Tesla, attığı bir tweet’te Amerikan Samoası Ta’u adasındaki güneş enerjisi projesinin tamamlandığını ve projenin bir videosunun da çekildiğini açıkladı.

Ta’u microgrid, (dağıtılmış kaynaklara sahip enerji sistemi, yani güneş ve bataryanın) 1.4 megavatlık bir güneş dizisi ve 60 Tesla Powerpack’lerin altı-megawatt saatlik bir enerji depolama sistemi ile güçlendiriliyor. Açıkçası, güneş çok parlak olmadığı zamanlarda da şehre üç gün boyunca sürekli güç verebilir.

Tesla Powerpacks

 

Başlangıçta, Ta’u elektrik için dizel jeneratörlere bağımlıydı. Ortalama olarak, bunlar her yıl yaklaşık 600 sakine elektrik sağlamak için 100.000 galonun üzerinde yakıt tüketti. Mazot taşımacılığının, adanın enerji bütçesinin çoğunu tüketmesi oldukça pahalı bir iş. Amerikan Samoası Ekonomik Kalkınma İdaresi, Çevre Koruma Dairesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından da finanse edilen mikrogrid ile önümüzdeki birkaç yıl içinde enerji maliyetlerinden tasarruf etmeyi beklemektedir.

 

 

Temiz ve yeşil

Proje, uzak toplulukların mikro mikroorganizmalardan nasıl yararlanabileceğinin bir örneği olarak hizmet etmektedir. Ayrıca, daha temiz enerji kaynakların nedeni de desteklenir.

Ta'u microgrid

SolarCity yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Ta’u, geleceğin bir kartpostalı değil, şu anda mümkün olanın bir kanıtıdır. Yenilenebilir enerji, gittikçe artan sayıda yer ve enerji ihtiyacı için ekonomik, pratik bir çözümdür ve geleneksel olarak fosil yakıtlara dayanan adalar; günümüzde güneş enerjisinden ve depolamadan güç alan mikroorganizmalara kolaylıkla geçiş yapabilir.

Yenilenebilir enerjiyi kullanmak kesinlikle ilerlemenin yolu. Dünya temiz enerji kaynaklarını geliştiren projelerden yoksundur. Bazı çabalar, Dubai’nin temiz enerji için itilmesi gibi güneş enerjisi üzerinde yoğunlaşırken, bazıları Hawaii’deki gibi gelgit dalgalarını kullanıyor. Yenilenebilir kaynaklara olan talebin artması, onları fosil yakıtlardan daha ucuza dönüştürüyor.

Yenilenebilir enerji, kesinlikle gezegen için sürdürülebilir bir geleceğin yolu.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Atık Plastiklerin, Yüksek Değerli Malzemelere Dönüştürülmesi

ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı’ndaki (NREL) araştırmacılar; atık plastiklerin geri…

Güneş Hasadının Binaların Yan Tarafına Dahil Edilmesi, Enerji Sürdürülebilirliğini Artırabilir

İnşaatçılar; Güneş hasatını bir binanın dış kenarına dahil edebilirlerse, yapının ihtiyaç duyacağı…

“Nesnelerin İnterneti” için Fotovoltaik Motorlu Sensörler

RFID tabanlı cihazlar iç ve dış aydınlatma koşullarında çalışır ve daha uzak…

Microgrids ve Blockchain İle Enerji Geleceği Güçlenecek

Enerji üretiminde bir devrime hazırlanılıyor. Milyonlarca insanın elektrik ihtiyacının bir avuç mikro…