Yeni tasarım çantanızın veya altın saatinizin sahte olduğunu keşfetmek pahalı ve sinir bozucudur. Ayrıca sahte tıbbi cihazların veya ilaçların daha da ciddi sonuçları olabilir. Fakat görünüşe göre üreticiler ürün güvenilirliğini sağlamak için yeni bir yöntem geliştirir geliştirmez, sahtekarlar bunu yenmenin bir yolunu bulmuştur. Şimdi araştırmacılar üretici tarafından bile asla kopyalanamayan bir “klonlanamaz” etiket yarattılar.

Her yıl sahte ürünler, ekonomik olarak milyarlarca dolar zarara neden olmaktadır. Tipik olarak düşük kalitede olan bu baskılar, genellikle lüks markalar olarak maskelenir. Üreticiler, ürünlerine benzersiz etiketler veya barkodlar eklemeyi denediler; böylece mağaza sahipleri ve tüketiciler bir ürünün orijinal olup olmadığını bu şekilde doğrulayabildiler. Ancak sahtekarlar çoğu zaman bunların nasıl kopyalanacağını hesaplayabildiler.

Riikka Arppe-Tabbara, Mohammad Tabbara ve Thomas Just Sørensen, çoğaltılması imkansız olan rastgele işlemlere dayanan etiketler olan Fiziksel Klonlanamaz Fonksiyonları (PUF’ler)* kullanarak bir kimlik doğrulama sistemi geliştirmeyi amaçladı. Raporlarında açıkladıkları gibi, bir PUF örneği, bir yüzeye bir avuç kum atmak olacaktır. Her atış, kopyalanamayan rastgele bir desen oluşturur.

Sahtecilik önleme sistemlerini geliştirmek için, araştırmacılar QR’yi kağıda lazerle yazdırmış ve daha sonra da yüzeye PUF kalıbı püskürtmüştür. PUF mürekkepleri, büyütüldüğünde siyah bir arka plan üzerinde beyaz lekeler olarak ortaya çıkan, rastgele desenleri oluşturan, mikropartiküller içermektedir. Ekip, sistemlerini doğrulamak için 10.000 etiket üretti ve bir akıllı telefon kamerasıyla kayıt defteri oluşturmak üzere görüntülendi. Daha sonra etiketleri farklı akıllı telefon okuyucularıyla yeniden görüntülediler ve bunları kayıt defteriyle eşleştirmeye çalıştılar.

Sistem PUF etiketlerinin yüzde 76’sını doğru bir şekilde tanımladı. Etiketlerden hiçbiri yanlış tanımlanmadı, ancak kirli veya odak dışı bazı kodlar ek bir tarama gerektiriyordu. Araştırmacılar, sistemin 2,5×10120benzersiz kod üretebileceğini tahmin ediyor.

 

*PUF: Fiziksel klonlanamayan fonksiyon veya PUF, bir mikroişlemci gibi yarı iletken bir cihaz için benzersiz kimlik işlevi gören “dijital parmak izi” dir. Fiziksel klonlanamayan fonksiyon (bazen fiziksel olarak klonlanamayan işlev olarak da bilinir), fiziksel bir yapı içinde düzenlenmiş fiziksel bir varlıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Alman fizikçi: Atılan her mesaj Dünya’nın kütlesini değiştiriyor

Vopson’ın teorisine göre maddenin 5. hali bilgi Birleşik Krallık’taki Portsmouth Üniversitesi’nde görev…

Kuantum Araştırmacıları Bir Hata Düzeltici “Kedi” Yaratıyor

Yale fizikçileri, bir hata düzeltici ”kedi” geliştirdiler. Hata düzeltici bu “kedi”; Schrödinger’in…

Fizikçiler bor nitrürde ferroelektrik mühendisliği yapıyor

 Ultra ince bir grafen çeşidindeki yeni özellik, çok daha yoğun bilgisayar belleğine…

Kuantum Dünyasında Işınlanma Mümkün mü?

“Beam me up”, (Işınla beni) Star Trek serisinin en ünlü repliklerinden biridir. …