YouTube, izleyicilerine özel aylık bir abonelik ücreti ile, nispeten yeni bir hizmet olan Sponsorlukları genişletiyor. Bugün yalnızca beta sürümünde yer alan program, artık oyun videoları ekleyen kullanıcıları için oyun oturumlarını canlı olarak veya oyununun düzenlenmiş kayıtlarını yayınlamaya teşvik eden Twitch yarışmacısı YouTube Oyun mobil uygulamasındaki herhangi bir kanalı kullanabilecektir.

Sponsorluklar ayrıca, bugün başlayacak olan sınırlı bir beta test aşamasında tüm YouTube genelinde oyun dışı kanallar için de mevcut olacak.

YouTube, sponsorluğun 2013 yılında şirketin nadiren kullandığı ücretli kanallar özelliğinin yerini alacağını söyledi. YouTube ürün müdürü Barbara Macdonald, bir blog yazısında “Bu hizmet, bazı kanallar için aylık abonelikler önerdi. Ancak bugün kullanan içerik oluşturucuların yüzde 1’den azı bu önerinin dışında kaldı.” yazdı.

YouTube, kullanıcı odaklı bir aylık abonelik hizmetini uygulamaya koyan ilk platformlardan biri olsa da, Ortak Programı ve bu geniş kitlelere yönelik oyun ve internet kültürü topluluğunu popülerleştiren indie finansman sitesi Patreon’la gerçekten de Twitch oldu.

Kurulduğu tarihten bu yana, bu siteler kullanıcılara belirli projelere fon sağlamak ya da canlı yayınların üretime devam etmesine yardımcı olmak için yaratıcılara aylık bir ücret ödemelerine izin veriyor.

Twitch‘in İş Ortağı Programı, ilk olarak 2011 yılında tanıtıldı. Özel ifadeler ve canlı sohbet erişimi de dahil olmak üzere abonelere ayrıcalıkların kilidini açtı.

YouTube‘un Sponsorluk programları çok benzer. YouTube, katılımcılarının, yılın 4 ayında 4.99 dolarlık bir ücret ödemesini istiyor. Ayrıca, Twitch‘in yıllardır temel abonelik fiyat puanı olan katılımcılar için erişebilecekleri emoji ve rozetleri olan bir dijital mağaza alanı oluşturmalarına izin veriyor.

Sponsorluklara bugün erişmek için YouTube, bir “oyun” kanalınızın olması gerektiğini söylüyor. Bu atamayla ilgili şartlar tamamen açık değil, ancak büyük olasılıkla belirli minimum boyuttaki bir kitleye ve YouTube‘un eşik gereksinimlerini karşılayan bir sıklıkta oyun akışını da içeriyor.

Ayrıca, 18 yaşın üzerinde olmak, 1.000’den fazla aboneye sahip olmak ve canlı akışa izin vermek de gerekli. Para kazanmaya devam etmek için şartları yerine getirilmeli. YouTube, telif hakkı alınmış içerik, rahatsız edici görüntüler ve benzeri içerikle ilgili YouTube‘un hizmet şartlarını ihlal ettiği takdirde para kazanma işlemini bir kanaldan kaldırabilir.

Sonunda, YouTube‘un Sponsorlukları tüm platformuna genişletmeyi umduğu görünüyor. Şu anda, önde gelen birçok kanal sahibi, önceden kaydedilmiş ve düzenlenmiş videoların oluşturulması için fon sağlamak için Patreon’u kullanıyor.

YouTube Twitch

Twitch‘deki canlı yayın ekibi, çoğu durumda, Twitch‘ın yüzde 50 oranında kesintiye uğradığı reklam geliri bölmeleri ve abonelik ücretlerine güveniyor.

YouTube kanalınız milyonlarca abone ile yeterince genişse, şirketin kendi Ortak Programı veya en kârlı reklam kampanyalarına sahip en popüler kanallarla eşleşen daha kârlı Google Tercih edilen programı aracılığıyla reklam yayıncılığına güvenebilir. Ancak, YouTube içerik oluşturucularının yalnızca küçük bir yüzdesi bu şekilde yaşayabilir.

Artık, YouTube, bu farklı finansman yöntemlerini ve video oluşturma stratejilerini tek bir platforma getirmeye çalışıyor. Twitch ve Patreon’un patronaj unsurlarını YouTube‘un sahip olduğu mevcut reklamcılık yararları ile birleştiriyor.

Ayrıca, YouTube Oyun’u doğrudan bir Twitch yarışmacısı olarak kullanırken, canlı oynatma oyunları için en iyi performans gösteren finansman özellikleriyle deneyler yaparak türler üzerinde çalışıp çalışamayacaklarını görmek için tüm video türlerinde bunu yapmaya çalışıyor.

Sponsorlukların çıkıp çıkmayacağı veya Twitch veya Patreon’a anlamlı bir şekilde kesilip getirilmeyeceği belli değil. Bunun herhangi biri, profesyonel kanal sahiplerinin gelir ve izleyici gelişimi ile desteklenmesine yardımcı olan şirketin mevcut YouTube Red abonelik hizmetine bağlanıp bağlanamayacağı da belli değil.

Ancak YouTube’un geniş kitlelere ulaşmasıyla, sponsorlukların hızla büyüyen rakiplerine, özellikle de oyun oynamayı gerektirmeyen video sektörlerinde hız kesmesine yardımcı olabileceği akla geliyor.

Çünkü YouTube Oyun bu alandaki Twitch ile rekabet edebilecek popülerliğe sahip değilken, sayısız video türü ana hizmeti için bu piyasaya sahiptir. Twitch bunu da anlıyor ve şirket, kendi akış hizmetlerini oyun dışında ve canlı müzik, televizyon, film ve performans sanatına genişletmek için yorulmadan çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Facebook ve Twitter’dan Ukrayna’daki kullanıcılara ‘hesaplarını kapatma veya kilitleme’ tavsiyesi

Sosyal medyanın iki devi, Rusya’nın operasyonunun ardından, özellikle Ukrayna’daki kullanıcılarına, ‘bilgisayar korsanlarından…

Instangram’ın Yeni Modu: Fotoğraflar Yerine Kelimeler İle Hikayenizi Paylaşın

Instagram yeni hikaye özelliğini kullanıma açtı. Piyasaya çıkan platformun yeni “modu“, kullanıcıların…

Twitter’da Siber Zorbalığa Karşı Yeni Yöntem

Suudi Arabistan Kral Saud Üniversitesi‘nden araştırmacılar; OCDD adı verilen derin öğrenmeyi kullanarak,…

Instagram’ın Yeni Profil Tasarımları

Instagram, basın sitesinde şirketin yeni kullanıcı profili düzenlerini test ettiğini duyurdu. Blog…