TechXplore

Yapay zeka, moleküler dalga fonksiyonlarını ve moleküllerin elektronik özelliklerini tahmin etmek için kullanılabilir. Warwick Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi ve Lüksemburg Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen bu yenilikçi AI yöntemi; ilaç moleküllerinin veya yeni malzemelerin tasarımını hızlandırmak için kullanılabilir.

Yapay zeka ve makine öğrenme algoritmaları, satın alma davranışımızı tahmin etmek ve yüzlerimizi veya el yazımızı tanımlamak için rutin olarak kullanılır. Bilimsel araştırmalarda Yapay Zeka, kendisini bilimsel keşif için çok önemli bir araç olarak kuruyor.

Kimyada, AI deneylerin sonuçlarını veya kuantum sistemlerin simülasyonlarını öngörmede etkili olmuştur. Bunu başarmak için, AI’nin fiziğin temel yasalarını sistematik olarak dahil edebilmesi gerekir.

Lüksemburg Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi’nin öncülüğünü yaptığı, disiplinlerarası bir kimyager, fizikçi ve bilgisayar bilimcisi ekibi; moleküllerin kuantum hallerini (moleküllerin tüm özelliklerini belirleyen dalga fonksiyonları) tahmin edebilen derin bir makine öğrenme algoritması geliştirdi.

AI; Nature Communications’da yayınlanan “Makine Öğrenimini ve Kuantum Kimyasını Moleküler Dalga Fonksiyonları için Derin Bir Sinir Ağıyla Birleştirmek” başlıklı makalesinde gösterildiği gibi, kuantum mekaniğinin temel denklemlerini çözmeyi öğreniyor.

Bu denklemlerin konvansiyonel yolla çözülmesi; tıbbi ve endüstriyel uygulamalar için yeni amaçlarla oluşturulmuş moleküllerin hesaplamalı tasarımının tipik olarak tıkandığı yüksek performanslı bilgisayar kaynaklarını (hesaplama süresi ayları) gerektirir. Yeni geliştirilen AI algoritması; bir dizüstü bilgisayarda veya cep telefonunda saniyeler içinde doğru tahminler sağlayabilir.

Lüksemburg Üniversitesi Fizik ve Malzeme Araştırmaları Bölümü Profesör Dr. Alexandre Tkatchenko: “Bu çalışma, bir molekülün hem elektronik hem de yapısal özelliklerinin istenen uygulama kriterlerini elde etmek için aynı anda ayarlanabileceği yeni bir bileşik tasarım düzeyi sağlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…