TechXploıre

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19 salgını sırasında doktorların sınırlı kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olabilir. Waterloo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından kurulan DarwinAI tarafından geliştirilen sistem; hayati belirtiler, kan testi sonuçları ve tıbbi geçmiş dahil olmak üzere 200’den fazla klinik veri noktasına dayanarak, yoğun bakım ünitesine kabulün gerekliliğini tahmin etmek için yapay zeka (AI) kullanıyor.

Sistem Tasarımı Mühendisliği Profesörü ve Waterloo Yapay Zeka ve Tıbbi Görüntüleme Araştırma Başkanı Alexander Wong: “Bu, hastaları öncelik sırasına koymak ve tedavi planları geliştirmek için klinik karar destek sürecinde çok önemli bir adımdır.”

Yeni AI yazılımı, (doktorların COVID hastalarının yoğun bakıma alınması gerekip gerekmediğine karar verdiği Brezilya Sao Paulo’daki Sirio-Libanes Hastanesi’ndeki) yaklaşık 400 vakadan alınan veriler kullanılarak eğitildi. Bu bilinen verilerden öğrenilen derslere dayanarak, araştırmacılar tarafından geliştirilen sinir ağı; yeni COVID vakalarında yoğun bakım ünitesine kabul ihtiyacını yüzde 95’ten fazla doğrulukla tahmin edebilir. Ayrıca, klinisyenlerin onlara güven duymasına yardımcı olmak için tahminlerini yönlendiren temel faktörleri de tanımlar. Teknoloji, doktorları değiştirmek yerine; onları daha hızlı, daha bilinçli kararlar vermek ve yoğun bakıma en çok ihtiyaç duyan hastaların bunu almasını sağlamak için yeni bir araçla donatmayı amaçlıyor.

Waterloo Vizyon ve Görüntü İşleme (VIP) Laboratuvarı Direktörü Wong: “Amaç, klinisyenlerin geçmiş hasta vakalarına ve sonuçlarına dayanarak daha hızlı ve daha tutarlı kararlar almalarına yardımcı olmaktır. Her şey tıbbi kaynakların kullanımını optimize etmek ve hasta bakımını kişiselleştirmek için uzmanlıklarını artırmakla ilgili…” Araştırmacılar teknolojiyi ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirdiler. Böylece dünya çapındaki mühendisler ve bilim insanları onu geliştirmeye yardımcı olmak için çalışabilirler. Araştırmacılar bunu, devam eden COVID-Netopen kaynaklı inisiyatiflerinde geliştirilen ve doktorların tıbbi görüntülerin AI analizini kullanarak, COVID’i tespit etmesine ve ciddiyetini belirlemesine yardımcı olan daha büyük bir klinik karar destek sistemine dahil ediyorlar

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…

Bilgisayar bilimcileri, programlama dili Python’u önemli ölçüde hızlandırmak için açık kaynaklı bir araç geliştirdi

Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde Emery Berger liderliğindeki bilgisayar bilimcilerinden oluşan bir…