İlk batılı mekanik saat icadından yaklaşık on yıl sonra, Japon mucidi Hisashige Tanaka, On Bin Yıl Kendiliğinden Çalan Çan olarak da bilinen The Myriad Year Clock’u keşfetti. Daha sonraki Edo döneminde sofistike bir zaman koordinasyon cihazı oldu ve Wadokei adı verilen Japon saatleri kategorisine dahil edildi.

Japon hükümetinin önemli bir kültür varlığı olarak nitelendirdiği bu altı yüzlü başyapıt, zamanı yedi şekilde gösterebilir. Zamanı, haftanın gününü, ayı, Japon saatini, Güneş dönemini ve Güneş terimini ve ay evrelerini bile gösterebilir. Sadece yılda bir kez bakımı gerekir.

Güç rezervinin sırrı, elle sıkıştırılmış ve sarılmış, saatin tabanı içine gizlenmiş ve bir kasa içine yerleştirilen, krankla ayrılmış dört büyük ana kaynaktır.

63 cm yüksekliğinde ve 38 kg ağırlığında olan saat, tüm karmaşık işlevlerini yerine getirmek için 1.000’in üzerinde ayrı parçaya sahiptir. Tanaka’nın tüm parçalarının, eğeler ve testereler gibi basit aletlerle, elle hazırlandığı söyleniyor. Bütün parçalar tamamlandıktan sonra montajı bitirmek üç yılı aşmış.

Saat yapımının çoğu, “raden” olarak bilinen bir teknik olan siyah lake yüzeyinin içine, incinin minik dilimleriyle kaplanmasından oluşur. Birkaç geleneksel Japon marangoz tekniği de cömertçe süslemek için kullanıldmıştır.

2004’te Japonya hükümeti, Japonya’daki Expo 2005 Dünya Fuarı için Tanaka’nın başyapıtının bir kopyasını yaratmaya çalıştı. En modern çağdaş teknolojilerle bile, onu inşa etmek için altı aydan fazla, 100 mühendisle çalışıldı. Mühendisler, Tanaka’nın bileşenleri nasıl imal ettiğini belirlemek için mekanizmanın her ayrıntısını dikkatlice inceledi.

Bununla birlikte, orijinalin belirli bileşenleri tam olarak yeniden oluşturulamadı. Örneğin, orijinal pirinç metal plakanın yayının çoğaltılması imkânsız olduğu için, replika ana yayları yerine, çelik kullanıldı. Teknolojik açıdan çağdaş Batı saatleriyle karşılaştırılan saat, Japonya’nın soykırım döneminde, Japon yaratıcılığı ve Hollanda Bilim (“rangaku”) çalışmalarıyla geliştirildi.

Orijinal Myriad yılı saati Toshiba Corporation ve Tokyo’daki Doğa ve Bilim Ulusal Müzesinde daimi olarak gösterime açıktır.

Bir başka karmaşık saat de; 1386’dan beri Salisbury Katedrali Saat Kulesi’nde takılı duruyor.

Saatin kopyası şimdi Kawasaki’deki Toshiba Bilim Müzesi’nde sergileniyor. Tanaka, yastık saati ve tamburlu saat de dahil olmak üzere bir dizi başka dahiyane mekanik saat de üretildi. Böylece Japonya’nın ilk planetaryumu da yaratılmış oldu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Enerji, Atlantis Kristal Piramitlerinde Gömülü

Okyanus Bilimci Dr. Meyer Verlag, sonar kullanarak iki bin metre derinliğinde dev…

Bandırma Füze Kulübü

1957 yılında Sputnik I’in uzaya gönderilmesinden oldukça etkilenen Bandırma Şehit Gönenç Lisesi…

3D Yazıcının Mucidi: Chuck HULL

1980’lerde icat edilen “üç boyutlu yazıcı”nın tanınması için epey zaman gerekti. 1980…

Antibiyotik Çağını Başlatan Keşif: Penisilin

İskoç bakteriyolog Alexander Fleming, 1928 yılı Eylül ayında ilk antibiyotik olan penisilini…