B / CI teknolojisi, kollektif düşünceyi mümkün kılmak için bireysel insan beyni ve yapay zeka ağlarını birbirine bağlayacak ve gelecekteki bir “küresel süper beyin” yaratmamıza da izin verebilir. /Neuro Science News

UC Berkeley ve ABD Moleküler Üretim Enstitüsü araştırmacılarının liderliğindeki uluslararası ekip; nanoteknoloji, nanotıp, AI ve hesaplamadaki üssel ilerlemenin bu yüzyılda İnsan Beyni / Bulut Arayüzü’nün (B / CI) geliştirilmesine öncülük edeceğini öngörüyor. Çalışmaya göre; beyindeki nöronları ve sinapsları gerçek zamanlı olarak engin bulut bilişim ağlarına bağlar.

Beyindeki Nanobotlar

B / CI kavramı ilk olarak fütürist-yazar mucit Ray Kurzweil tarafından önerilmiş, Araştırmacı Robert Freitas ise insan beyninin neokorteksini buluttaki “sentetik neokortekse” bağlamak için sinirsel nanorobotların kullanılabileceğini öne sürdü.

Kıvrımlı neokorteks’imiz beynin en yeni, en akıllı, “bilinçli” kısmıdır.

Freitas’ın önerdiği sinirsel nanorobotlar, beyin hücrelerine gelen ve gelen sinyallerin doğrudan, gerçek zamanlı olarak izlenmesini ve kontrolünü sağlayacaktır.

Freitas: “Bu cihazlar insan damarlarında dolaşacak, kan-beyin bariyerini geçecek ve kendilerini beyin hücrelerinin içinde otomatik olarak konumlandıracaklardır. Daha sonra, gerçek zamanlı beyin durumu izleme ve veri ayıklama için şifreli bilgileri; bulut tabanlı bir süper bilgisayar ağına kablosuz olarak ileteceklerdir.”

Düşüncelerin İnterneti (Internet of Thoughts)

Buluttaki bu korteks; ekibin “Matrix” tarzı beyne bilgi indirmesini sağlar.

Dr. Nuno Martins: “Nöralnanorobotiklerin aracılık ettiği bir insan B / CI sistemi, insanın öğrenme kapasitelerini ve zekasını önemli ölçüde geliştirirken, bulutta mevcut tüm kümülatif insan bilgisine anında erişimi olan bireyleri güçlendirebilir.”

B / CI teknolojisi, kollektif düşünceyi mümkün kılmak için bireysel insan beyni ve yapay zeka ağlarını birbirine bağlayacak, gelecekteki bir “küresel süper beyin” yaratılmasına da izin verebilir.

Martins: “Henüz özellikle karmaşık olmamakla birlikte, deneysel bir insan ‘BrainNet’ sistemi zaten test edildi ve bireysel beyinler arasında bulut üzerinden düşünce odaklı bilgi alışverişi sağlandı. ‘Gönderenlerin’ kafatasına kaydedilen elektrik sinyallerini ve ‘alıcıların’ kafatasındaki manyetik stimülasyonun görevlerini yerine getirmesine izin verdi.

Nöralnanorobotiklerin ilerlemesiyle, gelecekte herhangi bir sayıda insanın ve makinenin düşünce gücünü gerçek zamanlı olarak kullanabilecek ‘süper beyinlerin’ yaratılmasını öngörüyoruz. Bu ortak biliş; demokraside devrim yapabilir, empati geliştirebilir ve nihayetinde kültürel açıdan farklı grupları gerçekten küresel bir toplumda birleştirebilir.”

Ne Zaman Bağlanabiliriz?

Ekibin tahminlerine göre; mevcut süper bilgisayarlar bile B / CI için gerekli miktarda sinirsel veriyi idare edebilen işlem hızlarına sahip oluyor.

Daha ziyade, sinirsel verileri; buluttaki süper bilgisayarlara ve buluttan aktarmak B / CI gelişiminde en büyük zorluk olabilir.

Martins: “Bu zorluk sadece küresel veri iletimi için bant genişliğini bulmakla kalmayıp, aynı zamanda beyinde derinlere yerleştirilmiş küçük cihazlar aracılığıyla nöronlarla veri alışverişinin nasıl yapıldığını da içeriyor.”

Araştırmacılar tarafından önerilen bir çözüm; nöronlar ve bulut arasındaki iletişimi etkin bir şekilde arttırmak için “magnetoelektrik nanoparçacıkların” kullanılmasıdır.

Ağ Tarzı Kafa Anahattı

 

Martins: “Bu nanoparçacıklar; canlı farelerde, dış manyetik alanları nöronal elektrik alanlarına bağlamak, yani bu manyetik sinyalleri tespit etmek, yerel olarak yükseltmek ve böylece nöronların elektriksel aktivitelerini değiştirmelerini sağlamak için kullanıldı. Bu da tersten işe yarayabilir: Nöronların ve nanorobotların ürettiği elektrik sinyalleri, kafatasının dışında algılanabilmeleri için manyetoelektrik nanoparçacıklar yoluyla yükseltilebilir. Bu nanoparçacıkların ve nanorobotların dolaşım yoluyla güvenli bir şekilde beyine alınması, muhtemelen B / CI’daki en büyük zorluk olacaktır.

İnsan gelişimi için göz önünde bulundurulmadan önce; nanopartiküllerin biyolojik dağılımının ve biyouyumluluğunun detaylı bir analizine ihtiyaç var. Bununla birlikte, B / CI için gittikçe artan bir oranda gelişen, bu ve diğer gelecek vaat eden teknolojilerle; bir ‘düşüncelerin interneti’ gerçekleşebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yapay Zekaya Klinik Sorular Sormayı Öğretmek

  Araştırmacılar, doktorların hastanın sağlık kaydındaki bilgileri daha verimli bir şekilde bulmasına…

Konuşma Temelli AI’nin Ürkütücülüğü Tam Olarak Sergilendi

Big Think’ten Louis Rosenberg Konuşma Temelli AI’yi anlattığı yazısında, Konuşma Temelli AI’nin…

Araştırmacılardan Yapay Zekaya Psikanaliz

  Yapay zekanın (AI) “beyninde” neler olup bittiği tam olarak bilinmiyor. Bu…

Bu yapay zeka insan gibi mi düşünüyor?

Yeni bir teknik, bir makine öğrenimi modelinin akıl yürütmesini bir insanınkiyle karşılaştırır.…