Akıllı Sistemler

Yüksek Teknolojili Esnek Yamalar İle Isınabilirsiniz

0

Termostatı açmak yerine, giysilerinize dikilen yüksek teknolojili, esnek yamalar ile ısınabilirsiniz ve elektrik faturanızı ve karbon ayak izinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Rutgers ve Oregon State Üniversitesi’nde çalışan mühendisler, ince gümüş kabloları polyester ile kaynaştırmak için yoğun ışık darbeleri kullanarak ince, dayanıklı ısıtma yamaları yaparak uygun maliyetli bir yol bulmuşlardır. Rutgers tarafından yönetilen bir araştırmaya göre, ısıtma performansları diğer araştırmacılar tarafından oluşturulan benzer yamalardan yaklaşık %70 daha yüksektir. Üretimi ucuz, madeni paralarla çalıştırılabilirler ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu yerlerde ısı üretebilirler. Çünkü yamalar dikilebilir.

Rutgers Üniversitesi-New Brunswick’teki Makine ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapan Rajiv Malhotra: “İnsan vücudunu seçici olarak ısıtmak yerine binaları ısıtmak suretiyle çok fazla enerji harcadığımız çevrede bu önemlidir.”

Çalışmada, küresel enerjinin yüzde 47’sinin iç mekan ısıtmasında kullanıldığı ve bu enerjinin yüzde 42’sinin boş alan ve insanlar yerine cisimleri ısıtmak için harcanacağı tahmin ediliyor. Küresel enerji krizini (küresel ısınmaya büyük katkıda bulunan) çözmek, iç mekan ısıtması için enerjide keskin bir düşüşü gerektirecektir. İnsan vücudunu ihtiyaç duyulduğunda ısıtmaya odaklanan kişisel termal yönetim, yeni bir potansiyel çözümdür. Bu gibi yamalar, günün birinde, dışarıda çalışan veya oyun oynayan herkesi ısıtmaya yardımcı olabilir.

Rutgers ve Oregon State mühendisleri, yüksek enerjili ışığın pulslarını kullanarak, polyester liflere gümüş nanotelleri (insan saçından binlerce kez daha ince) kaynatmak için “yoğun darbeli ışık sinterlemesi” kullanarak yüksek verimli, esnek, dayanıklı ve ucuz ısıtma yamaları oluşturdu. Ulusal Bilim Vakfı ve Walmart ABD Üretim İnovasyon Fonu tarafından finanse edilen çalışmaya göre, bu süreç saniyenin 300 milyonunu alıyor.

Tekniğin son durumu ile termal yamalar karşılaştırıldığında; Rutgers ve Oregon State yaratımı, yama bölgesi başına daha fazla ısı üretirken, aynı zamanda bükülme, yıkama, nem ve yüksek sıcaklığa maruz kaldıktan sonra bile daha dayanıklıdır.

Sonraki çalışmalar, bu yöntemin yama tabanlı sensörler ve devreler de dahil olmak üzere diğer akıllı kumaşları oluşturmak için kullanılabilmesini amaçlamaktadır…

Spread the love

Görmeyen Kişiler İçin AR Teknolojisi

Previous article

E-Tekstil, Cep Telefonunu Ve Akıllı Saatleri Şarj Edebilir

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up