Level 5 özerk otomobillerin gerçeğe yakın olduğu ve Mars’a insanları taşımak için birden fazla şirketin çalıştığı bir zamanda yaşıyoruz. Bütün bunlar göz önüne alındığında, uçan arabaların henüz gökyüzünde var olmadığı neredeyse şaşırtıcı. Ancak, çok uzun süre beklemek zorunda kalmamız gerekiyor: Airbus, “sadece uçan bir otomobil değil, özerk bir uçan araç” için bir prototip test etmeyi planlıyor.

Münih’teki DLD Dijital Teknoloji Konferansında Airbus CEO’su Tom Enders, “Yüz yıl önce kentsel ulaşım yer altına alındı, şimdi gökyüzüne çıkacak teknolojiye sahibiz” dedi.

Daha önce bildirildiği üzere Proje Vahana olarak adlandırılan proje, insanları, helikopter tarzı ve özerk bir araçta taşımayı hedefliyor. Teknoloji, sürücülerin ve banliyölerin gittikçe yoğunlaşan yollardan kaçmak için, onlara hava yoluyla taksi, seçeneği vermeyi hedefliyor. Uber bunu, sadece gökyüzü için tasarlanmış ve aynı zamanda da kendiliğinden sürüş yapmak için özerk sürüş teknolojisi ve tasarımında yapay zekayı (AI) barındıran, uçan bir araç olarak tanımlar.

Airbus/ Project Vahana

Dünyanın en büyük helikopter üreticisi de bu aracın geliştirilmesinde temiz teknolojiyi kullanmaya özen gösterdiklerini ve böylelikle kentsel alanlardaki kirliliği ağırlaştırmadığını garanti ediyor. Ayrıca, şehirlerin yolları ve köprüleri için pahalı inşaat yatırımına gerek kalmayacağından, altyapı geliştirme maliyetinin düşürülmesine yardımcı olacağına dikkat çekiyorlar.

Airbus, şimdi deneme aşamasında ve 2021 yılına kadar aracın sadece kısa mesafeli geziler için kullanılmasını umuyorlar; bu da tam işlevli bir prototipin, 2017 yılına kadar hazır olduğu anlamına geliyor.

Airbus, binicilik paylaşımı konseptini havadan almaya çalışan tek şirket değil. Günümüzün en popüler sürüş paylaşım şirketi olarak tanınan Uber, işlerini gökyüzüne taşımak için, bir dikey iniş ve kalkış (VOTL) uçakları ağı çalışması içerisinde.

airbus project vahana ile ilgili görsel sonucu

İsrail şirketi Urban Aeronautics, 185 km / saat (115 mil / saat) hız, 500 kg (1,102 lbs) taşıma kapasitesine sahip bir yolcu uçağı olan The Cormorant’ı geliştirdi; bu teknoloji askeri uygulamalar için dikkat çekici görünüyor. AeroMobil adlı bir şirket, 2016 yılının ortasında arazi üzerinde çalışan ve havada uçmak için tasarlanan bir aracı tanıtmıştı . AeroMobil 3.0’ı piyasaya sunduklarında, şirket bu yıl aracı ticarileştirmeyi planladıklarını açıkladı. Buna ek olarak, teknoloji armatürleri de uçan araçları gerçekliğe getirme konusunda çok hevesli görünüyor. Skype’ın Kurucu Ortaklarının bir prototip oluşturmak için 10 milyon yatırım yaptıkları bildirildi ve Google’ın kurucularından Larry Page da uçan bir otomobilin başlangıcına para aktardı.

Uçan otomobillerin geleceği çok parlak gözüküyor ve bu öngörülen zaman çizelgelerine dayanarak, 2017 hayata geçtiğini gördüğümüz yıl olabilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…