Tuta Mail, güçlü ve beklenen şifre çözme saldırılarına karşı iletişimi güvence altına almak için yeni bir kuantum sonrası şifreleme protokolü olan TutaCrypt’i duyurdu.

Tuta Mail, on milyon kullanıcısı olan açık kaynaklı uçtan uca şifrelenmiş bir e-posta hizmetidir. Tuta’nın merkezi Almanya’da olup, hükümet için kuantum sonrası güvenli bulut depolama ve dosya paylaşım çözümleri geliştirmektedir.

Tuta; halihazırda değiş tokuş edilen iletişimleri ‘şimdi topla, sonra deşifre et’ saldırılarından korumak için tasarlanmış yeni bir protokol olan TutaCrypt’in lansmanını duyurdu.

Şimdi topla, sonra deşifre et saldırıları, şu anda şifresi çözülemeyen şifrelenmiş verileri toplayarak daha güçlü şifre çözme yöntemlerinin kullanılabilir hale geldiği geleceğe saklamak için yapılan bir eylemdir.

TutaCrypt, kuantum sonrası anahtar kapsülleme için CRYSTALS-Kyber ve Eliptik-Eğri-Diffie-Hellmann anahtar değişimi için X25519’u birleştirir.

Signal ve Apple (iMessage) da dahil olmak üzere bu alandaki diğerleri gibi Tuta da mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı tam koruma sağlamak için son teknoloji kuantum güvenli algoritmaları geleneksel algoritmalarla birleştiren hibrit bir model yaklaşımını tercih etmiştir.

AES 256/Argon2 kriptografisi, değiş tokuş edilen mesajları mevcut tehditlere karşı koruyarak yerinde kalır.

Tuta CEO’su Arne Möhle: “TutaCrypt ile e-postaların güvenliğinde devrim yaratıyoruz. İnsanlar artık ilk kez, kuantum bilgisayarlarının bile şifrelemeyi kıramayacağı ve mesajları deşifre edemeyeceği kadar güçlü bir şekilde şifrelenmiş e-postalar gönderip alabilecekler.

Tuta Mail ile ilgili en iyi şey: Bu benzersiz şifreleme, basit bir şifre değişimi ile e-posta sağlayıcısından bağımsız olarak dünyadaki herkese uçtan uca şifrelenmiş e-postalar göndermek için kullanılabilir!”

TutaCrypt ayrıntıları

TutaCrypt şifreleme, Tuta Mail hesapları için iki anahtar çifti oluşturur: ECDH için bir X25519 anahtar çifti ve anahtar kapsülleme için bir Kyber-1024 anahtar çifti.

Artık eski RSA anahtar çiftlerinin yerini alan bu anahtarlar, Tuta’nın Almanya merkezli sunucularında güvenli bir şekilde saklanır ve şifrelenir ve kullanıcı cihazlarından erişilebilir

Kaynak: //www.bleepingcomputer.com/news/security/tuta-mail-adds-new-quantum-resistant-encryption-to-protect-email/

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…