İş ve FinansYazılım

Yapay Zeka ile Yasadışı Kripto Para Birimi Madenciliği Engelleniyor

0

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı bilgisayar bilimcileri, Bitcoin ve Monero gibi kripto para için madencilik yapmak üzere süper bilgisayarları ele geçiren kötü amaçlı kodları belirleyebilecek yeni bir yapay zeka (AI) sistemi geliştirdiler.

  Araştırmacı Gopinath Chennupati: “Son bilgisayar saldırılarına dayanarak, bu tür bir yazılım bekçisi, kripto para madencilerinin yüksek performanslı bilgi işlem tesislerine girmelerini ve değerli bilgi işlem kaynaklarını çalmalarını önlemek için yakında çok önemli olacak. Derin öğrenme yapay zeka modelimiz, özellikle kripto para birimi madenciliği amacıyla süper bilgisayarların kötüye kullanımını tespit etmek için tasarlandı.”

 Bitcoin gibi kripto para birimleri dijital para biçimleridir.  Kripto para madencileri, madeni para veya kağıt para basmak yerine; sayısal olarak yoğun hesaplamalar yaparak para birimini dijital olarak kazarlar.

 Meşru kripto para madencileri genellikle dijital parayı kazmaya adanmış devasa bilgisayar dizilerini bir araya getirir.  Daha az iştah açıcı madenciler, çabalarını gizli tutabilmeleri koşuluyla, süper bilgisayarları ele geçirerek zengin olabileceklerini keşfettiler.  Yeni AI sistemi, yazılım için parmak izlerine benzeyen grafiklere dayalı programları karşılaştırarak onları eylemde yakalamak için tasarlandı.

 Tüm programlar; çizgiler, döngüler veya sıçramalarla birbirine bağlanan düğümlerden oluşan grafiklerle temsil edilebilir.  Suçluların parmak uçlarındaki kıvrımları ve çizgileri bir parmak izi veritabanındaki kayıtlarla karşılaştırarak, yakalanabildikleri gibi; yeni AI sistemi bir programın akış kontrol grafiğindeki kontürleri, üzerinde çalışmasına izin verilen programlar için bir grafik kataloğuyla karşılaştırır.  

 Bununla birlikte, sistem, bilinen bir suç programıyla bir eşleşme bulmak yerine, bir grafiğin, sistemde çalışması beklenen programları tanımlayanlar arasında olup olmadığını kontrol eder.

 Araştırmacılar; bilinen, zararsız bir kodu kötüye kullanılan Bitcoin madencilik koduyla karşılaştırarak sistemlerini test ettiler.  Sistemlerinin yasadışı madencilik operasyonunu geleneksel, yapay zeka dışı analizlerden çok daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde tanımladığını buldular.

 Yaklaşım; grafik karşılaştırmalarına dayandığından, yasa dışı kripto para madencilerinin kodlarını gizlemek için kullandıkları yaygın tekniklerle, örneğin gizleyen değişkenler ve kodları meşru programlama gibi göstermeyi amaçlayan yorumlar dahil olmak üzere aldatılamaz.

 Bu grafik tabanlı yaklaşım; tüm senaryolar için tamamen kusursuz bir çözüm sunmasa da, siber dedektiflerin siber suçluları boğmak için devam eden çabalarında kullanmaları için etkili yaklaşımlar kümesini önemli ölçüde genişletiyor.

) Son bilgisayar saldırılarına dayanarak, bu tür yazılım bekçileri; kripto para madencilerinin yüksek performanslı bilgi işlem tesislerine girmelerini ve değerli bilgi işlem kaynaklarını çalmalarını önlemek için yakında çok önemli olacak.

Spread the love

‘Cyborg’ Teknolojisi; Yeni Teşhisler, İnsan ve Yapay Zekanın Birleşmesini Sağlayabilir

Previous article

Geleceğin Fabrikası

Next article

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up