phys

İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden yeni bir araştırmaya göre bağırsak bakterilerinin elektrik akımı oluşturabileceğini ortaya koydu. Bakterilerin hücre dışı elektron taşıma olarak bilinen kendi hücrelerinin dışında bir elektrik akımı oluşturabildiği zaten biliniyor. Bu durum, metal tuzlarının metabolizmasında uzmanlaşan bazı bakterilerde detaylı olarak analiz edildi.

Bir grup araştırmacı, insan ve hayvanların gastrointestinal kanalında bulunabilen,laktik asit bakterisi Enterococcus faecalis isimli bambaşka bir bakteride hücre dışı elektron taşınımı üzerinde çalıştı. Araştırmada, elektronlara aktarılacak olan bakterilerin elektron için ne yaptıklarını araştırdı. Deneylerde elde edilen sonuçlar, elektrota yerleştirilen enterekokların, hücrenin metabolizmasının yarattığı elektrik akımına yol açabileceğini gösterdi. Elektronlar, bakterinin hücresindeki şekeri parçaladığı zaman serbest kalıyor. Elektronların elektrota gerçek iletimi, hücre zarının içindeki kinon molekülleri olarak bilinenlerin yardımıyla gerçekleşiyor.

Çalışmadaki sonuçlar ayrıca , doğal ortamında bulunan bir bakterinin , başka bakteriler ve mantarlarla birlikte, başka türlü yoksun özelliklere de sahip olabileceğini göstermektedir. İki veya daha fazla mikroorganizmanın, metabolizma kapasitesini, organizmaların biri veya her ikisinin de büyümesine fayda sağlamak için birbiriyle karıştırmasıdır. Çalışmaya göre, mikroorganizmalar arasında, sentrofi olarak bilinen bu işbirliği biçimi, ilgili taraflar arasındaki elektron taşınmasına bağlanabilir. Enterokoklar genellikle hem insan hem de hayvanların bağırsağında bulunuyor. Enterococcus faecalis gibi bazı türler, bazen antibiyotiklerle tedavi edilmesi zor olan enfeksiyonlara yol açabiliyor. Ayrıca, enterokokların metabolizması belirli tipte kolon kanserinin başlangıcı ile ilişkili olabileceği söyleniyor. Ayrıca bu bakteri bio-enerji üretiminde yakıt hücreleri, atık su arıtma tesisleri ve bio-sensörler gibi ilaç geliştirme dışında birçok uygulama alanına sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…