Araştırmacılar geleneksel bir motora kıyasla uçağı daha hızlı iten; fosil yakıtları kullanmadan tüm atmosfere uçabilen ve düşük maliyetli bir jet motoru için çalışıyorlardı.

Berlin Teknik Üniversitesinden Türk mühendis Berkant Göksel’in öncülüğündeki ekip; projeyi laboratuvar ortamından çıkarıp, gökyüzüne taşımalarına çok yaklaşmış durumda.
Yakıt ve basınçlı hava yakmak yerine ya da motoru ileri geri hareket ettirmek için motoru itmek yerine; plazma jet motoru bir füzyon reaktörünü veya bir yıldızı taklit eder. Gazı plazmaya tahrikleyip, sıkıştırarak elektrik üretir ve sonra bir elektromanyetik alan oluşturur. Plazma motorunun görevi; yolcu jetlerinde bile, gökyüzünün sınırına kadar uçurabilmesi ve daha sonra aynı güvenle piste döndürebilmesidir.

Get Ready For Low-Cost Jet Engines That Reach Space Without Burning Fossil Fuels ile ilgili görsel sonucu

Göksel, New Scientist‘e verdiği demeçte; “Yer seviyesinde hızlı ve güçlü plazma jetleri üreten ilk kişileriz. Bu plazma jetleri, saniyede 20 kilometreye kadar hızlara ulaşabilir.” diyor.
Bizi alanın ve gerçekliğin sınırına taşıyabilen plazma jet motoru arasında hala bazı engeller var. İlk olarak, Göksel’in ekibi, yaklaşık 80 milimetre uzunluğundaki küçük plazma iticileri kullanıyordu. Standart ticari boyutlu uçakları tahrik etmek için, bu küçük iticilerin yaklaşık 10.000’ini alması gerekiyor. Bu nedenle, mevcut tasarım başlangıç ​​değildir. Şu an için, Göksel’in ekibi, mümkün olması gereken daha küçük bir uçağı hareket ettirebilmesi için, 100 ila 1000 itici kullanmayı planlıyor.

Elektrikle çalışan her şey gibi; plazma iticilerin de hala pil sorunu var. Verimsiz olmaktan kaçınmak için yeterince hafif olmalı, ancak gerekli enerjiyi sağlayacak yeterli kapasiteye de sahip olmalıdırlar. Şu ana kadar bu problem çözülmedi.
Göksel ve ekibi, şimdiye kadar, bu boşluğu doldurmak için dışa açılma devrimlerine güveniyorlar. Uçak ya da uzay aracında kullanılmak üzere; güneş panelleri ya da kompakt füzyon reaktörlerinde yapılan iyileştirmeler tam olarak bu sistemin ihtiyaç duyduğu şey olabilir. Ancak şimdilik, gelişene kadar ekip, plazma motorunun bıraktığı boşlukları doldurmak için ya roketler ya da atım patlamalı yanmalı motorlar kullanan bir hibrid araç oluşturmayı düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…