ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı’ndaki (NREL) araştırmacılar; atık plastiklerin geri dönüşümünü ekonomik olarak teşvik edebilecek, atılan ürünleri daha iyi kalitede ve çevresel değere sahip yeni, yüksek değerli malzemelere dönüştüren bir yöntem keşfetti. Bu dünyanın en büyük kirletici sorunlarından birinin çözülmesine yardımcı olabilir.

“Geri dönüştürülmüş PET’i biyo-bazlı monomerler ile birleştirmek plastiklerin ileri dönüşümünü (upcycle)* sağlar” makalesi Joule’de yayınlanmıştır. NREL ekibi; tek kullanımlık içecek şişeleri formunda yeniden üretilmiş polietilen tereftalat (PET) plastiğini, snowboardlardan araç parçalarına ve rüzgar türbinlerine kadar birçok üründe kullanılabilecek daha yüksek değerli fiber takviyeli plastikler (FRP’ler) üretmek için biyo-bazlı bileşiklerle birleştirmiştir. Sadece orijinal PET’in iki katından daha fazla değere sahip olan bileşikler değil, aynı zamanda FRP’ler, standart petrol türevli FRP ile karşılaştırıldığında iki kat daha fazla güç ve fiberglasa yapışma sağlarlar.

NREL Kıdemli Araştırma Üyesi Gregg Beckham ve Malzeme Bilimcisi Nic Rorrer; PET’i mevcut atıklarda parçalamak ve fiber takviyeli kompozit malzemeler gibi daha değerli bir materyale dönüştürmek için biyokütleden türetilen bileşiklerle birleştirerek bir upcycling (ileri dönüşüm) işlemi üzerinde çalışmaktadırlar.

NREL Kıdemli Araştırma Üyesi Gregg Beckham: “Günümüzde çoğu geri dönüşüm aşağı dönüşümdür (downcycling)**; çok az finansal motivasyon var. Her yıl 26 milyon ton PET üretildiği, ancak ABD’de PET şişelerin yalnızca %30’unun geri dönüştürüldüğü biliniyor; bulgularımız dairesel malzeme ekonomisini sağlamada önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor.”

NREL ekibinde yer alan Polimer Araştırmacısı Nic Rorrer: “Plastik ıslah ekonomisini teşvik eden bir teknoloji geliştirmekten heyecan duyuyoruz. Nihai hedef, atık depolama alanlarındaki ve okyanuslardaki atık plastik miktarını azaltmak.”

Ek olarak, bu süreç; petrol bazlı FRP’ler için standart üretim işlemlerinden daha fazla enerji tasarrufu sağlamaktadır ve daha az tehlikelidir. NREL, FRP malzemelerinin tedarik zinciri analizini yaptı ve petrol bazlı kompozitler üretme işlemine kıyasla önemli miktarda enerji tasarrufu ve sera gazı emisyonu azaltımı buldu. Bu araştırma, plastiklerin dünya çapında geri dönüşüm çabalarını artırabilecek uzun ömürlü, yüksek performanslı malzemelere dönüştürülmesinde sürdürülebilir yöntemlerde ileriye dönük potansiyel bir adımdır.

 

* ,** Atıkları ve atılan diğer materyalleri yeniden kullanabilmemizin çeşitli yolları arasında belirgin farklılıklar vardır. Hemileri dönüşüm (upcycle) hem deaşağı dönüşüm (downcycle), her ikisi de geri dönüşüm örneğidir, ancak tüm geri dönüşümler eşit değildir. Atılan malzemeleri eşit veya daha büyük bir değere dönüştürdüğümüzde İleri Dönüşüm (Upcycle), bir malzeme ya da ürünü daha düşük değere dönüştürdüğümüzde Aşağı Dönüşüm (Downcycle) olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Güneş Hasadının Binaların Yan Tarafına Dahil Edilmesi, Enerji Sürdürülebilirliğini Artırabilir

İnşaatçılar; Güneş hasatını bir binanın dış kenarına dahil edebilirlerse, yapının ihtiyaç duyacağı…

“Nesnelerin İnterneti” için Fotovoltaik Motorlu Sensörler

RFID tabanlı cihazlar iç ve dış aydınlatma koşullarında çalışır ve daha uzak…

Microgrids ve Blockchain İle Enerji Geleceği Güçlenecek

Enerji üretiminde bir devrime hazırlanılıyor. Milyonlarca insanın elektrik ihtiyacının bir avuç mikro…

Güneş Işığından Temiz Yakıt

*** Yeni çalışmada açıklanan deneysel fotoelektroskopik hücre… Bu tür teknolojiler, ışık toplayıcı…