Çoğu insan, geleneksel yemekleri ve çeşitli içecekleri tadarken, Yeni Yıl’ı şenlikli ve dostane bir yerde kutlar.

Öte yandan, bazı insanlar, Yılbaşı gecesini, çalışma alanlarında veya bazı olumsuz şartlarda geçirmek zorunda kalırlar. Ancak, bu koşulların hiçbiri, soğuk vakumda Dünya’nın 250 mil üzerinde, Mavi Küremiz’i çeviren sessiz alanda değildir.

1972’de Apollo 17’den görülen The Blue Marble—Earth

*

Bunlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki altı kişinin, Yılbaşı gecesini geçirdiği koşullardır. Uzay laboratuvarının sakinleri düzenli olarak günlük bakım görevlerine sahip olmalarına rağmen, onlara daha uzun bir Yılbaşı haftasonuna izin verildi.NBC News NASA sözcüsü Daniel Huot şöyle konuştu.

” Yılbaşı Günü bir hafta sonuna denk geldiğinden, grup 2 Ocak Pazartesi günü de tatil yapmak üzere üç günlük bir hafta sonu izni alacak”

STS-132 uzay mekiği Atlantis- 23 Mayıs 2010 Uluslararası Uzay İstasyonu.

Uzaydaki kutlama, Dünya’daki kutlamalarımız gibi değildir. Uluslararası Uzay İstasyonu, ekipman ve malzemeleri depolamak için kullanılan sınırlı miktarda depolama alanına sahiptir, bu yüzden tatil amaçlı kullanmak için fazla alan yoktur. Ayrıca, astronotlar enerji tasarrufu yapmalarına ve şekillenmelerine yardımcı olan özel bir diyet içindeler, bu nedenle geleneksel kutlamaları da yapmazlar. Ne yazık ki, alkol şu anda uzayda da yasaktır, bu yüzden mürettebat muhtemelen geleneksel Yılbaşı şampanyasının yerini alan, başka bir şey bulmak zorunda kalmıştır.

 

 

Uluslararası Uzay İstasyonu, 18 yıldır Dünya’da yörüngede gezinen çok uluslu bir yaşanabilir uzay istasyonudur. Mürettebat üyelerinin biyoloji, fizik, astronomi ve meteoroloji deneyleri yürüten bir mikrogravite ve mekan-çevre araştırma laboratuvarı olarak hizmet vermektedir.

Uzay istasyonunu güvenli bir şekilde manevra ettirmek ve korumak için astronomik bilgi ve beceri gereklidir; bu nedenle mürettebat sıkı bir protokol izlemektedir ve hiçbir şey şansa bırakılamaz.

Cupola 2010’da katıldı.

 

NBC News, “Laboratuvarda yaşayan ve çalışan altı astronot, Greenwich Ortalama Saati üzerinden çalışıyor; bu nedenle resmi olarak 2017 yılı, İngiltere ile aynı anda karşılanıyor” dedi.

Belki de astronotlardan biri istasyonun kubbe pencerelerinden olan, 2010 yılında istasyona eklenen Cupola’dan, Dünya’ya baktı ve havai fişekleri görmeye çalıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…