Kanada Labrador bölgesinde, kısa yaz aylarında sıcaklıklar ortalama olarak 77 derece Fahrenheit (25 derece Celcius) ‘ye ulaşıyor.

Kısmen tundrası olan bir yer için bu kötü değil. Ancak bilim insanları şimdi Labrador‘un uzak geçmişte çok kısa bir süre için biraz daha sıcak olduğuna inanıyorlar.

Aslında, bir olasılık olarak Labrador, Dünya‘nın yüzeyinde, yaklaşık 36 milyon yıl önce bir göktaşının vurduğu en sıcak yer olabilir.

Bilim adamları uzun süredir Mistastin kraterleri sayesinde Labrador bölgesinde (Newfoundland ve Labrador eyaletinin anakara bölümü) büyük bir etki olduğunu biliyorlardı. Bu 17 mil (28 kilometrelik) çöküntü, Mistastin Gölü‘nü kapsar.

Bu, yukarıdan görüldüğünde açıkça bir etki krateridir. Gölün içinde orijinal çarpma kraterinin yükseldiği kavisli bir merkezi ada var ve gölün kendisi kabaca dairesel. Her ne kadar göl, orijinal kraterden biraz daha küçük olsada, 10 milin altındadır.

Kraterin duvarları, eonlar üzerinde aşınmıştır. Ancak jeolojik kanıtlar açıkça, orada kayan büyük bir nesneye işaret etmektedir. Göl çevresi, erimiş kayalar, kırılgan koniler ve özellikle de şiddetli bir etki yaratan diğer işaretlerle dolu.

Bilim adamları sık sık büyük etkileri karakterize etmekte zorlanmaktadırlar; nesne ve çevredeki peyzajın buharlaştığı çok fazla enerji var. Mistastin etkisi durumunda, büyüleyici kalanlar var.

Jeologlar Mistastin kraterinin çevresinde, zirkonun kübik zirkonyuma dönüştüğüne dair kanıt buldular. Zirkon yeterince yaygın bir mineraldir.

Ancak laboratuar araştırması kübik zirkonyuma dönüştürmek için 4.298 derece Fahrenhayttan (2.370 Celcius derece) daha yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu büyük etki tarafından üretilen ısı, en azından sıcak olana ulaşmış olmalı Bu da Dünya üzerindeki en sıcak doğal olarak oluşan sıcaklıktır.

Mistastin etkisi Dünya tarihinin en büyük etkisinden uzak, ancak onlarca yıl boyunca küresel etkilere sahip olacak kadar büyüktü. 65 milyon yıl önce dinozorları yok eden etki daha büyüktü.

Elbette, Dünya‘nın oluşum yıllarındaki ay oluşumunun etkisi her ikisinden de daha şiddetlidir.

Etkilenen maddenin bileşimi ve Labrador‘daki ana kayanın alışılmadık derecede yüksek bir sıcaklığa katkıda bulunması mümkündür. Fakat bu daha büyük etkilerle birlikte daha da yüksek sıcaklık üretebilirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…