dostu hava filtresi zararlı ultraviyole (UV) ışınları bloke ederken, doğal aydınlatma ve görünürlüğü de geliştiriyor.

Genel olarak, yeni nanofiber çözeltisi kullanılarak, geliştirilen hava filtreleri, ticari olanlardan iki kat daha iyi kalitede ve iç hava kalitesini iyileştirmek için pencere ve kapılarda kullanımlara uygundur. Bu yeni hava filtresi aynı zamanda solunum cihazlarında umut verici uygulamalar da yapmaktadır.

NUS Ekibinin hava filtresi, dokunulmaya izin vermeyen, yeni nanofiber çözeltisi uygulayarak ve doğal olarak kurumaya bırakılan, çevreye duyarlı ve üretmesi kolay bir cihaz. Boyama işleminde yaygın olarak kullanılan kimyasal bir bileşik olan ftalosiya’yı kullanan NUS ekibi, yapı taşlarının yığılmasına benzer şekilde nanoparçacıklarını ve daha sonra nanofibre oluşturacak şekilde kendiliğinden organize olabilen organik molekülleri tasarladı. Organik bir çözelti formunda bulunan bu nanofiberler, malzemeye dağıldığında dokunmamış örgü üzerine kolayca “yapışır”.

*Yardımcı Profesör Tan Swee Ching (solda), Sai Kishore Ravi (sağda) ve Singapur Ulusal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden ekibi, (Sai tarafından tutulan) ince hava filtreleri üreten yeni bir nanofiber çözeltisi geliştirdi. PM2.5 partiküllerinin yüzde 90’ına kadar çıkabilir ve geleneksel hava filtrelerinden 2,5 kat daha iyi hava akışı elde edebilir. (Singapur Ulusal Üniversitesi)

Araştırmayı yöneten NUS Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden Yardımcı Profesör Tan Swee Ching:

“Hava kirliliği ciddi sağlık tehditleri oluşturuyor. Hava filtrelemesinde ekonomik ve etkili teknolojilere büyük ihtiyaç duyuluyor. Halen hava filtrelerinde kullanılan, nanofibranların çoğu, enerji üretmek için yoğun ve özel ekipman gerektiriyor.

Zararlı parçacıkları etkili bir şekilde ortadan kaldıran ve havanın havalandırılmasını arttırıp, zararlı UV ışınlarını azaltarak iç hava kalitesini daha da iyileştiren, yüksek kaliteli hava filtreleri üretmenin maliyet-etkin bir yoludur.

Uzun vadede, DIY (do-it-yourself) kitinin tüketicilerin evde hava filtreleri üretmek için ticari olarak temin edilebilen bir kittir.”

Hava filtreleri, genellikle, partikül filtreleme etkinliği ve hava geçirgenliği olmak üzere iki alt faktöre bağlı olan ve kalite faktörü adı verilen bir parametreyle ölçülür. Günümüzde, ticari solunum cihazları partikül filtrasyon etkinliğine sahipken, hava geçirgenliği halen oldukça düşüktür ve bu nedenle kalite faktörü de düşüktür.

NUS ekibinin yeni hava filtresi, ticari solunum cihazlarından yaklaşık iki kat daha yüksek bir kalite faktörüne ulaşıyor. 2.5 mikrondan küçük boyutta olan ve ciddi sağlık tehditleri oluşturan, PM2.5 parçacıkları zararlı parçacıkların yüzde 90’ına kadar filtre uygulayarak hava akışını bu solunum aygıtlarından 2,5 kat daha iyi korurken, aynı zamanda daha iyi sonuç verir: Nefes alabilirlik.

Aslında, partikül filtrasyon verimi ayrıca, hava filtresinin amacına ve işlevselliğine bağlı olarak daha da geliştirilebilir.

Asst Prof Tan: “Yüksek verimli hava filtreleri, çoğunlukla mikrofibre veya nanofibre katmanları gerektirir. Böylece şeffaflıkları kısıtlanır ve bu nedenle binaların kapı ve pencerelerine dahil edilemezler.

Yaklaşımımızı kullanarak geliştirilen, hava filtresi görünüşü, iç hava kalitesinin iyileştirilmesi açısından umut verici uygulamalara sahiptir. Bulutlu veya yüksek kirlilik seviyesine sahip ülkeler için özellikle yararlı olabilir. Filtrasyon verimliliğini arttırmak hava akışında bir dengeye yol açsa da, hava filtresinin genel performansı hala ticari solunum aygıtlarından daha iyi… ”

NUS Araştırma Ekibi çalışmalarını ilerleterek, anti-bakteriyel özellikler gibi daha fazla işlevsellikleri, hava filtresine eklemeyi düşünüyor. Ekip ayrıca bu yeni teknolojiyi ticarileştirmek için endüstri ortaklarıyla birlikte çalışmayı planlıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

İki Dillilik, Doğal Olarak Beynimize Geliyor

 Nörobilimcilerden oluşan bir ekip, beynin tek bir dildeki ve iki farklı dilden…

Dünyanın Manyetik Alan Haritası Tamamlandı!

Dünyanın manyetik alanı, gezegenin iklimi, tektonik kaymaları, yerçekimi ve hatta rotasyonunu etkiler.…

B1 Hücrelerinin Kökeni Hakkında

Yeni bir MDC çalışması immünolojide onlarca yıllık bir tartışmayı çözebilir: Prof. Klaus…