Kanser tüm şekil ve boyutlarda olabilir. İnsan vücudunun her parçasını, potansiyel olarak güçsüzleştiren ve tehdit eden yollarla etkileyebilir.

Yeni geliştirilen aşılarla, çığır açan kanser tedavilerine ulaşıldığı söylenemez.

Yine de bu yeni aşılar dikkate değer. Bu aşılar genel olarak kanser aşıları değil. Araştırmacılar, bir kişinin kendine özgü kanser mutasyonlarına karşı aşılar oluşturarak tümörlerle mücadele etme imkânını keşfetti.

Şimdiye kadar yapılan iki klinik çalışma küçüktü. Araştırmacılar, hastaya biyolojileri için optimize edilmiş tümörle savaşması için bireysel aşılar tasarlamaya çalıştılar.

Bu çalışmalar ayrıca bu tür aşıları mevcut immünoterapilerle kombine etme potansiyeline de dikkat çekerek, vücudun kanser yayılımı ile mücadele etme şansını artırdı.

Temel anlamda, bu aşılar bağışıklık sistemini uyaran ajanlarla kombine edilmiş kanser hücreleridir. Grip aşılarının, belirli bir bağışıklık tepkisini ateşlemek üzere tasarlanmış içeriklerle virüsü birleştirmelerinden çok da farklı değil. Bu araştırmalardaki ekip, aşıların hastanın bağışıklık sistemindeki kanser hücrelerine saldıracağını umuyordu.

İki klinik çalışmadan birincisinde, 6 hastanın 4’ünde tümörlerinin geri dönüşü görülmedi. Kalan 2 kişi ise, ilave tedaviyle birlikte tamamen remisyona (hastalık aktivitesine rastlanılmaması) girdi.

İkinci çalışmada, toplam 13 hastanın 8’inde, çalışma sonrasında bir yıldan uzun süre tümör görülmedi. Kalan 5 hastanın, tümörleri aşıyı aldıklarında zaten yayılmıştı. Ancak tümörlerinin ikisi küçüldü. Ardından başka 5 ek tedavi sonrası tam remisyona (hastalık aktivitesine rastlanılmaması) girdi.

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki kanser immünolojisi uzmanı Cornelis Melief aşılarla ilgili olarak “Potansiyel olarak bir oyun değiştirici.” dedi.

Daha önce belirtildiği gibi şimdiye kadar sadece iki küçük klinik çalışma tamamlanmıştır. Bu kişiselleştirilmiş aşılar, henüz tümörle mücadelede en büyük silahımız gibi görünmeyebilir.

Ancak bu çalışmalar sadece başlangıç. Sonuçlar kesinlikle çok heyecanlı ve umut vericidir. Başarı için doğrudan bir gösterge değildirler. Kanser aşıları fikrinin daha büyük ölçekte uygulanabilmesi için ek araştırmalar ve denemelerin yapılması gerekecek.

Bununla birlikte, bu çalışmaların yönü bu şekilde eğilimini sürdürürse, kanser tedavisi sonsuza kadar değişebilir. Aşı bireysel biyoloji ve spesifik mutasyonlar için kişiselleştirilebilir ve tanımlanabilir nitelikte olmaz.

Aynı zamanda kanser türü için de uyarlanabilir. Tedavi ne kadar bireyselleştirilirse, o kadar çok her kanser hastasına remisyonda (hastalık aktivitesine rastlanmaması.) en iyi poz verme şansı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…