ArkeolojiRobotik

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

0

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında yeni bir teknoloji kullanılan radar ile Kralın defin odasının haritası çıkarıldı.

Araştırmada Turin’deki Polytechnic Üniversitesiden gelen İtalyan bir Araştırma ekibi sert kayaları 10 metre derinliğe kadar tarayabilen yeni radar teknolojisi kullanacak.

Projenin Yöneticisi olan Franco Porcelli science news service Seeker’a yaptığı açıklamada “Çok titiz bir bilimsel çalışma olacak. Haftalarca değil ama bir kaç gün sürecek. Toprağı tararken ne bulacağımızı kim bilebilir?” dedi.

Mısır Krallar Vadisinde bulunan kral Tutankamon’un defin odası.

Yapılan bu araştırma son on iki yıl içinde lahitte yapılan üçüncü araştırma olacak. İlk tarama, Mısır’ın Eski Eser Bakanlığı’nı heyecanlandırdı. Tarama sonuçlarına göre, henüz keşfedilmemiş başka odaların da olabileceği ihtimalini “yüzde 90”.

Mısır’ın Turizm bakanı daha ileriye giderek “Mezar odasının Nefertiti veya başka bir kadına ait olup olmadığını bilmiyoruz. Ama eğer hazineler ile dolu ise bu 21. yy’da keşfedilen en büyük eski eser haberi olacaktır.” dedi.

Daha önce National Geopraphic Topluluğu tarafından yapılan taramalar sonucu hiçbir gizli oda olmadığı sonucuna ulaşılmıştı.

Mısır firavunu Tutankamon’un(1341-1323 MÖ) Mısır Krallar Vadisindeki mezar düzeni bilgisayar illüstrasyonu ile gösteriliyor. Ayrıca illüstrasyonda keşfedilen iki olası oda da yer alıyor. Bu odalardan birinin Nefertiti’nin (c. 1370-1330 MÖ) mezarı olduğu düşünülüyor. Bir başka teori ise, Tutankamun’un aslında daha büyük bir mezar kompleksinin dış bölümüne gömüldüğüdür.

Yüzyılın Keşfi

Eski Mısır Bilimcisi Nicholas Reeves’in , 3300 yıllık mezar duvar resimlerinin 3D lazerle taranmış fotoğraflarının bir analizini yayımlamasının ardından iki gizli kapının var olduğuna yönelik araştırma 2015 yılında başlatıldı.

Reeves görüntülerin sıva işindeki iki gizli tutarsızlığı ortaya çıkardığını ve gizli pasajların varlığını belirttiğini söyledi.

Reeves’e göre, Kral Tutankhamun’un defin töreninin başta birçoğu tarafından (Onun ünlü altın ölüm maskesi dahil) üvey annesi, Kahraman Kraliçe Nefertiti için tasarlanmış.

Tutankamun‘un mezarının aslında Nefertiti için yapılmış daha büyük bir yapıya ait olabileceği savunuluyor. Reeves, Erkek Kralın (Firavun Akhenaten) beklenmedik erken ölümünden ve Nefertiti’nin kocasıyla Mısır’a tek tanrıçalı bir din dayatmaya çalışmasında dolayı, Nefertiti’nin mezarının kutsallığının bozulması haklı bir davranış olduğunu söyledi.

2014 Kasım ayında yapılan ilk radar tarama sonuçları, Kral Tut Lahitinin duvarları ardında nesnelerin var olduğunu işaret ediyor, şeklinde yorumlandı.

2014 Kasım ayında yapılan ilk radar tarama sonuçları, Kral Tut Lahitinin duvarları ardında nesnelerin var olduğunu işaret ediyor, şeklinde yorumlandı.

Spread the love

Sanal Gerçeklik Terapisi (VR) ile Ağrıları Son

Previous article

Microsoft’un Geliştirdiği “Emma Teknolojik Saat” ile Parkinson Hastaları Yeniden Yazı Yazabilecek

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up