Robotların tüm iş yelpazelereri için geliştirilmesi çoğu zaman önemli bir gerçeği gösteriyor. İnsanların gerçek bazı işleri yapmak istemiyorlar. Bu işlerden birisi de bombaları ve patlayıcıları devre dışı bırakmak.

SRI International tarafından yaratılan Taurus Dexterous adlı bir robot, insanları fiziksel olarak silahsızlandırmaktan ve bombaları atmaktan alıkoymaya başladı. Bomba imha robotları bir süredir kullanımdaysa da, Taurus adı ile sanal gerçeklik (VR) ilk kullanan şirket SRI.

Kontrol eden kişi, Taurus gözüyle bakmak ve bağımsız olarak kontrol edilen iki manipülatörünü çalıştırmak için bir Oculus VR kulaklık seti ve Oculus Dokunmatik kontrol cihazı kullanıyor.

Daha önce operatör, kolları ve kavrama mekanizmalarını kontrol etmek için bir monitör ve statik kontroller kullanarak robotu kontrol ediyordu.

Kulaklıklı mikrofon seti üzerinden kullanıcının bakış açısı, aynı zamanda Oculus Touch denetleyicileri kullanılarak etkinleştirilebilen sanal düğmeler içeren bir heads-up ekran da sunuyor.

Video Kalitesi İle ilgili Sorular

SRI’nin Ar-Ge Direktörü Ar-Ge Baybutt’ın ortak direktörü, Taurus‘u destekleyen sanal gerçeklik (VR) sisteminin denetleyiciler aracılığıyla kullanıcıya geri bildirim sağlama yeteneğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

“Aslında, ya bir duvar ya da dünyaya ittiği statik güçleri hissetmek istiyorsanız, bunu yapabiliriz.”

Sanal gerçeklik (VR) sisteminin tek dezavantajı, kulaklıklar şu anda robotun yüksek çözünürlüklü kayıtlarını görüntülemek için ideal bir yol değil.

Birinci nesil tüketici kulaklık setlerinin görüntü netliği, sistemin gelişmiş kullanılabilirliği gerçek satış noktası olmasına rağmen, tam video kalitesini elde etmek için yeterli yeteneğe sahip değildir.

SRI, gelen nesil kulaklık setlerinin bu sorunu gidereceğini ve sistemin alan yükseltmesine izin vereceğini umuyor. Şirketin ileride Oculus‘tan başka kulaklıklar için de sistem geliştirmeyi planladığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…