Teknolojideki son yenilikler, canlı sistemlerin gerçek zamanlı izlenmesini daha kolay ve daha güçlü hale getirmiştir. Dijital İkiz (Digital Twins), oyunun kurallarını değiştiren en son teknolojilerden biridir.

Dijital İkiz Konsorsiyumu, Dijital ikiz’i gerçek dünyadaki varlıkların ve süreçlerin belirli bir frekans ve doğrulukta senkronize edilmiş sanal temsilleri olarak tanımlamaktadır. Geçmişi ve bugünü temsil etmek ve öngörülen gelecekleri simüle etmek için gerçek zamanlı ve geçmiş verileri kullanırlar.

Michael Grieves Dijital İkiz (Digital Twins) kavramını ilk olarak 2002 yılında üretim ve ürün yaşam döngüsü yönetiminde kullanılmak üzere tanıtmıştır. Dijital İkiz kullanım alanları artık çok sayıda varlığa sahip büyük sistemler için gerçek zamanlı izlemeyi de içerecek şekilde genişlemiştir. Uygulamalar arasında akıllı şehir cihazlarının izlenmesi, trenlerin raydan çıkmalarının önlenmesine yardımcı olunması ve karmaşık havayolu ve lojistik operasyonlarının yönetilmesi yer alıyor.

Dijital İkiz, Canlı Sistemleri Hem İzleyebilir Hem de Simüle Edebilir

Geleneksel akış analitiği, genellikle gerçek zamanlı olarak; yalnızca ilkel analizler gerçekleştirir ve içgörülerinin büyük kısmını büyük veri araçlarıyla çevrimdışı olarak geliştirir. Dijital İkiz; binlerce veri kaynağını aynı anda izleyerek ve eyleme geçirilebilir sorunları anında tespit ederek analizi gerçek zamanlı hale getirir. Bunu başarmak için, gelen telemetriyi gerçek zamanlı analizlerini zenginleştiren ilgili bağlamsal bilgilerle birleştirirler.

Dijital İkiz; binlerce veri kaynağı için gerçek zamanlı izleme gerçekleştirmek üzere ihtiyaç duydukları hızlı, ölçeklenebilir performansı sağlamak için bellek içi bilgi işlem teknolojisinden yararlanır. Bu teknoloji; hızlı erişim için Dijital ikiz’i bellekte barındırır ve gelen telemetrinin analizini 1-3 milisaniye içinde tetikler. Dijital İkiz; fiziksel veya sanal sunuculardan oluşan bir kümeye dağıtarak ve iş yükü arttıkça verimi sorunsuz bir şekilde artırarak performansı ölçeklendirir.

Gerçek zamanlı izleme yapmanın yanı sıra, Dijital İkiz; binlerce varlık içeren büyük sistemleri simüle edebilir. Bu, tasarım seçimleri yapmaya yardımcı olmak ve operasyonel yöneticilerin canlı sistemlerin davranışını optimize etmesine yardımcı olmak için tahmine dayalı modelleme sağlar. Örneğin, Dijital İkiz Simülasyonları, havayolu görevlilerinin beklenmedik gecikmelere yanıt verirken kalkışları ertelemenin etkisini değerlendirmelerine yardımcı olabilir.

Açık Kaynaklı API’ler ve Geliştirme Araçları Esneklik Katıyor

Dijital İkiz’in gelişimindeki en önemli zorluklardan biri, bunları uygulamaya yönelik yazılım API’lerinin ve açık kaynaklı araçların eksikliğidir. ScaleOut Software; bu sorunu ele almak, uygulama geliştirmeyi hızlandırmaya yardımcı olmak ve geliştiriciler için açık kaynaklı API’ler ve çalışma yayınladı. Bu API’ler, Dijital İkiz oluşturmak için nesne yönelimli bir yazılım mimarisinden yararlanmaktadır. Bağlamsal bilgileri kapsüllemek ve gelen mesajları işlemek için basit ama güçlü bir teknik tanımlarlar. Bu yazılım mimarisi; Dijital İkiz’in çok çeşitli uygulamalarda kullanımını katalize etmeye yardımcı olacak somut bir model sağlar ve hem gerçek zamanlı analitik hem de büyük sistemlerin simülasyonu için Dijital İkiz’in uygulanmasına olanak tanır.

Tüm geliştiriciler; yeni bir uygulamayı test etme ve hata ayıklama sürecinin tekrarlanan testler ve hata düzeltmeleri gerektirebileceğini bilir. ScaleOut Software’in açık kaynaklı çalışması, geliştiricilerin Dijital İkiz uygulamalarını alıştıkları geliştirme ortamında test etmelerini sağlayarak bu geliştirme döngüsünü kısaltır. Visual Studio ve IntelliJ gibi popüler geliştirme araçlarıyla entegre olur.

Tamamen test edildikten sonra, Dijital İkiz modelleri gerçek zamanlı izleme ve geniş ölçekte simülasyon için bir üretim platformuna dağıtılabilir. Örneğin, ScaleOut’un üretim platformu ScaleOut Digital Twins™, binlerce Dijital İkiz’i barındırır ve veri toplama ve görselleştirme için güçlü olanaklar içerir.

Bilinçli Karar Vermenin Geleceği

Çok sayıda canlı veri kaynağını takip eden görev açısından kritik uygulamaların gelen telemetriyi hızla gözden geçirmesi, dinamik değişiklikleri değerlendirmesi ve dikkat edilmesi gereken yeni sorunları anında tespit etmesi gerekir. Dijital İkiz; büyük ve karmaşık sistemler için gerçek zamanlı izleme ve tahmine dayalı modelleme olanağı sağlayarak operasyonel yöneticilere durumsal farkındalıklarını artırmaları ve daha iyi kararlar almaları için önemli yeni araçlar sunuyor. Geliştiricilerin akıllı şehirlerdeki trafik akışını optimize etmek, trenlerin raydan çıkmasını önlemek ve havayolu operasyonlarındaki beklenmedik sorunları yönetmek gibi birçok karmaşık zorluğun üstesinden gelmek için Dijital İkiz’i kullanabilirler.

ScaleOut’un açık kaynaklı API’leri ve çalışma tezgahı, uygulayıcılara dijital İkiz’i uygulamak ve işe koymak için bir şablon sunuyor. Bu yazılım araçları, canlı sistemlerin takibinde Dijital İkiz’in kullanımını hızlandırmalı ve kuruluşların iş zorluklarını ele almak için yenilikçi yollar keşfetmelerini sağlamalıdır.

 

Kaynak: //www.developer-tech.com/news/2024/mar/12/use-open-source-digital-twins-track-live-systems/

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…