Yazılım

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

0

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir AI sisteminin geliştirildiğini duyurdu.  Codex adı verilen sistem, en azından şimdilik, ücretsiz bir API olarak piyasaya sürülmektedir.

Codex, tamamen yeni bir şeyden ziyade OpenAI için bir sonraki adım ürünüdür. Microsoft’un GitHub kod deposuyla kullanım için bir araç olan Copilot üzerine kuruludur. Önceki ürünle, kullanıcılar; kod satırlarını bitirmeye yardımcı olması dışında, Google’daki otomatik tamamlamada görülenlere benzer öneriler alırdı. Codex, İngilizce yazılmış cümleleri kabul edip, bunları çalıştırılabilir kodlara çevirerek ileriye doğru büyük bir adım attı. Örnek olarak, bir kullanıcı sistemden üstte belirli bir ad ve altta birden dörde kadar numaralandırılmış dört eşit boyutlu panel içeren bir web sayfası oluşturmasını isteyebilir. Codex daha sonra böyle bir sitenin oluşturulması için gerekli olan kodu hangi dilde (JavaScript, Python, vb.) uygun gördüyse üreterek sayfayı oluşturmaya çalışırdı. Kullanıcı daha sonra web sitesini parça parça oluşturmak için ek İngilizce komutlar gönderebilir.

Codex (ve Copilot), OpenAI’nin dil oluşturma modelini kullanarak yazılı metni ayrıştırır. (Kullanıcıların Copilot’u özel şekillerde kullanmasına izin veren kodu hem üretebilir hem de ayrıştırabilir.) Bu yollardan biri, GitHub deposu için başkaları tarafından yazılmış programlama kodunu oluşturmaktı. Bu, projeye katkıda bulunanların birçoğunun OpenAI’yi kodlarını kâr amacıyla kullanmakla suçlanmasına yol açtı. Bu, Codex’e çok iyi uygulanabilecek bir ücrettir ve ayrıca ürettiği kodun çoğu GitHub’dan kopyalanır. Özellikle, OpenAI 2015 yılında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak başladı ve 2019’da “sınırlı kâr” olarak tanımladığı şeye dönüştü.

OpenAI, duyuru sayfasında, Codex için API’yi başlamak için özel bir beta sürümünde yayınladığını söylüyor ve ayrıca şirketin geliştiricileri ve işletmeleri denemeye davet ettiğini belirtiyor. Ayrıca, genel amaçlı bir programlama aracı olarak Codex’in hemen hemen her programlama görevi için kullanılabileceğini de belirtiyorlar.

Spread the love

Nuh’un Gemisi’nin indiği yerde 7 bin yıllık yaşam izleri ortaya çıktı

Previous article

HUBERT REEVES ANLATIYOR:”OKYANUSLAR”

Next article

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up