Nissan, Pick-Up pazarındaki başarılı temsilcisi Navara’yı yeniledi. Nissan’ın 12’nci nesil Pick-Up’ı olarak yollara çıkan yeni Nissan Navara, yeni beş bağlantılı arka süspansiyon sistemiyle off-road yeteneklerinden ödün vermeden SUV benzeri sürüş konforu sunuyor. Yeni 2.3 dCi motor daha yüksek bir performans sunarken yakıt tüketimini ve emisyon değerlerini düşürüyor.

SUV segmentinin lideri Nissan’ın 80 yıllık Pick-Up deneyiminin yansıması niteliğinde olan yeni Navara, Pick-Up sınıfına tamamen yeni standartlar getiriyor. Yeni nesli geliştirirken, Navara’nın üstün off-road yeteneklerini, dayanıklılığını korumanın yanında konfor özelliklerini arttırmak en önemli öncelik oldu. Sağlam ve güçlü bir şasiye sahip olan yeni model kullanım kolaylığı ve pratikliği daha da arttıran bir dizi yeni mühendislik çözümlerini bünyesinde barındırıyor. Qashqai, X-Trail ve Juke gibi geniş kitlelere ulaşan SUV modellerle aynı DNA’yı paylaşan yeni Navara, bünyesinde barındırdığı otomobil benzeri stil, konfor ve kalite özelliklerinin yanı sıra sınıfında ilk olan teknolojilerle Pick-Up pazarına tamamen yeni standartlar getiriyor. Yeni Navara ile birlikte sunulan 3 yıl veya 100 bin km üretici garantisi, Nissan’ın araçlarına olan güveninin kanıtı niteliğini taşırken, aynı zamanda tüketicinin içinin daha rahat olmasını sağlıyor.

Üstün konfor ve yol tutuş özellikleri
Nissan, yeni Navara’yı geliştirirken kendini kanıtlamış olan üstün off-road yeteneklerinden ödün vermeden Navara’nın konfor özelliklerini daha da arttırmayı öncelikli hedef olarak belirledi. Söz konusu hedefi hayata geçirmek üzere Nissan tamamen yeni helezon yay ve amortisörlü beş bağlantılı bir arka aks geliştirdi. Navara söz konusu yeni arka süspansiyonun da katkısıyla son derece konforlu olduğu kadar üstün yol tutuş dinamikleri de sergiliyor. Yeni helezon yaylı süspansiyon daha önce kullanılan yaprak yaylı süspansiyon ile kıyaslandığında 20 kg daha hafif olmasıyla da önemli bir avantaj sunuyor. İyileştirilen arka süspansiyon tasarımı sayesinde daha yüksek bir manevra kabiliyeti sunan yeni Navara, 50 mm daha kısa dingil mesafesinin de katkısıyla 12,4 metrelik dönüş çapına imza atıyor.

Pick-Up sınıfının standartlarını yükselten teknoloji
Nissan, hayata geçirdiği inovasyonlarla ayrıcalıklı özellikleri tüm sürücüler için ulaşılabilir hale getirmeyi hedefliyor. Söz konusu hedefin yansıması olarak yeni Navara, bir dizi araç içi yeni teknolojiyi kullanıma sunuyor. En güncel konfor ve güvenlik donanımlarının gecikmeli olarak devreye alındığı bir sınıfta Nissan, Navara’da sunduğu araç içi teknolojileriyle yeni standartlar belirliyor. Daha çok SUV sınıfında kullanılan; 4 kameralı Çevre Görüş Sistemi (AVM) ile donatılan yeni Nissan Navara, Pick-Up pazarında daha önce görülmemiş bir teknolojiyi kullanıma sunuyor.

Daha güvenli ve yüksek tutunma limitlerine sahip bir sürüş sunmak üzere tasarlanan yeni Nissan Navara, elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel (eLSD) ile donatılmış durumda. Lastik hızını sürekli olarak sensörlerle denetleyen bu gelişmiş sistem aynı aks üzerindeki tekerleklerden birinin diğerine oranla daha hızlı dönmesi halinde daha hızlı dönen tekerleğin hızını azaltmak üzere fren yapıyor. Bunun sonucu olarak yol tutuş ve viraj dengesi artarken daha güvenli bir sürüş sağlanıyor. Hız Sabitleme Sistemi, Yokuş İniş Destek Sistemi (HDC), Yokuş Kalkış Destek Sistemi (HSA), anahtarsız giriş ve geri görüş kamerası ise Navara kullanıcısının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen diğer güvenlik ve konfor ekipmanları olarak öne çıkıyor.

SUV stili ile fonksiyonelliği bir arada sunan tasarım
Nissan SUV sınıfına has stil ile fonksiyonelliği harmanlayarak Pick-Up sınıfına entegre ediyor. Güçlü tasarım, üst dizey kalite algısı ve üstün fonksiyonellik özelliklerini bünyesinde barındıran yeni Nissan Navara, Pick-Up sınıfının en çarpıcı, en çekici ve en dinamik modeli olarak öne çıkıyor. Avrupa pazarının beklenti ve gereksinimleri doğrultusunda tasarlanan ve Nissan’ın Barselona’daki tesislerinde üretilen yeni Nissan Navara; güçlü ve sportif bir görünümü beraberinde getiren içbükey ve dışbükey gövde tasarımıyla sınıfının en dinamik ve güven uyandıran modeli olarak öne çıkıyor. Nissan’ın imzası niteliğindeki V-şekilli ön ızgara ile bumerang formlu LED gündüz farları ise marka aidiyetine vurgu yapıyor.

Yeni Nissan Navara, Pick-Up sınıfının en aerodinamik tasarımlarından biri olarak öne çıkıyor. Araç bir önceki nesil ile kıyaslandığında yüzde 3,6 daha düşük bir rüzgar sürtünme katsayısına sahip. Kabinde ve kargo alanında uygulanan akıllıca tasarlanmış detaylar sayesinde hava akışı minimum sürtünmeyle arkaya doğru iletiliyor.

Yeni iç mekan tasarımı üst düzey bir kalite algısıyla dikkat çekerken, kabin içerisindeki her bir öğe sürücü ve beraberindeki yolcuya mümkün olan en iyi kalite, konfor ve yaşam alanını sunacak şekilde tasarlandı. Tamamen yeni bir tasarım olan ön konsol sadece üst seviye kalite algısıyla değil, aynı zamanda sunmuş olduğu ferahlık hissiyle de sürücü ve beraberinde yolcunun konforuna katkı sağlıyor. NASA teknolojisinden ilham alınarak tasarlanan kuvvetli bel desteğine sahip ön koltuklar ergonomik yapısıyla sürücü ve beraberindeki yolcunun uzun süreli yolculuklarda dahi dinç kalmasını sağlıyor. Yeni Nissan Navara’da çift bölgeli dijital klima sunulurken arka koltuklar için de havalandırma kanalları standart olarak sunuluyor.

Verimliliği arttıran yeni motor ve aktarma organları
Nissan yeni Navara’da daha önce de olduğu gibi iki tekerlekten çekiş ile dört tekerlekten çekiş olmak üzere iki farklı çekiş tipi sunuyor. Müşteriler standart olarak sunulan altı vitesli manuel şanzıman dışında opsiyonel olarak sunulan yedi vitesli otomatik şanzımanı da tercih edebiliyor. Yeni Nissan Navara’nın kaputunun altında görev yapan yeni 2.3 litre dCi motor, yerini aldığı önceki motorla kıyaslandığında yüzde 24 daha verimli bir yapı ortaya koyuyor ve sınıfının en temiz, en tutumlu motoru olarak öne çıkıyor. Motor 160 HP ve 190 HP olmak üzere iki farklı güç versiyonuna sahipken, yüksek güç versiyonunda çift turbo besleme teknolojisine yer verilmiş durumda.

Zor arazi şartlarını dize getiren dört tekerlekten çekiş
Önceki nesil gibi yeni nesil Navara da üstün off-road yeteneklerine sahip. Başarısını kanıtlamış son derece güçlü ve dayanıklı dört tekerlekten çekiş sistemi yeni Nissan Navara’ya en zor arazi şartlarında bile üstün bir hareket kabiliyeti sağlıyor. Sistem vites konsoluna entegre edilen çevirme tipi düğmeyle devreye sokuluyor veya devreden çıkartılıyor.

Nissan, güncel SUV modellerinde kullandığı Yokuş İniş Destek Sistemini (HDC) yüklü kullanım veya römork çekme gibi kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda güncelleyerek yeni Navara’ya uyarladı. Sistem sürücünün ayağını frenden çekmesi halinde yokuşlarda 2-3 saniye kadar fren yaparak aracın geri kaymasını önlüyor.

Yüksek taşıma ve çekme kapasitesi
Kargo alanını daha kullanışlı hale getirmek üzere 67 mm uzatılan yeni Nissan Navara’nın kargo alanı sınıfının en iyi değeri olan 1.578 mm’ye ulaştı. Nissan, Pick-Up kullanıcılarının beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda tüm Navara versiyonlarının taşıma ve çekme kapasitelerini geliştirdi. Tüm versiyonlarda 1 ton yük taşıma kapasitesine sahip olan yeni Nissan Navara, 3.500 kg römork çekme kapasitesiyle beklentileri en iyi şekilde karşılıyor.

Zengin donanım paketleri ve kişileştirme aksesuarları
Yeni Nissan Navara; Visia, Tekna ve Platinum olmak üzere her biri son derece zengin bir ekipman seviyesine sahip üç farklı donanım paketiyle sunuluyor. Yeni Nissan Navara’da Yan Basamaklar, Otomatik Yanan Ön Farlar, Arka Havalandırma Kanalları, Bağımsız Arka Süspansiyon Sistemi gibi özellikler standart olarak sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…