Mallik Rao

Dijital Dönüşüm vizyonuyla teknoloji yatırımlarına hız veren Vodafone, 4.5G ile birlikte yenilikçi teknolojileri şebekesinde kullanmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Vodafone Türkiye mühendislerinin katkılarıyla geliştirilen akıllı, az yer kaplayan ve tümleşik yapıya sahip “aktif anten” teknolojisi; 4.5G’nin hayata geçmesiyle beraber Türkiye’de ilk kez Vodafone şebekesinde kullanılmaya başlanacak. Bu antenler sayesinde kapsama ve kalite iyileştirilirken, aynı zamanda bina ve kulelerde ilave alan ihtiyacı ortadan kalkacak.

Türkiye’nin Dijital Dönüşümü’ne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, Nisan başında hizmete girecek 4.5G teknolojisine yönelik yenilikçi yatırımlarına devam ediyor. Geçen sene itibariyle Türkiye’de ilk kez “aktif anten” teknolojisini deneyen ve şebekesinde kullanmaya başlayan Vodafone, bu teknolojiyi 4.5G kurulumları için geliştirme süreçlerine de başladı. Vodafone Türkiye mühendislerinin katkıları ile geliştirilen yeni nesil 4.5G uyumlu Aktif Antenler öncelikle 1 Nisan itibariyle Türkiye’de daha sonra ise 5 kıtadaki tüm Vodafone ülkelerinde kullanılmaya başlanacak.

Yeni nesil teknolojileri, 20 ülkeye taşıyoruz
4.5G’ye teknoloji altyapısı başta olmak üzere her yönden hazır olduklarını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, şunları söyledi: “Tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin lider operatörlerinden biri olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu global deneyimimizi Türkiye’ye taşımanın yanında Vodafone Türkiye mühendislerinin katkısıyla geliştirilen yeni nesil teknolojileri de faaliyet gösterdiğimiz 20 ülkeye taşıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2015 yılında başlatılan proje kapsamında Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından yeni nesil, akıllı, kurulumu kolay ve tümleşik aktif antenler başarıyla geliştirildi. Bu antenler sayesinde sadece kapsama ve kalitemizi iyileştirmekle kalmayacağız, aynı zamanda bina ve kulelerde ilave alana duyduğumuz ihtiyaç ortadan kalakacak. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen aktif anten teknolojisinin, 1 Nisan 2016 itibariyle sadece Vodafone Türkiye şebekesinde değil, aynı zamanda 5 kıtadaki tüm Vodafone ülkelerinde de kullanılacak olmasından mutluluk duyuyorum.”

Yeni nesil aktif antenlerle tümleşik yapıya geçilecek
Yeni nesil aktif antenlerin hayata geçirilmesiyle, 4.5G teknolojisi ile birlikte şebekeye eklenen anten ve radyo ünitelerinin sayısının artması bekleniyor. 4.5G ile beraber hayatımıza girecek olan bantlar da dikkate alınarak Türkiye koşullarına en uygun boyutlarda, tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek, ideal bir gelecek nesil anten tasarımı üzerinde çalışıldı. 2015 yılından bu yana yürütülen çalışmaların sonucunda, tüm bantları destekleyen 1,5 metre boyutunda tümleşik aktif anten modeli geliştirildi. İlave ekipman ihtiyacını da azaltacak olan yeni nesil aktif anten teknolojisi sayesinde hem tümleşik bir yapıya geçilecek hem de sahip olunan akıllı özelliklerle ekstra kapsama ve kapasite sağlanabilecek. 4×4 MMO teknolojisini de destekleyen antenler böylelikle gelecek nesil terminallerin hız ihtiyaçlarına da cevap verebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…