Intel bugün Computex‘de “Core X” masaüstü işlemcilerini duyurdu. Core i9; mevcut Core i5 ve Core i7 modellerinin daha güçlü versiyonu, daha fazla güce sahip.

Çekirdek X platformu, oyuncular ve içerik oluşturucular gibi meraklı müşteriler için, en yeni oyunları en iyi çözünürlükte yayınlayıp, oyuncularla ya da izleyiciyle sohbet etme ve dört farklı yaratıcı aracı kullanabilme imkanı sunuyor.

Core X serisi 4 çekirdekli modellerden olan Core i9 Extreme 1,999 $’dan başlıyor. Intel’in gururla sunduğu, 18 çekirdek /36 thread ilk tüketici masaüstü işlemcisidir.
Core X ailesi, 4 çekirdek ve 4 thread Core i5-7640X 242 $ fiyattan başlıyor. Core i7 X Serisi, 339 $. 4 çekirdekli / 8 thread model; 599 $ ‘lık 10 çekirdekli / 20 thread çipe kadar uzanıyor.
Intel announces Core X line of high-end processors, including new Core i9 chips ile ilgili görsel sonucu

Core i9 ise; Intel, 12 çekirdekli / 24 thread işlemci için 999 $; 1,699 $ olan ise16 çekirdek / 32 thread çipten oluşan dört modeli (daha önce bahsedilen i9 Extreme hariç) sunacak.


Yeni masaüstü Core X işlemcilerin tümü, Intel’in yeni X299 anakart yonga setiyle çalışacak şekilde tasarlandı. Şirket, önümüzdeki haftalarda ortak ürünlerle ilgili notlarının yeni işlemcilerle birlikte yayınlanacağı belirtti.

Çip mimarileri açısından Çekirdek X ailesinin hemen hemen tümü, şirketin Skylake X olarak atıfta bulunduğu Intel’in 6. nesil Skylake platformunun güncellenmiş bir versiyonunun üzerine kurulmuştur.
Intel ayrıca, Turbo Boost teknolojisini Turbo Boost Max 3.0 olarak adlandırdığı Core X’in üst düzey modellerinden birinde yükseltiyor. Şirket, Core X modellerindeki ek çekirdeklerin çoklu görev performansını artıracağını söylüyo. Ayrıca Turbo Boost Max 3.0 gibi teknolojilerin eklenmesine bağlı olarak her bir çekirdeğin aynı zamanda gelişmiş performans da elde edebildiğini belirtti.

(Intel, Core X serisinin önceki sürüme göre, yüzde 10 daha hızlı çok parçacıklı performansa ve yüzde 15 daha hızlı tek parçacığına ulaştığını iddia ediyor).

“Threadripper”

Yeni ve çok çekirdekli modeller ayrıca, Intel’in geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen Ryzen işlemcilerini, yıllar içinde Intel’in juggernaut Core serisinin ilk rakibi olarak gören AMD’ye eş olduğunu gösteriyor. AMD, “Threadripper” olarak adlandırılan kendi Ryzen hattını, 16 çekirdeğe ve 32 parçaya kadar çıkarmayı planlıyor.

Intel, yeni üst düzey Core X ailesine ek olarak, Coffee Lake adlı kod adı altında olacağı iddiasıyla, önümüzdeki 8. versiyon ana Intel işlemci serisine ilişkin kısa bir güncelleme yaptı.

Şirket raporları, mevcut 7. nesil Kaby Lake hattına göre yüzde 15’lik bir iyileşme sözü veriyor. Intel bugün Kaby Lake’de yüzde 30’a varan iyileştirmelerle daha da fazla performans gördüğünü açıkladı.

Bununla birlikte, gerçek bilgisayarlarda sözde Coffee Lake çipi görmeye ne zaman başlayacağımız konusunda hala bir güncelleme yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

MIT’in Yeni Bölüm Başkanı Türk Profesör Asu Özdağlar Oldu!

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology’nin Elektronik Mühendisliği…

Bellekte Sinirsel İşleme: Bilgi İşlemin Geleceği

 Bilgisayarın geleceği analog olabilir. Şu anda kullanımda olan dijital bilgisayarlar, e-mail okuma…

Fizikçiler, Grafen Qubitlerin Yaşam Sürelerini Kaydetti

Süper iletken kuantum bitleri (basitçe, qubitler), kuantum bilgisayarlarının temel bileşeni olan kuantum…

Süper Bilgisayarlar Sayesinde Protein Montajı ve Kopyası

Kırmızı kan hücreleri akciğerlerimizden oksijeni alır ve bizi hayatta tutmak için vücudumuzun…