Astronomi ve Uzay

Venüs’te Deprem Tespit Eden Balonlar

0

Araştırmacılar Nevada, Pahrump yakınlarındaki sessiz çölde yapay bir deprem meydana getirdi. NASA bilim insanları tepeden kayan balonlarla, titreşimleri dinleyebildi. Ayrıca zemini ve daha az belirgin olacak şekilde havayı salladığı hissedildi. Eğer teknoloji Venüs’e kaydırılabilirse, oradaki depremleri ilk kez tespit ederek, kardeş gezegenimizin iç yapısı ve neden bizden daha farklı bir şekilde evrimleştiği hakkında bizlere, önemli ipuçları verebilir.

NASA’nın Kaliforniya, Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda ekip üyesi olan Siddharth Krishnamoorthy: “Venüs üzerinde hiçbir zaman doğrudan sismik bir ölçüm yapmadık. Gezegenle ilgili bazı önemli soruların kilidini açabilecek birçok balon var.”

ABD Enerji Bakanlığı araştırmacıları, 19 Aralık’ta yapılan testte; kısmen kurumun yeraltı nükleer patlamalarını tespit etme kabiliyetini doğrulamak amacıyla, büyük ölçüde (3 veya 4 büyüklüğünde) bir sarsıntı üretmek için yaklaşık 300 metre yeraltında 50 tonluk bir kimyasal patlama başlattı. Ayrıca araştırmacılar, her biri yerden birkaç yüz metre yükseklikte, biri bağlı diğeri serbest kayan; helyumla doldurulmuş iki balon fırlattı. Balonlar; atmosferik basınçtaki değişiklikleri ölçmek, depremin infüzyon dalgalarını ve insanın işitme eşiğinin altındaki düşük frekanslı akustik titreşimleri tespit etmek için barometreler taşıdı.

Benzer bir kurulum; Venüs atmosferinde bir gün yükseklerde yüzebilir. Gezegenin yüzeyinde, koşullar cehennem gibidir: Sıcaklıklar kurşunu eritecek kadar yüksektir ve basınç çok ezicidir. Herhangi bir kişinin, titreşimi tespit edecek kadar uzun süre hayatta kalması zor olurdu. Ancak yüzeyin 50 kilometre yukarısında, sıcaklıklar ve basınçlar uzun ömürlü bir balon için mükemmel derecede dikkat çekicidir (sera atmosferinde,% 96 karbondioksit olan bir sülfürik asit dokunuşu hariç). 1985 yılında Sovyetler Birliği, bu katman içinde 2,5 gün boyunca iki balon uçurarak, yapılabileceğini göstermiştir. Sadece pilleri bitince veri kaydetmeyi durdurdular.

Balonlar titreme gibi sarsıntıları algılayabilir, çünkü Venüs’ün atmosferi Dünya’nınkinden çok daha kalın: Dalgalar yerden daha iyi transfer olur ve daha kolay hareket eder. Ekip; ön hesaplamalara dayanarak, Venüs depremlerini bu yükseklikten 2 büyüklüğüne kadar tespit edebileceğine inanıyor. Bu hedef, geçen yıl yapılan ilk çöl testi ile gelişti (çöl seviyesinin üzerine 1,5 metre yükseklikten 13 ton ağırlığın düşmesi), araçların sallamadan gelen infüzyon dalgalarını toplayabildiğini ve deprem yönünü etkileyebileceğini kanıtladı.

Krishnamoorthy, kendisinin ve meslektaşlarının; depremin çevresel gürültüsünden sinyalini daha iyi çıkarmak için, daha uzak mesafelerde daha güçlü sismik kaynakları tespit etmeye çalıştıklarını ifade etti. Ekip daha sonra, son yıllarda binlerce depremin yaşandığı Oklahoma’da petrol ve gaz faaliyetlerinin tetiklediği balonları patlatmayı planlıyor. Bu, grubun daha derin yeraltından gelen sarsıntıları tespit etmesine izin verebilir.

Testleri Venüs’e çevirmek biraz zor olabilir. Çünkü, test depremlerinin zamanlaması ve karakteri deneyciler tarafından biliniyordu ve bu yüzden, rüzgarların süpersonik olduğu basınçlı Venüs’teki arka plandan gelen bir sinyali ayırmak zor olabilir.

Venüs’ün sismik olarak sessiz olması, araştırmacıları gezegenin iç modellerini yeniden değerlendirmeye zorlayacak önemli bir olumsuz sonuç olabilir. Fakat birçok bilim insanı sıcaklığın hala gezegenden kaçmaya çalıştığını ve potansiyel olarak yüzeyi sallayacak şekilde olduğunu düşünüyor. Bugün yüzeyindeki çizik izleri, titremelere neden olabilecek gerilmeye ve gerilmeye işaret ediyor. Birçok bilim insanı, gezegenin uzun süredir plaka tektoniğine sahip olmadığını düşünmesine rağmen bu; gezegenin kaçak sera etkisi ile sonuçlanmasının bir nedeni olarak görülüyor. Dünya üzerinde, tektonik plaka hareketi; çoğu depremden sorumludur ve aynı zamanda gezegeni küresel ısınmaya karşı tamponlayarak, karbonun kabuğun derinliklerine gömülmesine yardımcı olur.

Raleigh’deki North Carolina Eyalet Üniversitesi’nden Jeolog Paul Byrne: “Bu, Venüs’ü kardeş gezegenimiz yapıyor. Tektonik faaliyetin bir göstergesi, Venüs’ün iç yapısına ve geçmişine ipucu, belki de neden Dünya’daki gibi manyetik bir alandan yoksun olduğunu veya suyunun hangi noktada kaybolduğunu açıklar. Venüs’ün neden bizimkinden farklı bir yoldan geçtiğini bilmek, şu anda diğer yıldızların etrafında bulunan kayalık ekzoplanetlerin topaklarını anlamada yardımcı olabilir. “

Spread the love

Geleceğin Elektroniği: Spintronik Cihazlar

Previous article

3D Sanal Histolojide Yeni Teknik

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up