Araştırmacılar, bir lazerin herhangi bir alıcı ekipmanı olmayan bir kişiye sesli bir mesaj iletebileceğini göstermiştir. Hava üzerinden yüksek oranda hedeflenmiş ses sinyalleri gönderme yeteneği, gürültülü odalar arasında iletişim kurmak veya aktif bir nişancı gibi tehlikeli bir durumdaki bireyleri uyarmak için kullanılabilir.

Massachusetts Institute of Technology‘deki Lincoln Laboratuvarı araştırmacıları; çeşitli konuşma tonlarını, müzikleri ve kaydedilmiş konuşmaları iletmek için iki farklı lazer tabanlı yöntem kullandı.

Araştırma ekibi lideri Charles M. Wynn: “Sistemimiz bir yerden uzakta bir bilgiyi doğrudan birinin kulağına ışınlamak için kullanılabilir. Herhangi bir ortamda belli bir kişiye sesli bir sinyal göndermek amacıyla, gözler ve cilt için tamamen güvenli olan, lazerleri kullanan ilk sistem.”

Havadan Ses Oluşturma

Yeni yaklaşımlar, bir malzeme ışığı absorbe ettikten sonra ses dalgaları oluşturduğunda meydana gelen foto akustik etki üzerine kuruludur. Bu durumda araştırmacılar, ışığı emmek ve ses yaratmak için havadaki su buharını kullandılar.

Wynn: “Bu nispeten kuru koşullarda bile işe yarayabilir. Çünkü havada, özellikle de insanların etrafında hemen hemen her zaman az miktarda su vardır. Su ile çok güçlü bir şekilde absorbe edilen bir lazer dalga boyu kullanırsak, çok fazla suya ihtiyacımız olmadığını gördük. Bunun sebebi, güçlü emilimin daha fazla sese neden olmasıdır.”

Yeni ses aktarım yöntemlerinden biri, araştırmacıların daha önce kimyasal saptama için geliştirdikleri Dinamik Fotoakustik Spektroskopi (DPAS) adı verilen bir teknikten geldi. Daha önceki çalışmalarda, bir lazer ışını taramanın veya ses hızında taramanın kimyasal algılamayı iyileştirebileceğini keşfetmişlerdir.

Makalenin ilk yazarı Ryan M. Sullenberger: “Sesin hızı, çalışılacak çok özel bir hızdır. Bu yeni makalede, suyla absorbe edilen bir dalga boyunda ses hızında bir lazer ışını taramasının ses oluşturmak için etkili bir yol olarak kullanılabileceğini gösteriyoruz.”

DPAS ile ilgili yaklaşım için; araştırmacılar, ışığın farklı frekanslarını veya duyulabilir ses aralıklarını kodlamak için lazer taramaların uzunluğunu değiştiriyor. Bu lazer tarama tekniğinin benzersiz özelliği; sinyalin yalnızca vericiden belirli bir mesafede duyulabilmesidir. Bu, mesajın ışık demetini geçen herkes yerine, bir bireye gönderilebileceği anlamına gelir. Ayrıca bir mesajı birden fazla kişiye hedefleme olanağını da açar.

Laboratuvar Testleri

Laboratuvarda, araştırmacılar; ticari olarak temin edilebilen ekipmanın, lazer tarama tekniğini kullanarak 60 desibelde 2,5 metreden daha uzak mesafede olan bir kişiye ses iletebildiğini gösterdi. Sistemin daha uzun mesafelere kolayca ölçeklendirilebileceğine inanılıyor. Ayrıca, lazer taramasını gerektirmeyen geleneksel bir fotoakustik yöntemi test etmiş ve lazer ışınının gücünü modüle ederek sesli mesajı kodlamışlardır.

Sullenberger: “İki teknik arasında değişimler var: Geleneksel Fotoakustik Yöntemi daha yüksek kalitede ses sağlarken, Lazer Tarama Tekniği daha yüksek sesle ses sağlıyor. İleride bunun ticari bir teknoloji olacağını umuyoruz. Pek çok heyecan verici olasılık var ve iletişim teknolojisini kullanışlı şekillerde geliştirmek istiyoruz.”

Araştırmacılar yöntemlerini daha uzun mesafelerde dış mekanlarda göstermeyi planlıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Alman fizikçi: Atılan her mesaj Dünya’nın kütlesini değiştiriyor

Vopson’ın teorisine göre maddenin 5. hali bilgi Birleşik Krallık’taki Portsmouth Üniversitesi’nde görev…

Kuantum Araştırmacıları Bir Hata Düzeltici “Kedi” Yaratıyor

Yale fizikçileri, bir hata düzeltici ”kedi” geliştirdiler. Hata düzeltici bu “kedi”; Schrödinger’in…

Fizikçiler bor nitrürde ferroelektrik mühendisliği yapıyor

 Ultra ince bir grafen çeşidindeki yeni özellik, çok daha yoğun bilgisayar belleğine…

Kuantum Dünyasında Işınlanma Mümkün mü?

“Beam me up”, (Işınla beni) Star Trek serisinin en ünlü repliklerinden biridir. …