Bir medikal teknoloji firması, bazı yanık yaralarını kök hücrelerle tedavi etmek için hızlı ve kolay bir yol geliştirmiştir.

RenovaCare, hastadaki sağlıklı bir cilt alanından kök hücreler de dahil olmak üzere çeşitli hücreleri hasat eder. Bu hücreler daha sonra, şirketin SkinGun içine yüklenen ve yaraya püskürtülür. Su bazlı bir çözelti içinde askıya alınır.

RenovaCare‘deki Hücre Bilimleri Müdürü Roger Esteban-Vives, “Püskürtücü yaranın üzerinde cömert bir hücre dağılımı yapmamızı sağlıyor.” dedi. İşlem yaklaşık 90 dakika sürüyor. RenovaCare CEO’su RenovaCare‘nin CellMist yöntemi olan hasat, yanıkların tedavisinde daha yaygın bir yöntem olan ağ göz nakline kıyasla daha fazla verim alır. Maksimumda, aşılama hasat alanının altı katına kadar çıkar. CellMist, hasat alanının 100 katını kaplayabilir. Bold TechNewsWorld‘e “Bu yüzden cildimizdeki numune çok küçük olabilir,” dedi. “Yaralı bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak, posta pulu büyüklüğünden bahsediyoruz.”

Cilt Greftlerine Alternatif

Bazı yanık türlerini tedavi etmek için kök hücreleri kullanmak cilt greftleme için umut verici bir alternatiftir. Bu, bir hastadan büyük sağlıklı cilt tabakalarını çıkarıp yaraya dikişte genişletilebilir bir örgü oluşturmak için ızgara benzeri bir modelle delmeyi içeriyor.

Kalın “Cilt-graft” prosedürü son derece acı verir. “dedi. Dahası, greft için sağlıklı derinin çıkarıldığı yerde ek bir yara oluşturulur. Bold, “Bu sıklıkla kusursuz bir kozmetik sonuç, yara izleri ve şekil bozukluğu ile sonuçlanır.” diye belirtti.

Cilt greftlerine alternatif

Cilt greftinin diğer sakıncaları, eklem hareketi kısıtlıdır. Cildin bir hastayla yetersiz kalmasıdır. Bold, “Bir çocuk için, çocuk büyüdükçe devam eden yeni ibr ameliyat demektir.”dedi. Mesh greftli hastalar için aylarca fizik tedavi gerektirebilir.

Ayrıca kalıcı şekil bozukluğunun psikolojik etkisinden ağrı kesicileriyle uzun süreli ağrı yönetiminden kaynaklanan bağımlılık riskine kadar süregelen sorunlarla da karşı karşıya kalabilirler.

Yüksek Hücre Canlılığı

RenovaCare tedavisinin etkinliği için önemli olan, yüksek hücre canlılığı oranıdır.

Hücreleri bir yaranın üzerine dağıtırken, geçiş yapmalarının hasar görmemesi önemlidir. Hasar gören hücreler tedavinin etkinliğini azaltır. Şirkete göre, RenovaCare‘nin SkinGun‘daki kök hücrelerinin yüzde doksan yedi’sı bir yara püskürtülüp atılabilir durumda kalır.

Yüksek hücre canlılığı da daha hızlı iyileşmeye katkıda bulunur. Bir yara doğal olarak iyileştiğinde, hücreler cildi kurmak için kendisine göç eder.Bu işlem hafta sürebilir.

Esteban-Vives TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Yaptığımız şey hücreleri sağlıklı bir alandan izole etmek, onları yaraya püskürtmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak” dedi.

Bold, “Kök hücrelerle yaranın dört bir yanında binlerce rejeneratif ada yaratıyoruz. Bunu bir epitel tabakasıyla kapatıyoruz” dedi. “Bir kez bu tabaka kapatıldığında, yarayı kurutur ve iyileşmiş sayılır.”

Bundan sonra, kozmetik iyileşme doğal olarak gerçekleşecektir.Yara iyileşmesi için zaman önemlidir.

Esteban-Vives, “Hastalarımızın yaraları zamanla iyileşebilir. Sorun şu ki bu iyileşme sürecinde komplikasyonlar oluşabilir, enfeksiyonlar, kontraksiyonlar ve skar oluşumu da olabilir.” dedi.

Patent Düellosu

Bold, binlerce hastada deneysel ve yenilikçi uygulama temelinde kullanılmış olmasına rağmen, CellMist Sistemi henüz ABD’de klinik kullanım için onaylanmamıştır.

Şirket, CellMist Sisteminin FDA onayını bekliyor. Böylece klinik araştırmalara başlayabilecek.

Bununla birlikte, RenovaCare‘in meditasyonunu piyasaya sunma yolundaki FDA, tek engel değil.

Avita Medical, RenovaCare‘in patentlerinden birine itiraz etti. Avita ayrıca bir hastanın hücrelerini iyileşmek için bir yara üzerine püskürten bir cilt yenilenme sistemini oluşturuyor.

Avita geçen ay, firmalar arasındaki anlaşmazlığın mahkemeye çıkıp çıkmadığına karar verecek olan ABD Patent ve Temyiz Kurulu ile RenovaCare‘e karşı bir dava açtı.

Avita CEO’su Adam Kelliher, “PTAB’ye çok güçlü bir gerekçe sunduğumuza inanıyoruz. Neden bu patentin hiç yayınlanmaması gerekiyor?” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…