Evrimsel Biyoloji Enstitüsü (IBE), Genomik Düzenleme Merkezi (CRG)’inin Ulusal Genomik Analiz Merkezi (CNAG-CRG) ve Tartu Üniversitesi Genomik Enstitüsü araştırmacıları, derin öğrenme algoritmalarını ve istatistiksel yöntemleri birleştirerek; Asya bireyleri genomunda, on binlerce yıl önce ataları ile geçilen yeni bir insansı (hominid) ayak izini tanımladı.

Modern insan DNA’sı hesaplama analizi; nesli tükenmiş türlerin Neandertallerin ve Denisovaların bir melezi olduğunu ve Asya’daki modern Afrika insanlarıyla çapraz beslendiğini gösteriyor. Bu bulgu, hibridin bu yaz Denisova mağaralarında (bir Neandertal anası ve bir Denisovan babasının çocuğu) bulduğunu, izole edilmiş bir vaka olmadığını ve daha genel bir sorgulama sürecinin parçası olduğunu açıklayacaktır.

Nature Communications’da yayınlanan çalışma, ilk kez insanın evrimi için derin öğrenmeyi kullanmaktadır. Bu teknolojinin; biyoloji, genomik ve evrimdeki diğer sorulara uygulanmasının önünü açmaktadır.

İnsanların Bizim Bilmediğimiz Türlere Sahip Torunları Vardı

İki tür arasında ayrım yapmanın yollarından biri, her ikisinin de melez olmasına rağmen, genel olarak verimli torunları üretmemeleridir. Ancak, bu kavram soyu tükenmiş türler söz konusu olduğunda çok daha karmaşıktır. Aslında, mevcut insan DNA’sının anlattığı hikaye, Avrasya’da 40 bin yıldan daha uzun bir süre önce modern insanlarla bir arada bulunan Neandertaller ve Denisovalar gibi diğer türlerden insansı parçalarını koruyarak bu sınırların çizgilerini bulanıklaştırıyor.

Şimdi, araştırmacılar; on binlerce yıl önce modern insanlarla iç içe olacak yeni ve şimdiye kadar bilinmeyen bir insan atasını tanımlamak için derin öğrenme algoritmaları kullandılar.

IBE’de baş araştırmacı ve UPF’de Daire Başkanı Jaume Bertranpetit: “Yaklaşık 80 bin yıl önce, Afrika dışında; modern insanlardan oluşan insan nüfusunun bir kısmı, Afrika kıtasını terk edip diğer kıtalara göç ettiğinde, mevcut tüm popülasyonları ortaya çıkardı. O zamandan beri, modern insanların Afrika hariç tüm kıtalarda, Neandertallerle ve Okyanusya’daki Denisovalarla ve muhtemelen Güneydoğu Asya’da her ne kadar üçüncü nesli tükenmiş bir türle yapılan üreme kanıtı kesin olarak doğrulanmamasına rağmen melezleştiğini biliyoruz.”

Derin Öğrenme: Eski DNA’da İnsanın Evrim Anahtarların Şifresini Çözmek

Bugüne kadar, üçüncü ataların varlığı sadece mevcut insan genomunun bazı parçalarının kökenini açıklayacak bir teoriydi. Bununla birlikte derin öğrenme, DNA’dan ataların popülasyonlarının demografisine geçişi mümkün kılmıştır.

Araştırmacıların uğraşması gereken sorun, analiz ettikleri demografik modellerin bugüne kadar düşünülen her şeyden çok daha karmaşık olması ve bunları analiz etmek için herhangi bir istatistik aracı bulunmamasıdır.

CNAG-CRG’nin baş araştırmacısı ve bu tür simülasyonlarda uzman olan Oscar Lao: “Derin öğrenme; memelilerin sinir sisteminin çalışma şeklini taklit eden, veride verilen bir görevi yerine getirmek için önemli olan kalıpları tespit etmek için uzmanlaşmış ve öğrenen, farklı yapay nöronlarla yapılan bir algoritmadır. Bu özelliği, yüz binlerce simülasyon aracılığıyla elde edilen genomları kullanarak insan demografisini tahmin etmeyi öğrenmek için algoritmayı elde etmede kullandık. Ne zaman bir simülasyon çalıştırsak, insanlık tarihinde olası bir yol boyunca ilerliyoruz. Tüm simülasyonlardan derin öğrenme, ataların yapbozunu birbirine neyin uydurduğunu gözlemlememizi sağlar.”

Derin öğrenmenin insanlık tarihini açıklamak için başarıyla kullanıldığı, bu teknoloji; biyoloji, genomik ve evrimdeki diğer sorulara uygulanmasının yolunu ilk kez açmaktadır.

Soyu Tükenmiş Bir Hominid, İnsanlık Tarihini Açıklayabilir!

Derin öğrenme analizi; soyu tükenmiş hominidin, muhtemelen Neandertal ve Denisovan popülasyonlarının soyundan olduğunu ortaya koydu. Bu yaz fosillerin keşfedilmesi bu bulguyu, modern insanlarla bir arada bulunan ve onlarla eşleştirilen bu üçüncü türün veya popülasyonun hipotezini pekiştiren çalışma bulgusunu destekleyeceği düşünülüyor.

Tartu Üniversitesi’nde araştırmacı ve IBE’de eski araştırmacı Mayukh Mondal: “Teorimiz, son zamanlarda Denisova’da keşfedilen hibrit örnekle çakışıyor, ancak henüz diğer olasılıkları reddedemiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Enerji, Atlantis Kristal Piramitlerinde Gömülü

Okyanus Bilimci Dr. Meyer Verlag, sonar kullanarak iki bin metre derinliğinde dev…

Kayıp Şehrin Gizemi Antik Taş Tabletler Sayesinde Çözüldü

Irak’taki kil tabletlerin keşfi, arkeologların eski bir kayıp şehrin gizemini açığa çıkarmasına…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…

Bilinen En Eski Hayvana Ait Fosil Bulundu

Yeni araştırmaya göre, 558 milyon yıl öncesine ait fosilleşmiş bir yaşam formu…