Geleneksel görünür spektrum fotoğrafları, görünür spektrumdaki kırmızı, yeşil ve mavi kanallardan oluşur. Yazarlar, görünür spektrum görüntüsünü tahmin etmek için 3 farklı dalga boyundaki kızılötesi görüntüleri ve derin öğrenmeyi kullandılar. Kredi: Browne Lab, UC Irvine Oftalmoloji Departmanı, CC-BY 4.0

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin öğrenmeyi kullandı. Ekip, açık erişim sitesi PLOS ONE’da çalışmalarını anlatan bir makale yayınladı.

Araştırmacıların belirttiği gibi, insanlar 400 ila 700 nm spektrumunda ışığı görebiliyorlar. Nesneler, onlardan yansıyan ve göze giren ışığın dalga boyuna bağlı olarak belirli renklere sahip görünüyor. İnsanlar; gece görüş teknolojisi yaratıp, nesnelere kızılötesi ışık saçarak ve geri dönen ve daha sonra monokromatik görüntüler veya video biçiminde görünür ışığa dönüştürülen sinyalleri yakalayarak görüş mesafesini genişletmek için bir araç geliştirdiler. Kızılötesi teknolojinin çeşitli uygulamalarda yararlı olduğu kanıtlanmış olsa da, bilim insanları; ışık olmayan yerlerde kameralar kullanarak, tam renkli görüntüler veya videolar sağlayabilecek teknoloji üzerinde çalışıyorlar. Bu yeni çabada, araştırmacılar; bu yönde küçük bir adım attılar. Önceki araştırmalar, derin öğrenme ağlarının monokrom verilere renk eklemede yararlı olabileceğini göstermiştir. Bu tür sistemlere; bir sahnede hangi renklerin olması gerektiği, örneğin iyi aydınlatıldığı zamanlarda belirli bir sahnenin birden çok örneğini göstererek öğretilebilir. Ancak bu tür uygulamalar; daha önce çalışılmış olan sahnelerle sınırlıdır. Bu yeni çalışmada, araştırmacılar; bir yapay zeka sistemine görünür ışık olmadığında bir şeyin hangi renklerde olması gerektiğini nasıl çözeceğini “öğretmek” için derin bir öğrenme ağının kullanılabileceği araçları genişletti. Çalışma, bir yapay zeka sistemini öğretirken; görünür spektrumdaki ışıktan gelen verilerle birlikte, birden fazla dalga boyunda kızılötesi ışığın kullanılmasını içeriyordu. Bu amaçla, hem görünür hem de kızılötesi spektrumda ışığa tepki verebilen tek renkli bir kamera kullandılar. Daha sonra yapay zeka sistemine insan yüzlerindeki renkleri öğretmenin bir yolu olarak insanların yüzlerinin birden fazla fotoğrafını çekmek için kullandılar ve karanlıkta benzer fotoğraflar çekmek için sistemi kullandılar. Bunu yaparken, bir bilgisayar ekranında görüntülenen resimleri renklendirmek için doğru tahminler yapabilen sistemi buldular. Araştırmacılar; uygulamalarının insan yüzlerinin fotoğraflarıyla sınırlı olduğunu ve sonuçların bir konunun gerçek temsillerinden ziyade en iyi tahminler olduğunu kabul ediyor. Ancak onlarınki gibi sistemlerin zaman içinde gece görüş görüntülerini renklendirmek için teknolojiye dönüşebileceğini de belirtiyorlar.

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

Bilgisayar bilimcileri, programlama dili Python’u önemli ölçüde hızlandırmak için açık kaynaklı bir araç geliştirdi

Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde Emery Berger liderliğindeki bilgisayar bilimcilerinden oluşan bir…