Yüzlerce fotoğrafı veya video dosyasını harici sabit sürücünüze kopyalayalamak için iyi haber: USB bağlantı noktaları hızınızı iki katına çıkarmaya hazırlanıyor.

USB yani her telefonun ve bilgisayarın veriyi aktarmak için kullandığı bağlantı noktası bugün USB 3.1 ile saniyede 10 gigabit hızla doluyor.

Yeni USB 3.2 teknolojisi ile, cihazınız en yeni USB donanımını özellikle modern USB (C konnektörleri ve kabloları) kullanıyorsa, yeni kablolar kullanarak 20 Gbps’ye iki katına çıkar.

Hareketi açıklayan endüstri grubu USB Implementers Forum (IF), henüz 20 Gbps’yi uygulamak istemiyor. USB IF‘den herhangi bir performans sözü vermeye başlamadan önce pazarlama planlarının tamamlanması gerekiyor.

Her durumda, bir sürücüye veriyi geri yüklüyorsanız, müzik koleksiyonunuzu yedeklediyseniz veya kameranızdan video aktarıyorsanız daha hızlı bir USB kullanmalısınız. Gelecekte de, USB-C video monitörlerini takmak için kullanılabilecek.

USB 3.2 teknolojisi, verilerin kablolar üzerinden nasıl gönderildiğini şöyle tanımlar. USB-C teknolojisi, fişlerin ve tellerin nasıl görüneceğini tanımlayan fiziksel bir özelliktir.

USB-C‘yi tren rayları, tren istasyonları ve trenler ile trenlerin nereye gideceğini belirleyen kurallar olarak USB 3.2 olarak düşünün.

USB 3.2 güncellemesi, USB-C‘nin metaforu genişletmek için kullanılabilir tren raylarının iki katı kadar gerçeğinden yararlanmaktadır.

USB-IF Başkanı Brad Saunders, ilk ürünlerin piyasaya sürülmesinin en az 12 ila 18 aylık bir zaman içinde olacağını söyledi. Ancak yaptıklarında iyi haber şu anda var olan sertifikalı USB-C kablolarının düzgün çalışıyor olması.

USB-C‘ye henüz aşina değilseniz bile yakında alışkanlığınız olacak. Analist ABI Research’e göre, bu yıl teknolojinin devrilme noktası olabilir. ABI, USB-C ile aktarılan cihazların sayısının her yıl yüzde 209 artarak yüzde 69 olacağını söyledi.

Bu arada, Intel‘in USB-C bağlantı noktalarında yer değiştiren Thunderbolt bağlantı noktası, günümüzde halihazırda 40Gbps veri aktarım hızı sağlıyor. Ancak aynı zamanda, daha pahalı Thunderbolt kablolarını, dizüstü bilgisayarlarını ve çevre birimlerini satın almanız gerekecek.

USB‘deki U, evrensel anlamında olup söz verildiği kadarıyla yaşanmış bir teknolojidir.

USB, USB-C ile radikal dönüşümün ortasında. Konektörler tersine çevrilebilir. Bu nedenle bir kablo takarken hangi yönde olduğunu kontrol etmenize gerek yok.

Aynı kablo telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda da çalışıyor. Bu nedenle bir ve büyük konektörler için başka küçük konektör gerekli değil.

USB-C, USB kablolarıyla dizüstü bilgisayarınızı sadece telefonunuzla sınırlı olmayacak yüksek güçlü bağlantılar için bir kapı açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

MIT’in Yeni Bölüm Başkanı Türk Profesör Asu Özdağlar Oldu!

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology’nin Elektronik Mühendisliği…

Bellekte Sinirsel İşleme: Bilgi İşlemin Geleceği

 Bilgisayarın geleceği analog olabilir. Şu anda kullanımda olan dijital bilgisayarlar, e-mail okuma…

Fizikçiler, Grafen Qubitlerin Yaşam Sürelerini Kaydetti

Süper iletken kuantum bitleri (basitçe, qubitler), kuantum bilgisayarlarının temel bileşeni olan kuantum…

Süper Bilgisayarlar Sayesinde Protein Montajı ve Kopyası

Kırmızı kan hücreleri akciğerlerimizden oksijeni alır ve bizi hayatta tutmak için vücudumuzun…