New York Eyalet Üniversitesi veBinghamton Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir kağıt bazlı sensör yaması, diyabetlilerin egzersiz sırasında glikoz düzeylerini doğru bir şekilde ölçmesini sağlayacak.

Binghamton Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Yardımcısı Prof. Dr. Seokheun Choi “Glikozun kendi kendine test edilmesi için günümüzün en yaygın yöntemleri, kandaki glikoz seviyelerinin izlenmesi standardına dayanır. Bununla birlikte konvansiyonel ölçümler, egzersiz sırasında hipoglisemiyi önlemek için uygun değildir.” dedi.

“Bunun nedeni;

1)İnvazif ve rahatsız edici kan örneklemesine dayanan süreç, çeşitli elektrolitler ve proteinler içeren ter ile örnek kontaminasyon ve cilt tahrişine neden olmaktadır,

2)Yöntem hastaların lansetler de dahil olmak üzere fiziksel aktivite sırasında pek çok aksesuar taşımasını gerektirir. Yöntem alkollü çubuklar ve göreceli olarak büyük bir glikozimetreden oluşuyor.

3)Teknik, sofistike bir elektrokimyasal algılama tekniği ve yeterli elektrik enerjisi gerektiriyor. Bu da tekniği kompakt ve taşınabilir bir modda tümüyle entegre edilmesini zorlaştırıyor “dedi.

Choi ve diğer araştırmacılar, insan terlemesinde glikozun invaziv olmayan bir şekilde izlenmesine izin veren, kendi kendine çalışan, giyilebilir ve tek kullanımlık bir yama geliştirdiler ve gösterdiler. Bu kullanımı kolay, tek kullanımlık biyosensör, dikey olarak istiflenmiş kağıt bazlı bir glikoz / oksijen enzimatik yakıt hücresini standart bir Bant Yardımlı yapışkan yamaya entegre eder.

Choi, “Kağıt temelli cihaz doğrudan cildinize yapışıyor. Fitiller kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülebildiği bir rezervuara teri aktarıyor. Dış gücü ve sofistike okuma araçları olmadan glikozu izliyor.” dedi.

Choi, “Terlemeye dayalı glikoz algılama egzersize bağlı hipoglisemi tedavisi için caziptir. Çünkü ölçüm, yeterli bir numune elde etmek için yeterli ter olduğunda egzersiz sırasında veya hemen sonrasında gerçekleştirilir.” dedi. “Bu potansiyel, analiz için yeterli ter toplanmasının zorluğu, numunenin buharlaştırılması ve numunenin toplanması için nispeten uzun süreler nedeniyle engellenebilen geleneksel invaziv olmayan ter sensörlerinin eksikliklerini hafifletir.”

Araştırmacılar, “Algılama platformu, etkili diyabet yönetimi tedavisinde önemli bir adım ve basit bir okumaya sahip, tamamen entegre bir sistem, sürekli invaziv olmayan glikoz izlemeye yönelik olarak uygulanabilecek” dediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…