Diş hekimleri ve hastalar diş kontrollerini nasıl daha az travmatik hale getirilebileceğini bilmek isterler. Bunu sanal gerçeklikle birleştirmek olası bir çözüm yolu olabilir. Bu nedenle İngiltere’deki araştırmacılar, çürük tedavisi ve diş çekimine ihtiyaç duyan 80 kişiyi inceledi.

Onları üç gruba ayırdı. İlk iki gruba Sanal Gerçeklik (VR) kulaklık seti verdiler. Ancak talihsiz üçüncü kontrol grubuna vermediler.

Sanal Gerçeklik (VR) verilen hasta grupları ister bir plaj keşfediyor ister bir şehirde geziniyor. Diş hekimi dişlerini sıkarken kontrol grubundaki hastalar tavanı izliyorlar.

Hastalar hem randevularından hemen sonra hem de bir hafta sonra incelendi. Günümüzde Çevre ve Davranış‘ta yayınlanan bir araştırmaya göre, kıyı VR’sine dalmış insanlar, hem sanal şehir manzarasında gezinen hastalar hem de dikkati dağıtmayan hastalardan daha az stres ve ağrı bildirdiler.

Tedavi sonrası bu memnuniyetin devam edip etmediğini kalıcı hale getirmek için daha büyük çalışmaların yapılması gerekecek. Fakat hem plaj sahnesi hem de şehir, iş yerinde diş hekiminin araçlarını izlemek yerine makul hoş sanal alternatifler gibi.

Yine de bir diş hekiminin çenenizi kazması gibi benzersiz bir deneyim yaşamak yerine Sanal Gerçeklik (VR) olasılıklarını düşündüğünüzde, her iki düşüncede oldukça yaratıcı. Böylece, araştırmacılara yardımcı olmak için, tam Sanal Gerçeklik (VR) diş deneyimi için bir seçenek menüsü bulduk.

Under the Sea: Bu su altında kalan deniz manzarası, dişçi sandalyesinde boğucu hissetmemek için daha hoş alternatif olacaktır. Balıklarla yüzün ve balina şarkısı eşliğinde deniz batıklarını keşfedin. Ek bir 20 $ ile, diş hekimi periyodik bakımı için eğlenceli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ancak bu su altı deneyimi, Klostrofobik olan insanlar için önerilmez.

Snowfall: Beyaz inci taneleri düşerken dağlık tepelerden geçin. Gerçek inci beyazlarınızı veya dişçilerin onlara yaptıklarını düşünmemeye çalışın. Karların üzerinde yumuşak bir şekilde kayarak, çam ağacı kokusu ile kendizi mutlu edin. İlave 50 $ ‘lık bir fiyat için, diş hekimi acıyı buz sıcaklığına çevirebilir.

The Out Of This World: Diş hekimi ziyaretini planetaryum gezisi ile birleştirmek ister miydiniz? Elbette. Bu lüks VR paketi sayesinde, hikaye anlatıcısı Patrick Stewart ile galakside uçarken yıldızların tadını çıkarın. Ancak, hareket düzensizliği rahatsızlığı yaşayan insanlar bu seçeneği kesinlikle tercih etmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…