NASA’nın Ingenuity Mars Helikopteri Tarihi İlk Uçuşta Başarılı Oldu /NASA

Pazartesi günü, NASA’nın Ingenuity Mars Helikopteri; tarihte başka bir gezegende motorlu ve kontrollü uçuş yapan ilk uçak oldu. Ajansın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki Ingenuity Ekibi, helikopterden NASA’nın Perseverance Mars gezgini aracılığıyla EDT 6:46’da (3:46 PDT) veri aldıktan sonra uçuşun başarılı olduğunu doğruladı.

NASA Yöneticisi Steve Jurczyk: ” Ingenuity; bir zamanlar imkansız olduğu düşünülen bir uzay keşif hedefine ulaşan uzun 764NASA projeleri geleneğinin en sonuncusu ve X-15 uzay mekiği için bir yol bulucuydu. Mars Pathfinder ve Sojourner gezgini üç nesil Mars gezgini için aynısını yaptı. Ingenuity’nin bizi nereye götüreceğini tam olarak bilmiyoruz, ancak bugünün sonuçları gökyüzünü gösteriyor… “

 Güneş enerjisiyle çalışan helikopter; ilk olarak 03:34 EDT’de (12:34 PDT) (12:33 Yerel Ortalama Güneş Saati Mars saati-) Ingenuity ekibinin optimum enerjiye ve uçuş koşullarına sahip olacağını belirlediği bir zamanda havaya uçtu. Altimetre* verileri, Ingenuity’nin öngörülen maksimum 3 metre yüksekliğine tırmandığını ve 30 saniye boyunca sabit bir havada asılı kaldığını gösteriyor. Daha sonra alçalıp, toplam 39.1 saniyelik bir uçuş kaydettikten sonra Mars yüzeyine geri döndü. Yaklaşan aşağı bağlantılarda testle ilgili ek ayrıntılar beklenmektedir. Ingenuity’nin ilk uçuş gösterimi otonomdur.

NASA’nın Ingenuity Mars Helikopteri, başka bir gezegende motorlu, (kontrollü uçuşun ilk örneği) 19 Nisan 2021’de Mars yüzeyinde gezinirken kendi gölgesini yakalayarak bu çekimi yaptı. Uçuş sırasında otonom olarak yeri takip eden navigasyon kamerasını kullandı. Kredi: NASA / JPL-Caltech

 JPL’deki ekip tarafından geliştirilen algoritmaları çalıştıran yerleşik rehberlik, navigasyon ve kontrol sistemleri tarafından yönetildi. Yörüngedeki uydular ve NASA’nın Derin Uzay Ağı kullanılarak verilerin Kızıl Gezegen’e yüz milyonlarca mil üzerinden gönderilmesi ve geri dönüşü gerektiğinden, Ingenuity bir joystick ile uçurulamaz ve Dünya’dan gerçek zamanlı olarak uçuşu gözlemlenemezdi.

NASA Bilim Yardımcısı Thomas Zurbuchen: “Wright kardeşler; gezegenimizdeki ilk uçuşu yapmayı başardıktan 117 yıl sonra, NASA’nın Ingenuity helikopteri bu şaşırtıcı başarıyı başka bir dünyada gerçekleştirmeyi başardı. Havacılık tarihindeki bu iki ikonik an; zamanla ve 173 milyon mil uzayla ayrılabilirken, şimdi sonsuza kadar bağlantılı olacaklar. Dayton’dan iki yenilikçi bisiklet üreticisine saygı olarak, diğer dünyalardaki birçok havaalanından ilki şimdi olacak Keşfi ilerletmeye devam eden yaratıcılık ve yeniliğin tanınmasıyla Wright Brothers Field olarak bilinmelidir.”

Bu ayrıntılar, ICAO’nun Uçak İşletme Ajansları, Havacılık Otoriteleri ve Hizmetleri için Tanımlayıcılar yayınının bir sonraki baskısında resmi olarak yer alacaktır. Uçuşun konumuna ayrıca Jezero Krateri için JZRO tören yeri adı verildi. NASA’nın teknoloji gösteri projelerinden biri olarak, 19,3 inç (49 santimetre uzunluğunda) Ingenuity Mars Helikopteri, doku kutusu boyutundaki gövdesinde hiçbir bilim aleti içermiyor. Bunun yerine, 4 kiloluk (1,8 kg) rotorlu uçak, Kızıl Gezegenin gelecekteki keşiflerinin havadan bir perspektif içerip içermeyeceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu ilk uçuş bilinmeyenlerle doluydu. Kızıl Gezegen, önemli ölçüde daha düşük bir yerçekimine (Dünya’nınkinin üçte biri) ve son derece ince bir atmosfere sahiptir ve gezegenimize kıyasla yüzeydeki basıncın yalnızca % 1’i kadardır. Bu, Ingenuity’nin iki 4 fit genişliğinde (1,2 metre genişliğinde) rotor kanadının uçuşa ulaşmak için etkileşime girebileceği nispeten az hava molekülü olduğu anlamına gelir. Helikopter, benzersiz bileşenlerin yanı sıra, bu görevle ilk kez derin uzayda test edilen, çoğu akıllı telefon endüstrisinden, kullanıma hazır ticari parçalar içeriyor.

 JPL Direktörü Michael Watkins: “Mars Helikopteri Projesi, ‘mavi gökyüzü’ fizibilite çalışmasından uygulanabilir mühendislik konseptine, altı yıldan biraz daha uzun bir süre içinde başka bir dünyada ilk uçuşu gerçekleştirmeye gitti. Bu projenin böylesine tarihi bir ilki başardığı, JPL’deki ekibimizin yanı sıra NASA’nın Langley ve Ames Araştırma Merkezleri ve endüstri ortaklarımızın yenilikçiliğinin ve inatçılığının bir kanıtıdır. Bu, teknolojiyi geliştirmenin parlak bir örneğidir.”

Ingenuity’nin tarihi ilk uçuşu sırasında Van Zyl Overlook’a yaklaşık 211 fit (64,3 metre) park etmiş olan Perseverance Gezgini, yalnızca helikopter ile Dünya arasında bir iletişim rölesi olarak hareket etmekle kalmadı; aynı zamanda kameralarıyla uçuş operasyonlarını kronikleştirdi. Gezginin Mastcam-Z ve Navcam görüntüleyicilerinden gelen resimler, helikopterin uçuşu hakkında ek veriler sağlayacaktır.

 Helikopter ekibi testten alınan tüm verileri ve görüntüleri alacak ve analiz edecek ve 22 Nisan’dan önce yapılması planlanan ikinci deneysel test uçuşu için bir plan oluşturacak. Helikopter ikinci uçuş testinden, Ingenuity’den sağ çıkarsa ekibi, uçuş profilini en iyi şekilde nasıl genişletebileceğini düşünecektir.

*Altimetre: Bir altimetre veya bir yükseklik ölçer, bir nesnenin sabit bir seviyenin üzerindeki yüksekliğini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Yükseklik ölçümüne altimetri denir ve batimetri terimi, su altında derinlik ölçümü ile ilgilidir.


You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…