Yeşil parlayan mantar gerçek bir mantar. Gerisi, Science Advances’de yayınlanan eserlere dayanarak bu mantarların parlayabileceği renklerin sanatsal tasvirleri.

Doğru görüyorsunuz, bu mantarlar gerçekten parlıyor. Şimdi de Science Advances dergisinde yayınlanan bir çalışma sayesinde nasıl olduğunu biliyoruz.

100 yıldan fazla bir süre önce, George Gardner adlı bir doğabilimci Brezilya’yı ziyaret etti ve sokakta çocukların devasa ateş böcekleriyle oynadıklarını gördü. Ancak bunların böcek değil, çürüyen palmiyeler üzerinde büyüyen büyük, parlayan mantarlar olduğu ortaya çıktı. Tür Neonothopanus gardneri olarak bilinir hale geldi.

Yakın zamanda,bilim adamları mantarın neden parıldadığını keşfetti. Brezilya Hindistan Cevheri Ormanı’ndaki LEDs’in yanmış mantarlarını ektiler. Gece lüminesansının böcekleri, sinekleri, eşek arıları, güveleri ve karıncaları çektiğini gördüler. Bu böcekler, mantarın sporlarını yaymak için anahtardır. Böylelikle mantar yeni besin kaynaklarını çoğaltabilir ve kolonileştirebilir.

En az 80 diğer mantar türü de ışık yayar. Fenomen, biyolojik parlaklık olarak adlandırılan Aristoteles’in parlayan mantarları Foxfire veya soğuk ateş olarak adlandırılan ıvır zıvır anlattıklarından bu yana mantarlarda belgelenmiştir.

Neonothopanus gardneri demeti ışıklar söndüğünde parlıyor.

Ancak tam olarak N. gardneri ve foxfire luminesce gibi mantarların nasıl bir sır olduğunu nasıl belli eder. Bir ateş böceği gibi bir yaratık parlaması luciferinler denilen bir molekül sınıfından kaynaklanıyor.

Işık Yayan Mantarlar

Işık yayan yüksek enerjili bir ürün oluşturmak için oksijen ve reaksiyona giren diğer bir kimyasal ile tepki verirler. Bu ışık yayan ürün bir oksilüsiferin.

Bilim adamları lüsiferinin nasıl yapılandırıldığını keşfedilmişken, ışık yayan ürünlerin neye benzediklerini henüz keşfedememişlerdi.

Araştırmacılar N. gardneri‘nin örneklerini Brezilya Hindistan Cevizi Ormanı’ndan topladılar. Onları mantar reaksiyonu hızlandırıcı enzimden zengin bulamaç haline getirdiler.

Bu fotoğraf bileşimi, bir ağacın tabanında büyüyen Neonothopanus gardneri’yi gösterir.

Sonra, o bulamacı laboratuvardaki ışık yayan oksilüseferini, bilim adamlarının yapısını çizebileceği kadar büyük miktarda üretmek için kullandılar. Diğer deneyler, lusiferin yakıtının yapısını düzenleyerek farklı ışık renkleri yayan oksiüretifenlerin farklı versiyonlarının yaratılmasının mümkün olduğunu gösterdi.

Floresan moleküller biyolojik araştırmalarda zaten önemli bir rol oynamaktadır. Bilim adamları onları hücreleri ve proteinleri izlemek için kullanır. Bu yeni buluş, araştırma için parlak moleküllerin yeni bir cephanesi üretebilir. Ayrıca, oldukça güzel.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

New York’un İlk Vegan Kasabı

Önümüzdeki ilkbaharda açılacak olan Monk’s Meats, buğday gluteni olan seitan’ı kullanarak hiçbir…

Havayı Temizleyen Yeni Teknoloji; “BioSolar Leaves”

İlk bakışta parlak yeşil güneş panelleri gibi görünebilirler. Ancak, elektrik üretmek yerine,…

Bitkilerde Tohum Yağı Verimini Arttırmanın Sürdürülebilir Yolu

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) bilim insanları; laboratuvar koşullarında tohumlardaki doğal yağ…