Madrid III. Carlos Üniversitesi (UC3M) ve Álava Mühendisleri, bilgisayar vizyonu alanında araştırmaları teşvik etmeyi amaçlayan bir profesörlük oluşturdu. Bu profesörlüğün genel hedefleri, pratik vizyonunu sağlayan bir bakış açısıyla bilgisayar vizyonunun uygulanması ve buna bağlı olarak şirket için uygun olan konularda araştırmaları teşvik etmektir.

Bu bilimsel alan, bilgisayarların, etraflarında yakalanan görüntüleri algılayıp anlamalarını sağlamaya odaklanmasını ve yapay zekanın çevresiyle verimli bir şekilde ilişki kurmasını istiyor. UC3M ve Álava Mühendisleri arasındaki bu ortak profesörlük, gerçekleştirilecek görüntü yakalama ve analiz alanıyla ilgili farklı R+D+I projelerine izin verecektir. Sektörde iletişim yazılımı desteği çalışmaları da yapılacaktır.

UC3M başkanı ve Sistem Mühendisliği ve Otomasyon bölümünde araştırma profesörü José María Armingol Moreno; “Bilgisayar Sistemleri alanında Akıllı Sistemler Laboratuarı tarafından gerçekleştirilen teknolojinin transferine ve Álava Mühendislerinin bilgisayarla görüntü işleme ile ilgili yeni ürünler geliştirmelerine yardımcı olacak.”

Grupo Álava’nın başkan yardımcısı José María Almazán Gómez’nin ifadesiyle, bu profesörlük Grupo Álava için stratejik bir büyüme vektörü oluşturuyor. “Bilgisayar vizyonunu, endüstri için ve endüstri tarafından yeni 4.0 değer önermemizi sağlayan bir teknoloji olarak görüyoruz. İmalat sanayi değer zincirinde hemen hemen her bağı etkileyen büyük bir gelişme potansiyeline sahip bir teknolojidir.”

Profesörlük, çevrimdışı ve online olarak farklı kaynaklardan görüntülerin yakalanması, gösterilmesi ve analiz edilmesine yönelik uygulamaların geliştirilmesini önerecektir. Bu, her bir uygulama için en iyi sonucu elde etmek amacıyla görüntü analizine özel SDK ve API araçlarının (bir uygulama oluşturmak için gerekli öğeleri içeren bir koleksiyon) kullanılmasını, kod oluşturulmasını ve hata ayıklama yapılmasını gerektirecektir. Geleneksel kameralar, termal veya çoklu hiperspektral görüntüleme cihazları veya GigE Vision, USB3 Vision, Camera Link veya CoaXPress gibi görüntü aktarma protokolleri gibi görüntü yakalama için kullanılan farklı teknoloji türleri olabilir. Bu bağlamda, her projeye göre, kamera, işlemci ve grafik kartlarını gerekli uygulama yazılımı ile birleştiren “gömülü vizyon” alt sistemleri geliştirilecektir.

Profesörlük, araştırma sonuçlarını vatandaşlara aktarmayı ve yayınlamayı deneyecek. Ayrıca, bilimsel kültür ve teknolojik gelişmelerin tanıtımı ve yayılması ile ilgili ortak faaliyetler düzenleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mikroçiplerle Kansere Çözüm Bulan Prof. Dr. Mehmet Toner

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Cerrahi Profesörü, Massachusetts General…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…