Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nin açılışında konuşan Vittorio Colao, bilişim sektöründeki oyunculara ve karar alıcılara çağrıda bulundu. Bireylerden kurumlara tüm dünyanın Gigabit Toplumu’na dönüştüğünü belirten Colao, “Hem rekabetçi hem de yatırımı destekleyen politikalara odaklanmamız ve sektörümüzde bazı oyuncuların tekelleşmesini engellememiz gerekiyor” dedi.

Vodafone Grubu’nun Dünya CEO’su Vittorio Colao, “ Toplumu” için çağrıda bulunarak tüm bilişim sektöründeki karar vericilerin rekabetçi ve yatırımı destekleyen politikalar üretmesi ve sektör oyuncularının tekelleşmesinin önüne geçmesi gerektiğini belirtti. Vittorio Colao, “Gigabit Toplumu’na dönüşüm, adil ve sürdürülebilir eğitim, çalışma ve yaşam için bir fırsattır” dedi.

5G ile saniyede 10 Gigabit’e kadar hızlara ulaşılacak
Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından Barselona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nin açılış töreninde konuşan Vittorio Colao, giderek daha bağlantılı hale gelen dünyanın 4G, 5G ve fiber teknolojilerle Gigabit Toplumu’na dönüşeceğini söyledi. Önümüzdeki 5 yılda veri trafiğinin 6 kat artacağını öngördüklerini ifade eden Vittorio Colao, 4G teknolojileri ile mobilde saniyede 10 Gigabit hıza ulaşılabildiğini belirtti.

Mobil ile gelen esneklik kârlılığı artırıyor
Colao, bireylerin ve toplumların Gigabit Toplumu’na giden yolda dönüştüğünü belirterek iş modellerinin de böylece daha esnek hale geldiğine dikkat çekti. Vodafone’un esneklik konusunda dünya çapında yaptığı bir araştırmaya göre şirketlerin % 75’inin esnek çalışmaya başladığını kaydeden Vittorio Colao, bu yöntem ile yine şirketlerin % 61’inin daha yüksek kâr, % 83’ünün daha yüksek verimlilik, % 58’inin pozitif itibar kazandığını ifade etti.

Nesnelerin interneti ile yaşam değişiyor
KPMG’nin Kasım 2015’te dijitalleşmenin faydalarına dair yaptığı araştırmadan veriler paylaşan Vittorio Colao şöyle konuştu: “Nesnelerin İnterneti (IoT) her geçen gün gelişiyor. Nesnelerin İnterneti ile daha akıllı hale gelen otomobiller sayesinde kaza oranlarının % 8 azalacağı, otomobillerin % 18 daha az karbon emisyonu üreteceği ve hastane başvurularının % 74’e varan oranlarda azalacağı tahmin ediliyor.”

Vittorio-Colao-2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…