Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü hazırladığı proje ile geliştirilen drone aracılığıyla tarımsal verimlilik ve ürünlerin gelişimi takip etmeye başladı.

Proje Yürütücüsü, Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüp Selim Köksal, AA muhabirine açıklama yaptı.

TÜBİTAK ve OMÜ‘nün araştırma faaliyetleri kapsamında, uzaktan algılama sistemlerinin havadan takip sistemi ile tarımsal alanda kullanılmasına yönelik proje yürüttüklerini söyledi.

Projenin üç yıl süreceğini belirten Köksal, şunları anlattı: ”Uzaktan algılama tekniklerinin tarımda kullanılmasına yönelik çalışmalarımızı uzun süredir yürütüyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız projeye başladık.”

“Tarımsal üretimde birim alandan elde edilecek verimin artırılması, ürün takibi, ürünün yetişme evrelerindeki gelişimi gibi bütün çalışmaları gerçekleştirebilmek istiyoruz. Bunları yaparken de insan gücünün başaramayacağı bir hız ve pratiklikte gerçekleştirebilmek adına teknolojiden faydalanmak istedik.”

“Bu işi en hızlı ve pratik şekilde yapmanın yolunun tarımda drone teknolojisi kullanılması olduğunu belirledik. Bu yönde de çalışmalara başladık.”

Köksal, geliştirdikleri drone‘a yerleştirdikleri kızıl ötesi ışınlar ve termal kameralar ile tarımsal ürünlerin gelişimine ve verimine yönelik veri elde ettiklerini ifade etti.

Özel yazılım yüklenen drone proje bütçesinden 100 bin lira ile destekleniyor.

Tamamen kendi imkanlarıyla geliştirdikleri ve özel yazılım yükledikleri insansız hava aracını yaklaşık 100 bin liraya mal ettiklerini aktaran Köksal, şunları kaydetti:

”İnsansız hava aracına monte ettiğimiz sensörlerle ekili tarım alanlarında verimliliğin geliştirilmesi, ürünlerdeki hastalıklar, ürün çeşitliliği ve takibini araştırıyoruz. Drone‘umuza monte edilen sensörler vasıtası ile veriler elde ediyoruz.”

“8 pervaneli olan cihaza bağladığımız sensörler ve 4 ayrı kamerayla bitkilerin farklı bölgelerindeki, farklı yansıma oranlarını algılıyoruz. Bu oranları bir takım matematiksel verilerle işleyip bilgiye dönüştürüyoruz.”

“Bitkilerin sulama seviyelerini bitkinin sulama alanı, gübreleme, hastalık ve zararlıların etkisi, verim tahmini, sulama eksikliği ve fazlalığının bitki üzerindeki etkilerini öğreniyoruz. Bu çalışmalar aynı zamanda ürünün daha ekim aşamasındayken yıllık verim tahmini öğrenmemize katkı sağlıyor.”

“Hastalıklara ya da verim eksikliğine karşı alınması gereken tedbirleri de öğrenmemize katkı sağlıyor.”

Doç. Dr. Köksal, projenin gelecekte ülke tarımının gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

Proje Hayvancılık Akademisi‘nde yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

New York’un İlk Vegan Kasabı

Önümüzdeki ilkbaharda açılacak olan Monk’s Meats, buğday gluteni olan seitan’ı kullanarak hiçbir…

Havayı Temizleyen Yeni Teknoloji; “BioSolar Leaves”

İlk bakışta parlak yeşil güneş panelleri gibi görünebilirler. Ancak, elektrik üretmek yerine,…

Bitkilerde Tohum Yağı Verimini Arttırmanın Sürdürülebilir Yolu

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) bilim insanları; laboratuvar koşullarında tohumlardaki doğal yağ…