Engineering

Guinness Rekorlar Kitabı tarafından doğrulanan Dünyanın en büyük 3D baskılı binası Dubai’de tamamlandı. Bina; 640 metrekarelik bir alan sunuyor ve 9,5 metre yüksekliğinde…

“Warsan Binası” olarak adlandırılan bina; iki yıl önce Moskova’da 10.000 dolarlık 3D baskılı eviyle tanınan Apis Cor tarafından yaratıldı.

Bina, Apis Cor tarafından tasarlanan özel bir 3D yazıcı kullanılarak sahada oluşturuldu. Ancak binanın temel, yalıtım, çatı ve pencereleri geleneksel olarak kuruldu. Şirket, yapının duvarları için kullanılan alçı bazlı malzemeyi test etmek için kapsamlı araştırma ve geliştirme çalışmaları yaptı.

3D baskı işlemi; mürekkep püskürtmeli yazıcıyla sıvıyı katmanlar halinde bırakır.. Sıvı mineral infüzedir ve anında katılaşır.

Şirket, geliştirdiği sürecin uygun fiyatlı konutlar için yararlı olacağını umuyor. 3D baskılı yapı, bir gün diğer gezegenlere yerleşen uzay yolcularına da yardımcı olabilir. Apis Cor; ABD’de bir demo evi inşa ederek sürecin fizibilitesini test etmek istiyor ve sponsorlar almayı umuyor.

Apis Cor CEO’su ve Kurucusu Nikita Cheniuntai; Housing Trust ile işbirliğinin bu teknolojinin daha geniş uyarlanmasına yol açabileceğini umuyor.

Nikita Cheniuntai: “Bugünün en büyük zorluğu, tüm inşaat gereksinimlerine uygun bir teknoloji yapmak. Bizim fikrimiz beton duvar ünitesi (CMU)’ni taklit ederek 3D baskılı duvarları mevcut bina standartlarıyla eşleştirmek. 3D baskılı evler için inşaat ruhsatı almanın olası yollarından biri olabileceğine inanıyoruz. ”

Engineering

Dubai; Dünyanın 3D Baskı Merkezi Olacak

Bu arada Dubai; binalarının yaklaşık yüzde 25’inin 2030 yılına kadar 3D olarak basılacağını ilan etti ve bu da şehri sadece baskıda değil tüketici ve tıbbi ürünlerde de 3D baskıda dünya lideri yapıyor. Devlet tahminlerine göre şehir, “farklı sektörlerde emeği % 70; maliyeti % 90 ve zamanı % 80 azaltmayı amaçlıyor.”

Dubai’nin stratejisi; kentin teknoloji tabanlı inşaat sektöründe 2025 yılına kadar 2.2 milyar AED’ye (600 milyon $) ulaşması beklenen büyük bir büyüme gördüğü 2016 yılında doğdu. 2018 McKinsey raporu, “Ortadoğu’daki İşlerin Geleceği , ”Dubai’deki inşaat sektörünün yıkıcı teknolojiler ve otomasyona hazır olduğunu ifade etti. Devlet destekli yatırım ve altyapı projeleri gibi girişimlerle, şehir zaten “dünyanın en yenilikçi ve en az boşa harcanan” şehirlerinden biri olarak adlandırılmıştır. Stratejiyi başlattıktan kısa bir süre sonra, şehir “Geleceğin Ofisi” ni tanıttı – 2016’dan beri yerleşik olan tamamen işleyen 3D baskılı bir ofis.

Daha sonra, Mayıs 2017’de Dubai, Dubai Gelecek Vakfı’nın geçici evi haline gelen ilk tamamen işlevsel tamamen 3D baskılı ofisini açtı. Reuters’in 2016’daki raporlarına göre, ofis sadece 17 gün içinde inşa edildi ve yaklaşık 140.000 $ ‘a mal oldu. Yay şeklindeki bina Dubai ve yöneticilerine 3D baskı stratejilerinin başarılı olacağına dair kanıt verdi. Birleşik Arap Emirlikleri Kabine İşleri Bakanı Mohamed Al Gergawi, “çalışmalar tekniğin inşaat süresini yüzde 50-70 ve işçilik maliyetlerini yüzde 50-80 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor.”

Dünyada Yeni Projeler ve Araştırmalar

3D baskı; konut ihtiyacı olanlara daha uygun fiyatlı hale getirmeye yardımcı olabilir. 2019’un sonunda Meksika, evsizlere odaklanan kar amacı gütmeyen New Story aracılığıyla iki adet 3D basılı ev yarattı. Tabasco; Meksika’da seçilmiş muhtaç aileler için toplam 50 ev inşa etmeyi planlıyor. Her 500 metrekarelik evin yapımı 24 saat sürüyor ve bir oturma odası, iki yatak odası, bir mutfak ve bir banyoya sahiptir.

Meksika ortaklığında Vulcan II yazıcı; ICON’un “Lavacrete” adını verdiği çimento esaslı bir malzeme kullanan portal tarzı bir yazıcı ve otomasyon, mekatronik ve özel yazılımların bir kombinasyonu kullanılıyor.

2019 yazında, Penn State Mühendislik Fakültesi ve Sanat ve Mimarlık Koleji’nden öğretim üyeleri de sürdürülebilir 3D yazdırılabilir beton yapılar oluşturdu. Araştırmacılar, öncelikle ev yapımı ve küçük bina inşaatı için kullanılan yeni bir çimento bazlı karışımla birlikte sürdürülebilir bir beton tasarladılar. Ayrıca, endüstriyel bir altı eksenli robotik kol tarafından manipüle edilen bir memeyi besleyen bir çift mikser ve pompadan oluşan bir 3D yazıcı sistemi geliştirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…