Fizik/Kimya

Yeni Oksijen Türü: Tüy Ağırlıklı Oksijen

0

St. Louis Washington Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar; tanıdık kimyasal element oksijenin en hafif hali olan ve sekiz protonunda yalnızca üç nötronu olan “tüy ağırlıkta oksijen” olarak adlandırılan yeni bir oksijen şekli keşfetti.
Oksijen, güneş sistemindeki en bol bulunan elementlerden biridir. Ancak oksijen-11 sadece bir laboratuvarda üretilebilir. İki proton emilip, yarattıktan hemen sonra bozunur ve yalnızca bozulma sonrası tespiti yapılabilir. ürünlerinin tespiti ile gözlenebilir. İki proton bozulması en son keşfedilen nükleer bozulma kanalıdır.

Robert J. Charity Bilim, Kimya ve Fizik Profesörü Lee G. Sobotka: “Nükleer fizik topluluğu için en ilginç olanı, oksijen-11’in çok iyi çalışılmış bir lityum izotopu olan lityum-11’in nükleer aynası olmasıdır.”

Nükleer fizikte, lityum-11’deki oran; çekirdeklerin belirli sayıda nötron ve protona sahip olduğu ve diğerinin 8: 3’e kıyasla oksijen-11’deki nötronların oksijen-11’deki 3: 8 oranı gibi ters bir miktara sahip olduğu durumda olduğu söylenir.

Webb: “Ayna çekirdeği hakkında konuşurken bir tür simetri bekleriz. Çekirdeğin ve aynasının özellikleri benzer olmalıdır: Çekirdeğin temel durumuna göre enerjide kuantum halleri kabaca yakın olmalı ve bu hallerin dalga fonksiyonları benzer olmalıdır.”

Ancak bu simetri uzatılabilir veya kırılabilir. Bilim insanları; ayna çekirdeğinin gerçek yapısını, evrenin görünür maddesini oluşturan şey olan atom çekirdeğinin, bu önemli simetrisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, beklenen yapılarına göre karşılaştırabilirler.

Bu durumda, araştırmacılar; çekirdeği yörüngesinde dönen bir “hale” içinde çok gevşek bağlanmış iki nötronu, çekirdeğini yörüngede iki bağlanmamış protonu olan oksijen-11 ile karşılaştırmaktan büyük heyecan duyuyorlar.

Washington Üniversitesi araştırmacıları, Michigan State Üniversitesi kampüsündeki Ulusal Süper İletken Siklotron Laboratuvarı’nda yapılan bir deneyde; oksijen-11 kanıtını bir araya getirdiler.

 

Spread the love

Yapay Zeka İle Bebek Hareketlerinin Video Görüntüleri

Previous article

MIT ve NASA Mühendislerinden Yeni Uçak Kanadı

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up