Fizikçiler, bilgi işleminde teknolojik bir devrimin habercisi olabilecek büyük ölçekli bir kuantum bilgisayar için ilk planları hazırladılar.

Sanayi planı işe yararsa, ilk süper hızlı kuantum makinasının on yıl içinde on milyonlarca libre maliyetle inşa edildiğini görebiliyordu.

Kuantum bilgisayarlar uzun zamandır bilgi işlem teknolojisinin bir sonraki aşaması olarak görülüyor. Bilim insanları, bu yeni nesil makinenin çağdaş bilgisayarlardan milyonlarca kat daha hızlı olabileceğine inanıyorlar.

Sussex Üniversitesi’nden bir uluslararası ekip, bilimsel yayın Science Advances’de yeni planı yayınladı.

Bilim adamı Winfried Hensinger, yaptığı açıklamada; “Uzun yıllar boyunca, insanlar gerçek bir kuantum bilgisayarı kurmanın tamamen imkansız olduğunu söyledi. Çalışmalarımızla sadece yapılabileceğini göstermedik, şimdi gerçek bir büyük ölçekli makine kurmak için bir inşaat planı sunmaktayız “diyor.

Kuantum bilgisayarların devrimci potansiyeli, bir atomun aynı anda iki ayrı yerde gizemli bir şekilde var olabilen, atom seviyesinde çalışabilme yeteneğidir.

İlgili resim

Bu, geleneksel bir “bit” bilgisinin kuantum versiyonu olan bir kbit’in aynı anda hem 1 hem de 0 olabileceği anlamına gelir. Şimdilik, bir ‘bit’ yalnızca 1 veya 0 olabilir.

Bilim insanları, bu seviyede çalışan bir bilgisayar sisteminin aynı anda çok daha fazla hesaplama yapabileceğini düşünüyorlar.

Bir kuantum makinesi kurma konusundaki daha önceki girişimler, 10 veya 15 kbit’lik bir hesaplama kapasitesiyle sınırlıydı, ancak şimdi fizikçiler bu kısıtlamanın etrafında bir yol bulduklarını iddia ediyor.

Bilim adamları, daha önce tek tek bilgisayar modüllerini bağlamak için fiber optik bağlantıları kullanmış olsa da, yeni buluş, iyonları bir modülden diğerine itmek için elektrik alanlarını kullanıyor.

Hensinger, BBC’ye verdiği demeçte “Modüler bir tasarım, gerçekten olağanüstü işlem gücüne sahip bir kuantum bilgisayar gerçekleştirmek yolunda kritik bir durum” dedi.

Ancak yeni makine, başlangıçta maliyeti on milyonlarca dolara tekabül edecek.

Ancak yeni süper bilgisayarlar, toplumun en zor ve karmaşık sorunlarını çözmeye başladıklarında maliyet buna değer olabilir.

Hensinger, yaptığı açıklamada, “Evrensel bir kuantum bilgisayarın bulunabilirliği, toplumun tamamında temel bir etkiye sahip olabilir” dedi.

“Şüphesiz, büyük ölçekli bir makine inşa etmek hala zor ancak şimdi akademik mükemmellik, bu çığır açan teknolojide UK’in güçlü yönlerinde gerçek uygulama binalarına dönüştürülmenin tam zamanı. Bunun olabilmesi için sanayi ve hükümetle çalışmaktan çok heyecanlıyım. ”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…