Astronomi ve Uzay

Alglerden Elde Edilen ’Biyoreaktör’ Astronotlar İçin Oksijen Sağlayabilir

0

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar; gelecekte uzun süreli uzay görevlerine yönelik uygulanabilirliğini değerlendirmek için, yosun destekli yenilikçi bir biyoreaktör test etmeye başlayacak.

Foto biyoreaktör adı verilen alg kaynaklı biyoreaktör; Dünya’dan kargo ikmali görevleri olmadan astronotları sürdürülebilen kapalı devre bir yaşam destek sistemi oluşturma yolunda atılmış büyük bir adımdır. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden (DLR) yapılan açıklamaya göre, bu; Ay veya Mars’ta yapılacak uzun vadeli görevler için bir uzay aracının taşıyabileceğinden daha fazla malzeme gerektirdiğinden özellikle önemlidir.

Photobioreactor, 6 Mayıs Pazartesi günü bir SpaceX Dragon kargo gemisinde bulunan uzay istasyonuna ulaştı. Deney; uzay istasyonunda astronotların çıkardığı karbon dioksiti, fotosentez yoluyla oksijene ve yenilebilir biyokütleye dönüştürmek için alg kullanmak üzere tasarlanmıştır.

Foto-reaktörün, fizyo-kimyasal hava geri dönüşüm sistemi veya 2018 yılında uzay istasyonuna gönderilen Gelişmiş Kapalı Döngü Sistemi (ACLS) ile birlikte çalışması bekleniyor. ACLS, uzay istasyonundaki karbon dioksitten metan ve su alır. Buna karşılık, Photobioreactor’teki algler, geri kalan karbondioksidi oksijen üretmek için, PBR @ ACLS olarak bilinen bir hibrid çözelti oluşturarak kullanacaklar.

DLR Photobioreactor Deneyinin Keşif ve Proje Lideri Oliver Angerer: “Hibrid yaklaşımın ilk gösterimi ile, yaşam destek sistemlerinin geleceği konusunda öndeyiz. Tabii ki, bu sistemlerin kullanımı öncelikle gezegen baz istasyonları veya çok uzun görevler için ilginçtir.

Deney, uzay istasyonunda Chlorella vulgaris denilen mikroskobik algleri geliştirecektir. Oksijen üretmeye ek olarak, algler ayrıca astronotların yiyebileceği bir besinsel biyokütle üretir.

Uzay aracı içerisinde karbondioksitten yenilebilir bir biyokütle oluşturmak; uzay görevlerinde daha az yiyeceğin taşınması veya verilmesi gerektiği anlamına gelir. Araştırmaya göre araştırmacılar; bir astronot yemeğinin kabaca yüzde 30’unun yüksek protein içeriğinden dolayı yosunlarla değiştirilebileceğini tahmin ediyor.

Spread the love

Uzaktan Bağlantılı Süperiletken Kubit’lerle Bell Eşitsizliği’ni İhlal Etmek

Previous article

Bilim İnsanları, Bal Arılarının Evrensel Dilini Çözdü

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up