Photobioreactor’te yeşil mikroalg Chlorella vulgaris, karbondioksiti oksijene ve yenilebilir biyokütleye fotosentez yoluyla dönüştürür./Space

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar; gelecekte uzun süreli uzay görevlerine yönelik uygulanabilirliğini değerlendirmek için, yosun destekli yenilikçi bir biyoreaktör test etmeye başlayacak.

Foto biyoreaktör adı verilen alg kaynaklı biyoreaktör; Dünya’dan kargo ikmali görevleri olmadan astronotları sürdürülebilen kapalı devre bir yaşam destek sistemi oluşturma yolunda atılmış büyük bir adımdır. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden (DLR) yapılan açıklamaya göre, bu; Ay veya Mars’ta yapılacak uzun vadeli görevler için bir uzay aracının taşıyabileceğinden daha fazla malzeme gerektirdiğinden özellikle önemlidir.

Photobioreactor, 6 Mayıs Pazartesi günü bir SpaceX Dragon kargo gemisinde bulunan uzay istasyonuna ulaştı. Deney; uzay istasyonunda astronotların çıkardığı karbon dioksiti, fotosentez yoluyla oksijene ve yenilebilir biyokütleye dönüştürmek için alg kullanmak üzere tasarlanmıştır.

Foto-reaktörün, fizyo-kimyasal hava geri dönüşüm sistemi veya 2018 yılında uzay istasyonuna gönderilen Gelişmiş Kapalı Döngü Sistemi (ACLS) ile birlikte çalışması bekleniyor. ACLS, uzay istasyonundaki karbon dioksitten metan ve su alır. Buna karşılık, Photobioreactor’teki algler, geri kalan karbondioksidi oksijen üretmek için, PBR @ ACLS olarak bilinen bir hibrid çözelti oluşturarak kullanacaklar.

DLR Photobioreactor Deneyinin Keşif ve Proje Lideri Oliver Angerer: “Hibrid yaklaşımın ilk gösterimi ile, yaşam destek sistemlerinin geleceği konusunda öndeyiz. Tabii ki, bu sistemlerin kullanımı öncelikle gezegen baz istasyonları veya çok uzun görevler için ilginçtir.

Deney, uzay istasyonunda Chlorella vulgaris denilen mikroskobik algleri geliştirecektir. Oksijen üretmeye ek olarak, algler ayrıca astronotların yiyebileceği bir besinsel biyokütle üretir.

Uzay aracı içerisinde karbondioksitten yenilebilir bir biyokütle oluşturmak; uzay görevlerinde daha az yiyeceğin taşınması veya verilmesi gerektiği anlamına gelir. Araştırmaya göre araştırmacılar; bir astronot yemeğinin kabaca yüzde 30’unun yüksek protein içeriğinden dolayı yosunlarla değiştirilebileceğini tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…