“Torquetum” veya ” Turquet “, ilk önce antik Yunan bilim adamı Ptolemey tarafından Astronomik Üç Koordinat Kümesi’ni ölçmek için kullanılan, ufuk, ekvatoral ve ekliptik olarak tanımlanan karmaşık ve sofistike bir ortaçağ enstrümanıdır.

Aynı zamanda, bu koordinatlar kümeleri arasında hesaplama yapmaksızın birbiriyle etkileşim kurmak ve bu koordinat kümelerinin arasındaki ilişkileri göstermek için mekanik bir yöntem sağlamıştır. Torquetum bir anlamda analog bir bilgisayardır.

*Üç koordinat kümesindeki ölçümleri almak ve dönüştürmek için tasarlanmış: Ufuk, Ekvatoral ve Ekliptik.

 

İlk torquetum, Cebir ibn Aflah (Geber) tarafından 12. yüzyıl ya da 13. yüzyılda inşa edilmiştir, ancak birkaç canlı örnek 16. yüzyıldan kalmıştır. Torquetum’un bilinen ilk hesapları Tractus super totum astrologium ve Franco de Polonia’daki Bernardus de Virduno’nun hesaplarıdır.

Franco, kitabının (1284 tarihli) el yazması sürümleri çok daha yaygındır ve on beşinci yüzyılın sonlarına kadar olan diğer açıklamalar; Franco’nun eserlerine dayandığından, enstrümanın ana dağıtıcısı gibi görünmektedir.

* Torquetum (1568), Johannes Praetorius tarafından Nuremberg’de (Almanya Ulusal Müzesi) yapılmıştır.

*Przypkowscy Clock Museum

*”The Ambassadors” dan detay, Hans Holbein’in bir gençliği.

Sıkıcı hesaplamalar yapmadan koordinat sistemleri arasındaki ölçümleri birbirine dönüştüren analog bir bilgisayar olarak kullanımının en ünlü örneği, The Hans Holbien’in (1533) The French Ambassadors adlı tablosunda bulunabilir.

Tablonun sağ tarafında, büyükelçinin kahverengi paltosu veya elbisesinin dirseğinin yanına yerleştirilmiş. Resim, Torquetum’un bu özel türünü oluşturan disk ve yarım disk üzerindeki yazıtların birçok detayını göstermektedir.

 

*Torquetum 18th century, France

*Peter Apias’ Torquetum.

Lund astronomik saat, restore edilmiş ve 20. yüzyılda yerine oturtulmuş muhteşem bir ortaçağ sanatsal yapıdır.

Bu tür bir enstrüman, on altıncı yüzyılın başında önde gelen enstrüman yapımcılarından biri olan Nurembergli Peter Apian tarafından tasarlandı. Belki de en çok bilinen hesaptır ve kesinlikle Torquetum en çok üretilen görüntüsüdür. 1540’da, kuyruklu yıldızlar hakkındaki öncü gözlemleri de dahil olmak üzere Astronomicum Caesareum’da enstrümanı tanıtarak, yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

Enerji, Atlantis Kristal Piramitlerinde Gömülü

Okyanus Bilimci Dr. Meyer Verlag, sonar kullanarak iki bin metre derinliğinde dev…

Bandırma Füze Kulübü

1957 yılında Sputnik I’in uzaya gönderilmesinden oldukça etkilenen Bandırma Şehit Gönenç Lisesi…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…